ראיון עם רוזה מוטה

| שתף |

במסגרת ערב הגאלה שהתקיים אתמול, דפנה פרחי הצליחה לתפוס את רוזה מוטה, לשעבר אלופת העולם במרתון לשיחה קצרה. מוטה מגלה את תחושותיה על הביקור בעיר וגם תורמת עצה לרצים במרתון ירושלים מחר.

תאריך: 24/03/11, מאת: דפנה פרחי

רוזה מוטה, היא כנראה האורחת המעניינת ביותר שמארגני מרתון ירושלים הצליחו להביא לאירוע. רוזה מוטה בת ה-53 רצה את המרתון הראשון שלה ב-1982 וגם ניצחה בו, במסגרת אליפות אירופה שהתקיימה באתונה. ב-1984 במרתון האולימפי ההסטורי בלוס אנג'לס זכתה במדליית הארד. אולם את השיא האישי שלה קבעה ב-1985 במרתון שיקאגו 2:23:29 שע'. עד היום מחזיקה מוטה בשיא הלאומי של פורטוגל למרחק זה. ה-1987 ניצחה באליפות העולם וב-1988 ניצחה במשחקים האולימפיים. סך הכל ניצחה מוטה פעמיים במרתון שיקאגו (1983, 1984) ו-3 פעמים ניצחה במרתון בוסטון (1987,1988,1990). בתור מי שחוותה את מרתון בוסטון שלוש פעמים, מסלול קשה ומאתגר, אחת השאלות הראשונות ששאלתי אותה היא, מה העצה שלה לרצים במסלול במרתון ירושלים?

"שמעתי שהמסלול בירושלים הוא די קשה. מחר יעשו לי סיור ואוכל לראות אותו, אבל אני חושבת שמי שרץ ביום שישי לא צריך לדאוג לזמן. רק לרוץ ולהנות מהנוף, פשוט לקחת את זה בקלות".

מוטה, נראתה נינוחה למרות אירועי היום - הפיגוע הקשה שהתרחש. "זו הפעם הראשונה שאני נמצאת בסיטואציה כזו, ועוד במסגרת אירועי מרתון". היא אומרת. "את מפחדת?" שאלתי אותה, אבל מוטה שומרת על הנינוחות שלה ומחייכת: "לא, אני מרגישה מאד בטוחה. אני מקווה שהמרתון יהיה טוב. אני רואה שהמארגנים עשו עבודה טובה ואני יודעת שיהיה בסדר".

עבור מוטה זו היא הפעם הראשונה בירושלים, וכמו רוב התיירים שמגיעים אליה בפעם הראשונה העיניים שלה נוצצות. "אני מאד מתרגשת להיות בירושלים, זו הפעם הראשונה שלי. אני מחוברת לעיר הזו בגלל ההסטוריה שלה והתרבות שלה וזה כבוד גדול להיות כאן. אני גם חושבת שהמרתון הראשון יתרום הרבה לעיר בעתיד, וגם בגלל זה חשוב שיהיה מרתון בעיר".

לשאלה שלי האם היא עוד רצה, היא ענתה: "אני רצה קצת, מדי פעם. בוודאי שאני לא מסוגלת לרוץ את המרתון ביום שישי....אבל אני מאמינה שחשוב בכל גיל לעשות משהו, להניע את הגוף כי זה חשוב מאד לבריאות".

מוטה תעמוד על קו הסיום ותקבל את פני הנשים שתסיימנה ראשונות במרתון ירושלים הראשון, במסגרת הביקור תבקר באתרים המרכזיים בעיר.

סגור