פרשיית הסמים של מרטין פייגן

| שתף |

מרטין פייגן, המרתוניסט הבכיר של אירלנד עלה בימים האחרונים לכותרות בעקבות גילוי של חומרים אסורים (EPO) בדמו. התקשורת האירית חושפת פרטים נוספים על הפרשייה בכתבה הבאה

תאריך: 17/01/12, מאת: SPORTWEB

"אני זוכר כשהזרקתי לעצמי, חשבתי לעצמי שבטח ככה נרקומנים מרגישים. זה מראה עד כמה נמוך נתתי לעצמי להגיע", אמר מרטין פייגן לכתב האירי. פייגן, רק בן 29 ועד לפני מספר ימים היה התקווה האולמפית של אירלנד. הוא בעל שיא אישי במרתון של 2:14.06 שע' ובחצי מרתון 1:00.57 שע'. לא עניין של מה בכך בענף שהשולטים בו הם הרצים האפריקאים. בחודשים האחרונים התאמן פייגן יחד עם עבדי עבדירחמאן שרק שלשום השיג את הכרטיס לנבחרת האולמפית למרתון של ארה"ב. כמו כן התאמן גם כן תקופה מסויימת אצל המאמן הבכיר גרג מקמילן בפלאגסטאף, אריזונה.

"זה היה הרגע שבאמת הבנתי שאני פשוט לא צריך להיות בסיטואציה הזו, זה באמת היה סימן שאני צריך עזרה". איך פייגן נתן לעצמו להפוך מרץ אולמפי, חמש פעמים אלוף אירלנד, תמיד נראה טוב ועדיין בשיא של קריירת הריצה שלו להתנסות בסמים אסורים זה לא רק סיפור על איבוד התהילה אלא עוד סיפור מוכר על רץ שמתמודד עם הרבה לחץ והתרגשות כמו שקורה להרבה אתלטים ברמות הגבוהות.

המשפט "בדידותו של הרץ למרחקים" מקבלת חשיבות במקרה של פייגן. הוא הרגיש לבד עד כדי דיכאון עמוק. "אני יכול להתמודד עם האשמה, מה שזה עשה לקריירה שלי. אבל אני שונא מה שזה עושה לכל שאר האנשים, למשפחה שלי ועל אתלטים איריים אחרים". אומר פייגן, "כי זה כל מה שאני, רק אני. זה כמו לבצע התאבדות - אתה לא חושב על כל הדברים מסביב".

אלו הסיבות שהובילו את פייגן לאותו רגע -  שבועות אחדים לפני השגת הקריטריון ללונדון, הוא הזמין דרך הרשת מזרקים של EPO ובאותו רגע איבד כל מה שהשיג בקריירת הריצה שלו.

פייגן מספר שהמאבק התחיל בנובמבר האחרון כאשר סבל מפציעות חוזרות בארבע השנים האחרונות, המצב הכלכלי לא היה טוב וכך הדיכאון שלו הלך והתגבר. הוא ניסה ליטול תרופות נוגדות דיכאון אך מצבו רק הלך והחמיר.

במהלך אימונים בפלאגסטאף, אריזונה, הוא מצא את עצמו מחפש "שיחת התאבדות" בצ'טים ברשת. הוא קרא על אילו כימיקלים עוזרים למות עם כמה שפחות סבל וכאב. "חשבתי לקחת משהו כדי לעבור את זה, ואז חשבתי על EPO. חשבתי שזו תהיה התרופה שתעזור לי לעבור את זה. חשבתי רק על הריצה לא על מרטין פייגן, זו היתה התקווה האחרונה שלי".

"לכן מעולם לא חשבתי שאני לוקח EPO כדי לרמות או לשבור שיא עולם או שום דבר כזה. לא לקחתי EPO כדי לנצח בשום דבר. רק רציתי להרגיש טוב שוב, לחזור לשגרה". פייגן היה במצב מנטלי חמור עד שנאבק מדי יום לצאת מהמיטה. כאשר הצליח לצאת לריצה אחרי 5 דק' הסתובב חזרה לביתו. כל מה שחשב עליו היה ההזדמנות האחרונה שלו להשיג קריטריון ללונדון 2012, במרתון יוסטון ב-15 בינואר. 

"הייתי בפאניקה. הרגשתי כל כך מחוייב למירוץ הזה שזו היתה ההזדמנות האחרונה שלי. התעקשתי בטיפשות ושם היתה הנפילה שלי. אבל הייתי מאד מבולבל. אני יודע שזה לא תירוץ, אבל רק "חצי" ידעתי מה אני עושה. לא הייתי במצב של חשיבה בהירה. הייתי במקום חשוך וידעתי את זה. אני רק יכול לשאול את עצמי איך הגעתי לשם".

פייגן שוהה כעת בדבלין, שם יתנהל דיון באיגוד האתלטיקה האירית בנושא שלו. בדיקת ה-EPO נמצאה חיובית באריזונה  בארה"ב בחודש דצמבר האחרון. פייגן מודה באשמה ומוכן לגזר הדין שיהיה ככל הנראה שנתיים הרחקה מהספורט. "ההרחקה זה רק החלק הקטן", אומר פייגן, "אני יודע שזה יקח זמן, אבל אני בחברת האנשים הנכונים עכשיו, המשפחה והחברים".
 

*EPO/אריתרופויאטין - הוא הורמון המופק בכליה. לתאים במוח העצם יש קולטנים להורמון זה וקישור ההורמון לקולטן מעודד יצירת כדוריות דם אדומות. (ויקיפדיה)

סגור