קללת הספרינטרים המהירים והצעירים

| שתף |

יושיהידה קיריו היפני בן ה-17 וחצי הדהים השבוע כשהשווה את שיא העולם לנוער, 10.01 שניות. כעת הוא ינסה להילחם בסטטיסטיקה, שדווקא לא מנבאת לו גדולות

תאריך: 02/05/13, מאת: דני בורשבסקי

החדשות הגדולות של האתלטיקה השבוע הגיעו דווקא מיפן, שם הדהים ילד מקומי בן 17 וחצי בשם יושיהידה קיריו, כשניצח בתחרות רשמית ל-100 מטרים והשווה את שיא העולם לנוער בזמן מדהים של 10.01 שניות. למעשה, הילד הזה היה רחוק משתי מאיות בלבד מהשיא האסייאתי (9.99 שניות) השייך לסמואל פרנסיס שהוא ניגרי שהתאזרח בקטאר. ולמען האמת, קיריו הוא לא כזה אלמוני עבור מי שעוקב אחרי אתלטיקה לכל הגילאים, מאחר והוא גם שיאן העולם לקדטים (עד גיל 17) עם תוצאה של 10.19 שניות.

מי שעוקב אחרי המספרים והסטטיסטיקות יודע קרוב לודאי שדווקא התוצאה המדהימה הזאת הכניסה את קיריו ל"מיטה חולה". מצד אחד, מנער כל כך צעיר שהפגיז ככה, כולם יצפו לפרוץ כמה שיותר מהר את מחסום 10 השניות. במבט קדימה, כשהמשחקים האולימפיים רק בעוד שלוש שנים, טבעי שיצפו ממנו גם לתת פייט לג'מייקנים ולאמריקאים בתור מי שאמור להיות הרץ הלא שחור היחיד שיעפיל לגמר. אבל מי בכלל אמר שהוא מועמד לגמר? לאור כל מה שקורה בעולם, ובמיוחד אחרי כל מה שקרה לאתלטים מהסוג הזה בדיוק, אפשר להסתכן ולומר שהספרינטר היפני הזה יפתיע אם באמת יצליח להתברג בצמרת העולמית. למה? הסברים פיזיולוגיים ותאוריות שונות יש בלי סוף, ובדרך כלל מרמזים על כך שהתפתחות מוקדמת מדי לא מביאה לתוצאות בטווח הארוך. אנחנו פשוט מביאים לכם את הדוגמאות של קודמיו של יושיהידה קיריו.

מארק לואיס פרנסיס

בתחילת שנות האלפיים, סימנו בבריטניה ילד ממוצא ג'מייקני כספרינטר הגדול הבא בממלכה. לא סתם סימנו אותו, כבר בגיל 18 הוא הפך לבריטי המהיר בכל הזמנים אחרי לינפורד כריסטי, וב-2001 הוא ניצח באליפות העולם לנוער, כשבדרך לתואר קבע ברבע הגמר זמן מדהים של 9.97 שניות. זה היה אמור להיות שיא עולם לנוער, אבל מדידת רוח לקויה באצטדיון מנעה מההתאחדות הבינלאומית לאשר את השיא. למעשה, מארק לואיס פרנסיס הוא שיאן העולם הבלתי רשמי לנוער, והיחיד מתחת לגיל 19 שירד מ-10 שניות.
במיוחד אחרי שלינפורד כריסטי הורשע בשימוש בחומרים אסורים, לואיס פרנסיס סומן כספרינטר הבריטי המוביל לקראת המשחקים האולימפיים אתונה 2004. הוא הגיע לשם במה שהייתה אמורה להיות תקופת שיא מבחינתו, כשהוא בן 22, אבל לא הצליח אפילו לעלות לגמר. אמנם באותם משחקים אולימפיים הוא היה הרץ האחרון בגמר השליחים ההיסטורי עבור בריטניה, והוביל את קבוצתו לניצחון על ארצות הברית של מוריס גרין ולמדליית זהב אולימפית. מצד שני, הוא מעולם לא הצליח לחזור על תוצאת ה-9.97 שניות ההיסטורית ההיא, ומאז ועד היום, ההישג הטוב ביותר שלו היה מדליית כסף באליפות אירופה ב-2010.


מארק לואיס פרנסיס / Victah Sailer / photorun.net

דארל בראון

הספרינטר הטרינידדי הזה הוא למעשה שיאן העולם הרשמי לנוער עד גיל 19 ב-100 מטרים עם תוצאה של 10.01 שניות. בין השנים 2001-2003 הוא היה הספרינטר המוביל באיים הקאריביים בריצת ה-100, כשמי ששלט לצידו במרחק הכפול היה אחד בשם יוסאין בולט. באותם שנים השניים האלה הוזכרו בנשימה אחת. שניהם היו אלופי עולם לנוער, שניהם היו אלופי הקאריביים, בראון אפילו הקדים את בולט כשהעפיל לגמר ה-100 מטרים באליפות העולם ב-2003 בפריז, וזכה שם במדליית הכסף בגמר הזוי לגמרי, בו ניצח קים קולינס מאיי סנט קיטס ואף אחד מהמתחרים לא היה אפילו קרוב מלרדת את 10 השניות. בשורה התחתונה, זה גם היה הישגו הגדול האחרון של בראון, שמאז ועד היום הצליח לשפר את שיאו האישי בשתי מאיות בלבד ל-9.99 שניות.

 

ג'פרי דמפס

במקרה הזה מדובר בשם שמצלצל יותר לחובבי הפוטבול שבינינו מאחר וג'פרי דמפס הוא שחקן NFL פעיל ששיחק השנה במדי ניו אינגלנד פטריוטס. כמו הרבה שחקני פוטבול אחרים גם הוא הצטיין בספרינטים, אבל הוא גם היחיד שהיה שחקן פוטבול מכללות ושיאן עולם לנוער בו זמנית. ביוני 2008 דמפס השווה את שיאו של דארל בראון, כשקבע 10.01 שניות. בקיץ 2012 דמפס החליט לעכב את הקריירה המקצוענית שלו בפוטבול כדי לנסות ולהגשים את החלום האולימפי. הוא הצליח לסיים בין ששת הראשונים בריצת ה-100 מטרים במבחנים האמריקאים, והיה בסופו של דבר שותף למדליית כסף אולימפית בלונדון 2012, בתור מחליף. כנראה שאחרי משחקי לונדון זו לא הייתה הסטטיסטיקה של שיאני הנוער שפעלה לטובת הפוטבול אלא הכסף הגדול והקריירה המובטחת. דמפס חתם בסוף אוגוסט 2012 במדי הפטריוטס, ולפני מספר ימים הועבר לקבוצה אחרת, טמפה ביי בקאנירס. את האתלטיקה הוא נטש עם שיא אישי של 9.96 שניות ב-100 מטרים.


ג'פרי דמפס / Victah Sailer / photorun.net

מרכוס רוולנד

עוד הבטחה גדולה, שלא שמענו עליה יותר מדי בשנתיים האחרונות. מרכוס רוולנד פרץ לתודעה של האתלטיקה האמריקאית בשנת 2009. כשהיה בן 19 הוא זכה באליפות ארצות הברית לנוער עם תוצאה של 10.02 שניות בעזרת רוח גבית גבוהה מהמותר. באותו קיץ, הוא זכה גם במשחקי פאן אמריקה לנוער עם תוצאה רשמית של 10.03 שניות, שהפכה לתוצאה השלישית בטיבה לנוער בכל הזמנים. מאז ועד היום, התוצאות שלו ב-100 מטרים רק נחלשו, ובמבחנים האמריקאים השונים הוא לא ממש הצליח.

 

ד'אנג'לו שרי

הספרינטר הזה הא בן אותו שנתון של מרכוס רוולנד, היה שני לו במשחקי פאן אמריקה לנוער ב-2009, והיה גם אחראי לתוצאה הרביעית בטיבה אי פעם לנוער העומדת על 10.04 שניות. שרי הוא מזנק מעולה וגם שיאן ארצות הברית לנוער בריצת ה-60 מטרים. הבעיה במקרה שלו היא שמאז גיל 18 הוא לא ממש צמח ו"נתקע" על גובה של 1.63 מטר. זה לא הפריע לו כאמור לככב בריצות 60 המטרים בעונת החורף, אבל זה עיכב מאוד את ההתפתחות שלו כספרינטר ל-100 מטרים.


 

  • יושיהידה קיריו

    צילום: מתוך יוטיוב

סגור