פרשת לאנס ארמסטרונג

| שתף |

שבעת נצחונותיו של הרוכב לאנס אמסטרונג ב"טור דה-פראנס" נמצאים בסכנה לאחר ששני חברים לקבוצתו בעבר סיפרו בראיון טלויזיוני כי היו עדים לכך שארמסטרונג השתמש בחומרים אסורים,

תאריך: 26/05/11, מאת: מערכת עולם הריצה

הרוכב האגדי שניצח שבע פעמים בתחרות הסבולת הקשה - "טור דה-פראנס" נמצא במוקד החדשות בימים האחרונים. שבעת נצחונותיו נמצאים בסכנה גם אם לא תוגש נגדו תביעה רשמית ויפתח הליך משפטי, כל נמסר לאחרונה על ידי אנשים המעורבים בארגון העולמי נגד חומרים אסורים.

USADA, הינו הארגון בארה"ב שכל מטרתו להילחם בשימוש בחומרים אסורים בספורט, וכבר נמסר שהארגון נמצא בקשר עם עורך דינו של טיילור המילטון, אותו רוכב שאמר בראיון לרשת הטלויזיה CBS שקיבל חומרים אסורים מידי ארמסטרונג ואף ראה אותו נוטל אותם במספר הזדמנויות.

ל-USADA הסטוריה ארוכת שנים בתביעות אתלטים שתוצאת הבדיקה שלהם לא היתה חיובית אולם מאוחר יותר הגיעו עדויות שהפריכו זאת, כבר זימן את פלויד לאנדיס שהתראיין אף הוא והיה לאתלט הראשון לאמר בפומבי שהוא ראה את ארמסטרונג נוטל חומרים במאי שעבר. לאחר שלאנדיס השמיע את טענתו פתח הארגון בחקירה מרחבת של הנושא.

למעשה היו מקרים בעבר, אתלט שהואשם שנים אחרי שקבע תוצאות ונצחונות בשימוש בחומרים אסורים כל תוצאותיו והשיגיו נלקחים ממנו. נשיא הארגון העולמי טרם מסר את תגובתו הרשמית, אולם מסר הצהרה שנשלחה במייל כי "כל תיק העוסק בשימוש בחומרים אסורים יתבסס על הראיות ויעבור חקירה הוגנת".

ארמסטרונג שנחקר בלוס אנג'לס הצהיר כי הוא לעולם לא השתמש בחומרים אסורים והאשים את הרוכבים שדיברו בראיון שהם מקור לא מהימן. לאנדיס והמילטון עברו בדיקת סמים ותוצאתם היתה חיובית והם שיקרו במשך שנים לגבי השימוש שלהם בחומרים האסורים.

המילטון טען כי ראה את ארמסטרונג נוטל חומרים אסורים בתחילת שנת 1999 כאשר הוא זכה בטור דה פראנס הראשון שלו, לאנדיס טען כי הוא ראה את ארמסטרונג משתמש בשנים 2002-2004. בטווח השנים 1995-2005 ניצח ארמסטרונג שבע שנים ברציפות את הטור.

הארגון העולמי נגד שימוש בחומרים אסורים כבר הטיל עונש בעבר על אתלטים לא בשל בדיקת סמים שעשו אלא בעקבות עדויות. עורך דינו של ארמסטרונג מסר כי ארמסטרונג ילחם בכל עדות שתישמע נגדו.

באותו ראיון בתוכנית "60 דקות"  סופר על כך שארמסטרונג יחד עם הצוות הרפואי שלו העלימו מפני ה- USADA בדיקת סמים חיובית, בה התגלה כי ארמסטרונג השתמש ב - EPO. כפי שנאמר כל הפרשה נמצאת בחקירה ועדכונים יובאו בהמשך.

לצפייה בתוכנית 60 דקות

הידיעה מתוך ה- washingtonpost.com

סגור