על השינויים במרתון ת"א - זהבה שמואלי עונה על שאלות

| שתף |
  • SPORTWEB
  • חדשות
  • על השינויים במרתון ת"א - זהבה שמואלי עונה על שאלות

הקדמת מקצים, דחיית המרחק המלא, ובכל זאת....עומד להיות חם מאד. המאמנת הבכירה זהבה שמואלי עונה על כל השאלות.

תאריך: 13/03/13, מאת: SPORTWEB

בעקבות השרב שצפוי ביום שישי הקרוב, הוקדמו כל המקצים במרתון תל-אביב ומקצה המרתון המלא נדחה בשבוע, כרגע לא ידוע מה יהיה האופי שלו, מלבד זה שיערך בפארק הירקון ב-22/3/13.
אבל בכל זאת, התאמנתם חודשים רבים, כבר הכנתם את עצמכם פיזית ומנטאלית למרוץ הזה, חבל יהיה לא להפיק ממנו את המרב. שאלנו את זהבה שמואלי, מאמנת רצי רמת השרון ומרתוניסטית אולימפית בעבר, מספר שאלות חשובות.
 

מה הן ההנחיות החשובות לריצה בחום?

"חשוב לא להקל ראש בריצה במזג-אוויר חם למרות שהוקדמו כל המקצים. אין טעם "ללכת עם הראש בקיר" וכדאי להנמיך את הציפיות מבחינת התוצאה ב-10%. כל הרצים עדיין "בתוך החורף" ולא רגילים עדיין למזג-האוויר הזה ולכן חשוב להתחיל לשמור על משמעת מים כבר מעכשיו. חשוב לשתות מים בכל תחנה גם אם לא מרגישים צמאים, ועוד דבר שיכול לעזור כדי לקרר את הגוף זה לשפוך מים על הראש".
 

אני רשום למרתון ומתכנן לרוץ במרתון שיתקיים בפארק הירקון, איך יראה שבוע האימונים שלי עכשיו?

"אפשר להסתכל על הדחייה בשבוע עבור רצי המרתון כיתרון גדול. למעשה הרווחנו עוד שבוע של "רעננות" נוספת לפני המרתון. אני ממליצה גם לרצים שלי מרצי רמת השרון לחזור על אותו שבוע של הטייפר שביצעו השבוע, עם אותם קילומטרים ואותם אימונים".
 

הייתי רשום למרתון, אני מתכנן לרוץ במרתון  בפארק הירקון, אבל הייתי מעוניין להשתתף במקצה נוסף ביום שישי, מה כדאי לעשות?

"אני הייתי מציעה לבחור במקצה של חצי המרתון אבל לרוץ אותו בכיף ולא באווירת תחרות. המטרה היא לבצע אימון ועדיין להנות מאווירת המרוץ הגדול ומריצה עם חברים. לאחר מכן לבצע את אותם אימונים שכתובים בתוכנית לשבוע המרתון. ושוב, הדגש הוא - לא להתחרות".
 

האם יש השפעה של הקדמת המקצים על הגוף?

"למעשה ההקדמה של המקצים אין בה משהו יוצא דופן כיוון שהרוב הגדול של רצי החצי למשל, רגיל לקום בשעות האלה כדי לצאת לאימונים. חשוב להגיע מספיק זמן לפני ולהתארגן בהתאם".

 

בהצלחה!

 


זהבה שמואלי, מאמנת רצי רמת השרון, יצגה את ישראל במרתון האולמפי בלוס-אנג'לס 1984, זוכת פרס מפעל חיים על תרומתה לאורך השנים לספורט בישראל.
(בתמונה: (מימין) זהבה שמואלי במעמד הענקת הפרס ע"י שרת הספורט לימור לבנת ב-2012)

  • רון חולדאי מזניק את מרתון תל-אביב

    צילום: רונן טופלברג

סגור