רצה מרתון עם iPod ונפסלה

| שתף |

רצה שהשתתפה במרתון "Cellcom Green Bay Marathon" ואף זכתה בפרס של 500 דולר נפסלה על שימוש בנגן מוזיקה. הרצה שקבעה 3:05:44 שע' הגישה ערעור ולשמחתה קיבלה את הפרס הכספי בכל זאת.

תאריך: 18/05/11, מאת: מערכת עולם הריצה

קלי מק'לור תקבל את הפרס על סך 500 דולרים למרות הכל. ביום ראשון האחרון השתתפה מק'לור בריצת מרתון באזור מגוריה במישיגן וסיימה במקום החמישי הכללי, מיקום שזיכה אותה בסכום הנאמר. מק'לור נפסלה בעקבות החוק של איגוד האתלטיקה האמריקאי (USATF) האומר למעשה שרץ עילית אינו מורשה להשתמש במכשירים אלקטרוניים במהלך המירוץ. האיסור נמצא בחוקת האתלטיקה הבין לאומית של IAAF בחוק 144 סעיף 2B. חוק מספר 144 בחוקת האתלטיקה סעיף 2A אוסר שימוש ברץ מושך. חוק זה הוא אולי אחד החוקים שמתעלמים ממנו הכי הרבה. אין בחוקה איסור על רץ מלווה שאינו רשום לתחרות כי זה מובן מאליו שאסור לו להשתתף. החוק המדובר אוסר על שימוש בפייסרים! אין כמעט היום תחרות מסלול או מירוץ כביש שאין בהם פייסרים למרות שזה אסור בחוקה.

אולם החל משנת 2009 USATF משאיר לשיקול דעתם של מארגני מירוצים בארה"ב אם להתיר או לאסור שימוש במכשירים אלקטרונים במהלך מירוצים, למרות האיסור על כך בחוקת IAAF.
מארגני "Cellcom Green Bay Marathon" הותירו להשתמש בהם.
מנצח חצי המרתון באותו אירוע אמר על מק'לור כי היא לא ציפתה להתברג בין עשרת הנשים הראשונות במירוץ. "בשנה שעברה כל עשרת הנשים הראשונות סיימו מתחת ל-3 שעות ולכן לא ציפתה לסיים ביניהן, אולם למק'לור פשוט היה יום מצויין", הוסיף. מק'לור קבעה כאמור 3:05:44 שע'.
מק'לור הפעילה את ה- iPod שלה במייל ה-16 כאשר החלה לנשוב רוח פנים. היא לא היתה מודעת לכך שסיימה במקום החמישי אלא רק אחרי שנציג רשמי אמר לה כך אחרי הריצה, זמן קצר לאחר מכן קיבלה את ההודעה כי נפסלה. מספר ימים לאחר הגשת הערעור על הפסילה, מק'לור זוכתה ותהיה רשאית לקבל את הפרס.

אין שום חוקה בארץ זולת חוקת IAAF. ברור מקריאת החוקה שזה אסור ולכן לא יעלה על הדעת שיאפשרו שימוש כזה למי שמועמד לנצח בין הישראלים במרתון טבריה, למשל. אבל חייבים לזכור שמרבית הרצים כלל לא רשומים באיגוד האתלטיקה ולכן שום חוקה בין לאומית לא ממש חלה עליהם. החוקה תופסת רק לגבי מי שהוא אתלט רשום. מי שאינו אתלט רשום לא יכול להחשב באליפות ישראל אפילו שמרתון טבריה או חצי מרתון עמק המעיינות מוגדרים גם כאליפות ישראל.

הערת העורכת:

אולי קשה להבין את מהות האיסור שבשימוש במכשירי מוזיקה, על פניו לרוץ עם מוזיקה הן באימונים והן בתחרויות זה כיף גדול. במספר פעמים במהלך ריצה נתקלתי ברצים שרצים עם מוזיקה ואולי הדבר הבולט ביותר שיכול להוות סכנה, בעיקר בזמן תחרות, היא העובדה שאותו רץ פשוט לא שומע. בכך הוא יכול לפספס הכוונות או אזהרות של המארגנים או מתנדבים באירוע ובאופן כללי אותו רץ "מנותק" מהאירוע. בסופו של דבר, במהלך תחרות, שאמורה להוות אירוע ספורט חברתי השימוש בנגני מוזיקה יכול להיות שנוי במחלוקת.

דפנה פרחי.

 

*תודה ליורם אהרוני שסייע בהכנת הידיעה


 

סגור