פארה: "הניצחון ממכר"

| שתף |

מוחמד פארה הינו המועמד הפייבוריט לניצחון באליפות העולם בדאגו בריצת 5000 ו-10,000 מ'. בעקבות רצף נצחונותיו במפגשי ליגת היהלום מגיע פארה מוכן מתמיד, אבל הוא נזהר ואומר: "זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה".

תאריך: 16/08/11, מאת: מערכת עולם הריצה

"ברגע שהתחלת לנצח, זה ממש פותח לך את התיאבון לעוד", אומר מוחמד פארה.

לאחרונה ניצח פארה במפגש ליגת היהלום בבירמינגהם עם חצי סיבוב אחרון בזמן של 25.2 שנ'. בכך הצליח להפתיע את הקהל ואת מתחריו. מנהלו האישי של פארה, אמר כי "אף אי אפשר לדעת עם מו".

לאחר המירוץ אמר פארה כי הוא רק רצה לבחון את עצמו וטקטיקות נוספות לקראת אליפות העולם. פארה מדורג כרגע ראשון ברשימת הרצים באליפות העולם בריצת 5000 מ' ו- 10,000 מ'. זאת הודות להופעותיו בליגת היהלום במונקו ויוג'ין שם לא רק ניצח רצים שהיו מהירים ממנו אלא גם ניפץ את השיאים הלאומיים.

בריצה הבלתי נשכחת ביוג'ין קבע 26:46.57 דק' ואחריו 9 רצים בפחות מ 27 דק'. בריצה זו פארה פרץ קדימה שלוש הקפות לסיום. במונקו, הופעתו היתה מדהימה לא פחות כאשר רק עם הישמע הפעמון פרץ קדימה להקפה אחרונה בזמן של 53.73 שנ' עד הניצחון.

בהמשך לתוכנית למאמנו האמריקאי לברטו זלאסאר, התחרה במפגש בלונדון ברימת 3000 מ', וגם שם סיפק ניצחון, ה-11 ברציפות.

בבריטניה וגם מחוצה לה סיפורו של פארה רכש לו מעריצים רבים. את הילדות העביר בסומליה ולאחר מכן בגיל 8 עבר לפרבר במערב לונדון. שם המורה לספורט הבחין בפוטנציאל שלו כאשר ראה אותו משחק כדור-רגל. המורה לספורט "גרר" את פארה באנגלית מקוטעת למועדון האתלטיקה הקרוב והבטיח לו שישחק כדור רגל בתמורה לכך שיבוא. לא עבר הרבה זמן עד שפארה ניפץ את כל שיאי הנוער וזכה בשבעה תארי ריצות שדה ושלושה תארים ב"מיני מרתון" בלונדון. פארה רשם הצלחות בקנה מידה עולמי בתוך מתחרה בנוער ובגיל 18 ניצח באליפות העולם לנוער בריצת 5000 מ'.

בשנים 2004 -2005 הצלחותיו של פארה נקטעו בעקבות פציעות חוזרות ורק ב-2006 כאשר חזר היה מועמד לזכייה בתואר אליפות אירופה בריצת 5000 מ'. בגטנבורג פארה הפסיד את הזהב ב- 0.09 שנ' ומדליית הכסף היתה התואר העולמי הראשון שלו בבוגרים. באותו זמן המנהל הקודם שלו ביקר אותו בכך ש"אין לו מנטליות של מנצח".

היום פארה מודה כי הגישה שלו היתה חייבת להשתנות. הוא החל להתאמן עם רצים קנייתים ובעקבות האימונים עמם עבר מספר שינויים. "רק לראות אותם מתאמנים, אוכלים, ישנים. לפני כן התאמנתי קשה אבל אחרי האימונים הייתי נפגש עם חברים, לא רק ישן ואוכל, כפי שהייתי צריך לעשות".

הלקח שנלמד היה פשוט: "זו עבודה קשה טהורה. שום דבר לא פשוט, אתה יודע, פשוט להמשיך להתאמן. אתה צריך להקריב דברים".

בשנה האחרונה עבר פארה להתאמן בארה"ב והיום, פחות משבועיים לאליפות העולם הוא אומר: "אני הולך לתת 110 אחוז מעצמי ואז נראה מה יהיה, נראה איך יהיו הרגליים שלי ואז נלך על זה ב-5000. אני די משוכנע שאני יכול להתקרב למדליה, אבל אתה לא יכול לדעת אף פעם באמת. אני לא אומר 'אני הולך לזכות בזהב', זה לא פשוט כמו שזה נראה, זה מירוץ מאד טקטי". עוד הוסיף: "בשתי אליפויות העולם האחרונות דורגתי במקום שישי ושביעי והייתי במרחק חצי שנייה ממדליה. אני מקווה שלמדתי מזה ועכשיו אני מגיע לאליפות עם הרבה יותר ביטחון".

 

סגור