רוכב אופניים שמחזיק אומה שלמה

| שתף |

בראדלי וויגינס שבר עוד שני שיאים היסטוריים ותפס את כותרות כל העיתונים בבריטניה. רק חבל שהוא הוריד את הזרקורים מהסיפור המדהים של הלן גלובר. דני בורשבסקי מדווח מלונדון

תאריך: 02/08/12, מאת: דני בורשבסקי

רוכבי האופניים בארץ יכולים רק לפנטז על מה שקורה כאן בבריטניה, שתושביה נכנסו לטירוף של ענף הספורט הכל כך ממכר. נגיד את זה ככה, אין עיתון אנגלי שהכותרת הראשית שלו לא עוסקת היום בבראדלי וויגינס – הגיבור הלאומי. הוא אמנם לא זכה במדליית הזהב הראשונה של הבריטים בלונדון, הקדימו אותו שתי חותרות. אבל עם כל הכבוד להן, וויגינס תפס את עיקר הכותרות ובצדק. אחרי הכל, הוא לא עשה רק היסטוריה אחת, אלא כמה. הוא הראשון שזוכה בטור דה פראנס ובמדליית זהב אולימפית באותה שנה. הוא גם הפך באופן רשמי למדליסט האולימפי הבריטי הגדול בכל הזמנים. זו הייתה המדליה השביעית שלו, והוא עקף את החותר האגדי סר סטיב רדגרייב, שהחזיק בשש מדליות אולימפיות. אגב, שש המדליות הקודמות של וויגינס במשחקים האולימפיים היו על המסלול, כלומר בוולודרום.

בראיונות שהעניק לתקשורת הבריטית אחרי הזכייה שלו אמר וויגינס שיש לו שתי שאיפות: א. לקיים מסיבת וודקה טוניק כדי לחגוג את מדליית הזהב. ב. לחזור ולהתחרות בוולדרום במשחקי ריו 2016 – מי יודע מה הוא ימשיך לעשות במרוצי הטור דה פראנס עד אז? מה שבטוח, אומה שלמה קמה לבוקר מאושר במיוחד בעיקר בזכותו של רוכב אופניים אחד. ברחבי לונדון רואים עשרות אלפי בריטים גאים עטופים בדגל הממלכה המאוחדת במשך כל היום, אבל אתמול בלטו לעין מעריציו של הספורטאי הנדיר הזה, שלובשים את חולצות ה"וויגו" – כינויו של בראדלי וויגינס, שהוא ללא ספק הגיבור המקומי של השבוע הראשון במשחקים האולימפיים.

אם כבר מדברים על נחישות והתמדה, המוכרים היטב לכל מי שעוסק בריצות למרחקים ארוכים וטריאתלונים, אי אפשר שלא לציין את אחת משתי החותרות שהביאו לבריטניה את מדליית הזהב הראשונה שלה במשחקים. הלן גלובר, שזכתה במדליית הזהב יחד עם הת'ר סטאנינג, הייתה ספורטאית במשך כל חייה וגם סטודנטית לחינוך גופני, אבל היא החלה לחתור רק לפני 4 שנים. חברה מסחרית גדולה מימנה בבריטניה פרוייקט לאיתור כישרונות וטיפוחם, לאו דווקא בגיל ילדות. כך מצאה את עצמה בחורה ספורטיבית במיוחד שאף פעם לא מצאה כיוון מקצועני, הופכת לספורטאית אולימפית בכירה אחרי שהגיעה משום מקום. גלובר נהנתה מכמה שעות עד לזכייתו של וויגינס, כדי להפוך לכוכבת הגדולה של הבריטים במשחקים. מה שכן, אי אפשר שלא להרגיש את הדריכות של המקומיים לקראת תחרויות האתלטיקה, שם הם לא מתכוונים להסתפק במדליית זהב אחת, גם לא בשתיים. ג'סיקה אניס, דאי גרין, מו פראח וגם הקופץ לגובה רובי גרבארז הופכים מיום ליום להיות מסוקרים יותר. אגב, גם הספרינטר אדם ג'מילי שהדהים באליפות העולם לנוער זוכה לסיקור תקשורתי רחב. בונים עליו כמי שיכול לעלות לגמר ואולי "לגרד" את ה-10 שניות.

אפרופו אתלטיקה קלה, מסתבר שנותרו כמה מאות כרטיסים למכירה לתחרות האטרקטיבית ביותר במשחקים האולימפיים. מארגני המשחקים הצליחו לשחרר ברגעים האחרונים כמות נוספת של כרטיסים, ובניגוד לענפים אחרים כמו הכדורגל שבהם כרטיסים מסויימים נותרים בקופות, קשה להאמין שזה יקרה אצל מלכת הספורט. דאי גרין שמשמש גם כקפטן של נבחרת האתלטיקה הבריטית אמר בעניין: "לפי מה שאני יודע, אין ממש סיכוי שהיציעים לא יהיו מלאים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בתחרויות שיתקיימו בערב".

לאתר האולימפי של SPORTWEB

 

צילום: Petit Brun, פליקר, cc-by-2.0

 

  • בראדלי וויגינס

    צילום: Petit Brun פליקר

סגור