ראיון עם יונתן קופלב

| שתף |

"אני לא חושב שלזכות במדלית זהב באליפות העולם זה פחות יוקרתי ממדליה באולימפיאדה", ראיון עם השחיין יונתן קופלב.

תאריך: 13/12/12, מאת: דניאל קציר

יונתן קופלב צעיר בן 21 ממכבי חיפה זכה במדליית זהב באליפות אירופה למשחה של 50 מטר גב במאי 2012 והיה הזוכה הראשון שייצג את מדינת ישראל בשחיה וחזר עם מדליית זהב במשחה הנ"ל. קופלב הופתע בעצמו מתוצאות המשחה. זה מה שהיה לקופלב לומר בנושא:

"לפני התחרות חשבנו, המאמן ואני, על מדליה. לא על מדליית זהב, אלא לנסות להשיג מדליה ב-50 מטר גב ולקבוע את הקריטריון ל-100 מטר גב. כשזכיתי במדליית הזהב ל-50 מטר גב ההרגשה היתה מדהימה והכי מטורפת שיש. ראיתי את כל המשלחת של נבחרת ישראל קופצים משמחה ביציע, והשמחה היתה כפולה, כי אמי היתה שם. תמיד טוב להיות הראשון שמגיע להישג נכבד כזה וכמובן שזה מוסיף ליוקרה של הניצחון.
זה לא מוריד מהערך של ההישג שזה לא הישג אולימפי. אני לא חושב שלזכות במדלית זהב באליפות העולם זה פחות יוקרתי ממדליה באולימפיאדה, כי לדעתי כל המשחים שווי ערך בעיני".

בהמשך נשאל קופלב על שחיין נוסף בנבחרת ישראל, יעקב טומרקין, והאם ניסו לערוך השוואה בינו לבין טומרקין, שסיים במקום השביעי במשחה הגמר ל-200 מטר גב באולימפיאדת לונדון. על כך השיב קופלב בכנות ובצניעות רבה: "אני לא חושב שאפשר להשוות בינינו. בגדול - הישג באולימפיאדה הוא יותר גדול מכל הישג אחר, אבל יחד עם זאת, לא הייתי רוצה להתחלף עם טומרקין. כל אחד והמקצה שלו וההישג האישי שלו".

כיצד קבעת את הקריטריון לאולימפיאדת לונדון?
"לאחר יותר מעשר ניסיונות הצלחתי לקבוע את הקריטריון לאולימפיאדה ל-100 מטר גב בתחרות בסלובניה. בהזדמנות הממש אחרונה שלי שחיתי שתי מאיות יותר מהר וזאת שבוע לפני שההרשמה לאולימפיאדה נסגרה!
זאת היתה יותר הרגשת הקלה משמחה, כי ידעתי כל הזמן שאני מסוגל לעשות את זה. בכל זאת, הרצון להגיע למטרה העיקרית שלי יותר משנה, ולאחר יותר מ-10 ניסיונות לא מוצלחים. השמחה על זכייתי במדליית הזהב היתה גדולה יותר, למרות שלהשתתף באולימפיאדה זה הגשמה אמיתית של חלום".

אז למה לא השתתפת בסופו של דבר באולימפיאדה בלונדון?
"חודש אחרי שקבעתי את הקריטריון לאולימפיאדה ולאחר שני מחנות אימונים עם נבחרת ישראל ניצחתי את ה-50 מטר גב באולימפיאדת ישראל, אך בו זמנית חשתי כבר כאבים חזקים בבטן. זה התחיל בכאבי בטן רגילים. ערב לפני המשחה לקחתי כדור לכאבי בטן וחשבתי שזה יעבור. בבוקר התייעצתי עם הרופאה והיא אמרה לי שאני יכול לשחות. לאחר המשחה הרופאה שלחה אותי לבית החולים ושם אבחנו אצלי דלקת בתוספתן.
בהתחלה הרופאים אמרו לי שאם התוספתן לא התפוצץ יש לי עדיין סיכוי לנסוע להתחרות באולימפיאדת לונדון, אולם ברגע שהתחיל הניתוח והתוספתן התפוצץ הבינו הרופאים שאפסו הסיכויים שלי לנסוע ללונדון. יכול להיות שאם הייתי מגיע לבית החולים יום קודם לכן, הייתי יכול לשחות באולימפיאדה בלונדון. קיבלתי את הבשורה בהלם מוחלט. זו הרגשה קשה מאוד, כמו ליפול מהמקום הכי גבוה בסולם לתחתית הבור".

"כל המשפחה והחברים היו איתי בבית החולים וזה מה שעזר לי להחלים קצת יותר מהר. מה שעוד עזר לי להתאושש היו המחשבות שלי על ההישגים שלי בשנה האחרונה. חודש וחצי הייתי מושבת משחיה! לא יכולתי לעשות דבר. גם לאחר שחזרתי להתאמן נאלצתי לעבוד עוד כחודשיים, על מנת לשקם את שרירי הבטן שנפגעו בניתוח. בזמן ההחלמה היו לי רגעי משבר לא מעטים ואפילו חשבתי לוותר על השחיה, אך לבסוף החלטתי שאני עדיין יכול להתקדם בשחיה, כי אני עוד צעיר ויש לי זמן להתאמן לאולימפיאדה הבאה. יש לי מטרות נוספות שחשובות לא פחות מההשתתפות באולימפיאדה, שהם ניצחון באליפות אירופה או ניצחון באליפות העולם.
עכשיו אני בשיא ההכנות לאליפות העולם בבריכות קצרות של 25 מטר. התאוששתי לגמרי ואני במצב טוב מבחינה פיזית. מחנה האימונים בארצות הברית סייע לי רבות בגלל שינוי האווירה. האימונים אצל דייב מארש, מגדולי המאמנים בארצות הברית, שכל הקבוצה שלו מורכבת ממדליסטים אולימפיים, עזרו לי מאוד".

מה הצפי מאליפות העולם?
"אין לי מטרות לגבי מיקום בתחרויות, אלא אני רוצה לשבור שיאים ישראלים ב-50 וב-100 מטר גב ולהשיג שיא אישי ב-200 מטר גב. אני עדיין פחות טוב בבריכות קצרות, אבל השתפרתי מאוד בחודשי האימונים בארצות הברית. אני מאמין שאגיע לגמר ב-50 מטר גב".


 

דניאל קציר
 גר בחיפה, אלוף ישראל בשחיה בים, מפתח שיטת השחיה Harmony Movement ומייסד בית הספר לשחייה Easy Swim. בשנת 2009 היה לישראלי הראשון ששחה אי פעם את המרחק הגדול ביותר של 57 ק"מ. 
לאתר של דניאל קציר
 

  • במרכז: יונתן קופלב

    צילום: באדיבות מכבי חיפה שחייה

סגור