שלושה קנייתים הושעו מתחרויות

| שתף |

נראה שקניה נוקטת מדיניות חדשה כלפי הרצים שלה, כאשר היא השעתה השבוע שלושה רצים למרחקים ארוכים מתחרויות. האם זהו תחילתו של עידן חדש?

תאריך: 26/02/13, מאת: SPORTWEB

התאחדות האתלטיקה בקניה הבטיחה כי בעתיד הקרוב היא תעמוד יותר על המשמר בנוגע לשימוש בחומרים אסורים וכן השעתה שלושה רצים בכירים.

ווילסון לויאנה וניקסון קיפלאגאט הושעו לשנתיים, ומוזס קיפטו קורגאט הושעה לשנה אחת. עבור לויאנה היו תוצאות חיוביות על שימוש ב EPO (משפר צריכת חמצן בדם), ולקיפלאגאט היתה תוצאה חיובית על שימוש בסטרטאידים אנאבוליים, בבדיקה שנערכה לאחר מרוץ במקסיקו. עבור קיפטו לא פורסם חומר ספציפי שצרך אלא רק שנכשל בבדיקה. לויאנה הוא הרץ הבכיר מבין השלושה ובין הישגיו הוא ניצחון במרתון סאול 2012 שם קבע 2:05.37 שע'.

רצה קנייתית נכשלה אף היא בבדיקת סמים אסורים, כאשר בקבוקון A שלה נמצא חיובי לאחר מרתון ניירובי 2012, ובקבוקון B שלה נמצא כרגע בדיקה.

מזכיר התאחדות האתלטיקה בקניה, דויד אוקיו, הכחיש שוב את ההאשמות שעלו לאחרונה על כך שבקניה יש "יד חופשית" לשימוש בחומרים אסורים. "אין לנו מה להסתיר, ברגע שאנו מגלים כי רץ השתמש בחומרים אסורים אנו נחשוף אותו. התהליך יכול לארוך זמן רב כיוון שהאתלטים צריכים לתת הצהרה בפני הועדה הרפואית לפני שאנו נוקטים בהליך כלשהו", אמר.

עוד הוסיף אוקיו: "לויאנה הוא רץ מרתון בכיר והוא מדורג בין ה-30 הטובים, אבל אנחנו לא מרחמים על אף אחד. אנחנו מתייחסים לשימוש בחומרים אסורים במלוא הרצינות". כמו כן, אמר אוקיו כי ההתאחדות ממתינה לתוצאות נוספות של בדיקות סמים שנערכו באליפות הלאומית בריצות שדה, לפני שהיא תכריז על הנבחרת שתייצג את קניה באליפות העולם בפולין שתתקיים ב-24 במרץ. 

אין ספק שמדובר במדיניות חדשה שלא ברור לאן היא תתפתח ומה יהיו השלכותיה, זאת לאחר שליטה ברורה של הקנייתים כמעט בכל תחרות, מירוץ או מרחק אפשרי.

 

  • © Goran Bogicevic - Fotolia.com

סגור