פטריק מקאו שוב מחוץ לנבחרת הקנייתית

| שתף |

שיאן העולם במרתון, שלא נבחר למשחקים האולימפיים בקיץ שעבר, יחמיץ גם את אליפות העולם באוגוסט אחרי שלא שכנע במרתון לונדון. גם ג'פרי מוטאי בחוץ, אז על מי בונים בקניה?

תאריך: 26/04/13, מאת: דני בורשבסקי

בכל פעם שהקנייתים צריכים לבחור שלושה רצי מרתון לאליפות עולם או משחקים אולימפיים זה נראה כמו צרות של עשירים. רק ב-2013 ירדו 11 רצים קנייתים מתחת לזמן של 2:07 שעות, וכששיאן העולם אפילו לא ביניהם וצריך לבחור בשלושה רצים לאליפות העולם שתתקיים באוגוסט במוסקבה, אף אחד לא מקנא באנשי התאחדות האתלטיקה הקנייתית. אלה צריכים להפגין כישורי סלקציה לא פחות מרשימים מהכישורים הספורטיביים של הרצים עצמם. במצב מתוקן של הגמוניה קנייתית העסקנים שם לא היו נלחצים, אבל אחרי שבלונדון 2012 מדליית הזהב ברחה להם בין הידיים אל השכנה אוגנדה, בקניה ממש לא רוצים לראות את הרצים שלהם בחלקים הפחות גבוהים של הפודיום. אם זה לא מספיק, בשנת 2013 מסתמן שהרצים האתיופים הופכים לשולטים בצמרת המרתון בעולם, כי הם אחראים למעשה לשש מתוך 10 התוצאות המהירות ביותר השנה כשזה כולל ניצחונות במרתונים של לונדון, רוטרדאם ודובאי. 

אז לקנייתים יש מספיק סיבות להילחץ, עד כדי כך ששוב, שיאן העולם פטריק מקאו לא ייצג אותם בתחרות גדולה, הפעם זו מוסקבה 2013. אחרי שנשאר מחוץ למשחקים האולימפיים בלונדון בקיץ האחרון, מקאו ניצח את מרתון פרנקפורט באוקטובר 2012 בזמן של 2:06:08 שעות. המרתון שבא אחריו היה לונדון בתחילת השבוע, אלא ששם מקאו לא הצליח להישאר עם הדבוקה המובילה כבר בקילומטר העשירי, וסיים בסופו של דבר את המרתון במקום ה-11 בזמן מאכזב של 2:14:10 שעות. מבחינת התאחדות האתלטיקה הקנייתית, אין מקום ל"פאשלות" כאלה בשנה כל כך חשובה, כך שמקאו לא עבר את הסינון הראשוני של סגל רצי המרתון בנבחרת קניה. מי שעוד לא עבר את הסינון הזה הוא האיש שמחזיק בתוצאה הבלתי רשמית המהירה בעולם, ג'פרי מוטאי, שגם הוא לא הצליח בלונדון. גם סגן אלוף העולם, וינסנט קיפרוטו ממש לא בתכניות של הקנייתים בגלל ירידה ביכולת.

אז על מי כן בונים הקנייתים? רשימת המשתתפים הסופית שלהם עדיין לא פורסמה, אבל כבר עכשיו אפשר להצביע על שני מועמדים כמעט וודאים מבין הגברים. הראשון הוא אליוד קיפצ'וגה, שהיה אלוף העולם בריצת ה-5,000 מטר בשנת 2003. בקיץ שעבר הוא לא הצליח להיכנס לנבחרת הקנייתית בריצות המסלול הארוכות, ואז החליט לעשות הסבה למרתון. בתחילת השבוע, כשכולם ציפו לראות שיא עולם או משהו קרוב לזה בלונדון, קיפצ'וגה הפך לגיבור האמיתי וזה קרה בכלל בהמבורג שבגרמניה, שם הוא סיים את מרתון הבכורה שלו בזמן מדהים של 2:05:30 שעות. קיפצ'וגה הוא אחד האתלטים הנערצים בקניה וידוע כווינר שמסוגל ללכת עד הסוף גם בתחרות בינלאומית חשובה. רץ נוסף שבקניה לא ירצו לוותר עליו הוא אבל קירוי. אחרי הכל, אולי אפשר לוותר על שיאן עולם אבל איך אפשר להשאיר בצד את "קבלן הפודיומים", מי שזכה בשתי אליפויות העולם האחרונות, וגם במדליית הכסף במשחקים האולימפיים בלונדון? קירוי היה אמור להשתתף במרתון לונדון אבל סבל משברי מאמץ ופרש כמה ימים לפני. אם לא היה אלוף העולם, הקנייתים ככל הנראה היו מוותרים עליו רק מהסיבה הזאת, אבל בגלל התואר שלו קירוי מקבל כרטיס חופשי להשתתפות במוסקבה. מי שכנראה ישלים את הסגל הוא עמנואל מוטאי, שהיה קרוב מאוד לניצחון במרתון לונדון האחרון אבל נעקף בקילומטר האחרון על ידי צגאי קבדה האתיופי. מי שאמור לתת לו פייט במשבצת ויתכן שיבחר במקומו הוא פיטר סומה, שניצח לאחרונה את מרתון פריז בזמן של 2:05:38 שעות.


אבל קירוי / Victah Sailer / photorun.net
 

בסגל המרתוניסטיות הקנייתיות נמצא ככל הנראה את ריטה ג'פטו שניצחה במרתון בוסטון ואת פריסקה ג'פטו, מנצחת מרתון לונדון וסגנית האלופה האולימפית. שתיהן אמורות להצטרף לאלופת העולם, עדנה קיפלאגאט, שסיימה שניה במרתון לונדון האחרון. ועם כל הכבוד לאלופי העולם, הקנייתים ה"קשוחים" פירסמו השבוע הצהרה, שמסכמת יותר טוב מהכל את "צרות העשירים שלהם". בהצהרה נכתב: "גם מי שאלוף עולם ומחזיק בכרטיס חופשי, מקומו בסגל עדיין לא מובטח. רק אנחנו נקבע מי יהיה בנבחרת למוסקבה".


 

  • Victah sailer / photorun.net

סגור