שום סופה לא תבטל את המרתון הגדול מכולם

| שתף |

כנראה ש"סנדי" לא הרסה את מרתון ניו יורק, ומסתבר שבכל מה שקשור לאירוע הזה, המארגנים יודעים איך להתמודד עם מזג האוויר. על הדרך, הם ינסו גם ללמוד דבר או שניים ממארגני מרתון בוסטון המתורגלים.

תאריך: 02/11/12, מאת: דני בורשבסקי

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, מרתון ניו יורק יוזנק ביום ראשון כמתוכנן למרות נזקיה של סופת ההוריקן "סנדי". למרות שבעיר דחו את אירועי הספורט בימים האחרונים, כולל דרבי בין ניו יורק ניקס לברוקלין נטס בכדורסל, מבינים שם שאי אפשר לוותר על אירוע הספורט הפתוח הגדול ביותר בתפוח הגדול, מה גם שמבחינת העסקים בעיר, שהפסידו כל כך הרבה כסף בשבוע האחרון, התזמון שלו פשוט מושלם. לצורך העניין, נברנו בהיסטוריה של המרתון הזה, כמו גם של מרתון גדול אחר בארצות הברית, כדי לגלות שהאמריקאים כבר מתורגלים בהתמודדות מול מצבי מזג אוויר קיצוניים, שעלולים לבטל אירוע כמו מרתון.

מארגני מרתון ניו יורק יכולים לפחות להתנחם בעובדה שמזג האוויר ביום ראשון צפוי להיות מאוד נוח עבור עשרות אלפי הרצים שישתתפו במירוץ. מבחינתם, עדיף לפנות עצים כרותים מהסנטרל פארק במשך שלושה ימים מאשר לאבד רצים – משהו שכבר קרה במרתון ניו יורק. הרץ הראשון שמצא את מותו במהלך המרתון הזה היה צרפתי בשם ז'אק בוסרו, שחטף התקף לב במהלך המרתון הידוע לשמצה של 1984. באותו מרתון, שהתקיים אז באוקטובר, הטמפרטורות הגיעו לאזור ה-30 מעלות אבל הלחות בשעות הבוקר עמדה על 96 אחוזים, מה שגרם לאחוז הנושרים הגדול ביותר (קרוב ל-2,000 רצים) בתולדות המירוץ הזה. מאותה שנה דאגו בניו יורק לכמות מים גדולה יותר עבור הרצים, ובשנת 1994 הלחות הגבוהה היכתה שנית. הפעם שני רצים מצאו את מותם במהלך המרתון, ומי שניצח אותו, חרמן סילבה, עשה את זה אחרי שטעה בפניה אחת, כנראה בגלל התשישות, ורץ יותר מכולם.

ב-1995 חוו משתתפי מרתון ניו יורק את המירוץ הקר ביותר בהיסטוריה שלו. הטמפרטורה עמדה על 4 מעלות בלבד, אבל לפי דיווחים שונים המשתתפים הרגישו קור של מינוס 7 בגלל רוחות חזקות שהביאו איתן פתיתי שלג. למרבה המזל, לא היו פגיעות גוף רציניות כתוצאה מהקור, אבל אלפי אנשים התקררו באותו יום – ושכבו במיטה בימים שאחרי. מה שמפתיע היה שחרמן סילבה המכסיקני, ששנה לפני כן התגבר על החום הכבד וניצח, עשה זאת שוב גם במזג האוויר הקפוא.

אז מארגני מרתון ניו יורק הצליחו תמיד לשמור על המסורת ולא לדחות מירוצים, וכך עשו גם מארגני מרתון בוסטון, שבשנת 2007 היו קרובים מאוד לביטול המירוץ, מה שלא קרה מעולם ב-111 שנות קיומו. באותו יום, אי שם באמצע אפריל, התחוללה בבוסטון סופה עזה ו-12 שעות לפני יריית הזינוק משתתפי המרתון הרגישו רוחות של כ-50 קמ"ש, ראו עצים נופלים, נרטבו מברד כבד, ובחלק מהמקומות גם היה קשה לקיים ערב פסטה ראוי בגלל נפילות חשמל. כל הסימנים הראו שאי אפשר לקיים את המרתון הזה, כשאפילו אנשי צוות ההקמה באזור הזינוק התריעו על שלג כבד, והזהירו שהגשרים שנועדו לצילום הרצים עלולים להתמוטט, כמו גם האוהלים שהוכנו לחימום הרצים. עם זאת, מארגני המירוץ ראו לנגד עיניהם את העובדה שמרתון בוסטון מעולם לא בוטל, מה גם שהשתתפות של 23 אלף רצים רשומים הניבה להם הכנסה של שני מיליון דולר, שלא לדבר על עשרות המיליונים שהושקעו בארגון.

במקביל למרתון בוסטון, מרתון רוטרדאם באותה שנה בוטל בגלל חום כבד ומרתון אומה ביפן בוטל בגלל שלג כבד. את מארגני מרתון בוסטון זה לא עניין ודייב מקגיליוריי שהיה מנהל המירוץ אמר אז: "אולי אנשים שמתסכלים עלינו מהצד חושבים שזה בסך הכל עוד מירוץ, אבל זה ממש לא. אנשים מתאמנים במשך חודשים וגם שנים כדי להגיע לקו הסיום בבוסטון, אנשים באים לכאן כדי לקבל את המדליה אותה הרוויחו. מי שחושב אחרת, שיחשוב כך, המירוץ הזה הוא אירוע שמשנה חיים של אנשים, וזו עובדה".


זינוק הנשים בוסטון 2007 / צילום: Vicath Sailer / photorun.net

 

עד אז, מרתון בוסטון התקיים במשך 111 שנים גם בתנאים של שלג וגם בתנאי חום כבד, אבל הפעם הופעל לחץ ציבורי גדול בגלל תחזיות שבישרו על סופה ועל הרבה קרח בכבישים, והחשש הגדול היה מפני מקרים רבים של היפותרמיה. בסופו של דבר, כפי שהאמריקאים הוכיחו בימים האחרונים עד כמה הם ערוכים להתמודד עם צרות, הם עשו את זה בצורה מופתית גם בבוסטון 2007. הם תיגברו את מערך המתנדבים, המערך הרפואי, האוהלים, אוטובוסים ששימשו כמקלט בפני הגשם. בסופו של דבר התחזית התממשה ולפנות בוקר הזינוק של מרתון בוסטון, איזור ההתחלה היה מכוסה בשלג והסופה הייתה עדיין בשיאה. מקגיליוריי עצמו הודה שאמר אז שהוא מת מפחד, אבל הקו שהנחה אותו ואת עמיתיו בסופו של דבר היה שאם הם יכריזו על ביטול המירוץ, אלפי משתתפים יחליטו לרוץ את המסלול הזה בכל מקרה כי הם התאמנו לקראתו. הם היו עושים את זה ללא ארגון נאות וללא סיוע רפואי, מה שיכל לגרום לתוצאות הרסניות. בסופו של דבר זה היה מרתון מוצלח יחסית. היה ברד כבד, אבל מזג האוויר היה פחות קר מהצפוי, ועמודי החשמל שנפלו בלילה שלפני פונו מהדרכים ברגע האחרון. מתוך 20,638 רצים שזינוק למירוץ, 98.6 אחוז סיימו אותו וכנראה שאם באותה שנה מרתון בוסטון לא נדחה, הוא לא ידחה לעולם.
 

  • ניו-יורק ביום מרתון בהיר יותר

    Victah Sailer / photorun.net

סגור