קיפצ'וגה - עם הפנים לריו 2016

| שתף |

צפו בסרטון מסכם למרתון ברלין, וגם - מה התוכניות של מנצח המרתון אליהוד קיפצ'וגה

תאריך: 28/09/15, מאת: SPORTWEB

ביום ראשון האחרון ניצח אליהוד 'יפצ'וקה הקנייתי במרתון ברלין ה-42 ומיקם עצמו השנה כרץ המרתון המוביל, זאת לאחר שניצח גם במרתון לונדון באפריל האחרון. לאחר הניצחון נפגשנו איתו לשיחה קצרה וגילינו כי הוא עם הפנים למרתון האולימפי בריו 2016.

כמה שעות לאחר נצחונו במרתון ברלין, קיפצ'וגה ומאמנו פטריק סאנג, מדליסט הכסף האולימפי מ-1992 בריצת מכשולים, מדגישים שהרעננות המנטלית חשובה להם אפילו יותר מרעננותו של הגוף. קיפצ'וגה כאמור בכושר מצויין בימים אלו, והוכיח את יכולתו למעלה מעשור, לאחר שניצח באליפות העולם בריצת 5000 מ' מול קנניסה בקלה בפריז 2003, שנה לאחר מכן מדליית כסף באותו המרחק במשחקים האולימפיים, וכן ארבע שנים אחר כך מדליית כסף בבייג'ין 2008. אך הפילוסופיה של השניים היא הרבה מעבר "תתאמן קשה, תנצח בקלות".

"אחרי ברלין אני צריך להכין את עצמי לריו, זה עוד אחד עשר חודשים ואני ארצה לרוץ עוד מרתון אחד לפני, כנראה באביב. אחד עשר חודשים ללא מרתון זה זמן ארוך מידי, צריך לעשות מבחן לגוף, ולהגיד לו שמגיע עוד מרתון אחר-כך", מסביר קיפצ'וגה. המשמעות של דבריו מתחת לפני השטח היא עבור מנהלי המרוצים, עם תקציב גדול ככל שיהיה, סביר שקיפצ'וגה יסרב להתחרות בכל מיני מרוצים אחרים. אך תשובתו חושפת בעיקר את התיאוריה שלו ושל מאמנו: "העיקר הוא בראש ולא בגוף, אם אתה מתאמן במשך אחד עשר חודשים, הראש עשוי להתעייף, לכן עדיף שהגוף יתעייף ולא הראש. לכן אעשה עוד מרתון לפני המשחקים האולימפיים", אומר קיפצ'וגה.

על הקשר עם מאמנו והתפתחות הקריירה שלו אומר קיפצ'וגה: "התאמנתי עם המאמן שלי כל חיי כאתלט. למעשה, היינו שכנים, פטריק גר בערך אחד או שני קילומטרים ממני בכפר שבו התגוררתי (קאפסיסיווה). כאשר הייתי בן שמונה או תשע ראיתי אותו מתאמן והתחלתי לשים לב אליו. התוכנית שלנו היתה לרוץ טוב מאד על המסלול, לאחר מכן החלטנו לעבור לכביש. המעבר עד כה היה טוב ואני יכול להגיד שאנחנו עומדים בתוכניות שלנו".

קיפצ'וגה כעת מתגורר באלדורט, קניה, ואת האימונים מבצע כ-30 ק"מ משם בקפטגאט.לא משנה מה ישיג או לא ישיג בריו, לקיפצ'וגה יש עסק לא גמור בגרמניה. הוא מבטיח לחזור למרתון ברלין 2017 ולשפר את שיאו מ-2:04:00, הפעם ללא סוליות שבורחות מהנעליים. קיפצ'וגה הוכיח שיש לו את היכולת "לכבות" הסחות דעת, ובכך להשיג את מטרותיו. ובכך הוא מסומן לאחד האלופים הגדולים שבדבוקה.

 

*ראיון באדיבות מטה מרתון ברלין

 

  • www.photorun.net

סגור