תוצאות היום השני - אליפות ישראל באתלטיקה 2015

| שתף |

יום התחרויות השני והמסכם של אליפות ישראל ה-79 הניב 27 שיאים אישיים, 19 הישגים עונתיים, 2 שיאים לאומיים, שיא אליפות אחד ומספר קריטריונים למפעלים בינלאומיים.

תאריך: 03/07/15, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

הציפייה הגדולה של הקהל היה, אולי לראשונה בהיסטוריה של הענף בישראל, בתחרות הטלת הכידון לנשים. מרגריטה דורוז'ון מעמק חפר בנתה לעצמה מערכת יחסים מיוחדת עם הקהל שעדיין לא ממש מכיר אותה, אבל הרעיף עליה אהבה גדולה כבר בהצגת המשתתפות. דורוז'ון הובילה כשהטילה את הכידון ל-61.78 מ' וקבעה את שיא האליפות. דורוז'ון קיבלה פייט אמיתי מטטיאנה חלאדוביץ' הבלארוסית שהצליחה, בהטלה השישית והאחרונה שלה לקבוע 62.00 מ', ליטול את ההובלה וגם את שיא האליפות. לשיאנית ישראל נותר הניסיון האחרון, אולם היא לא צלחה לשפר את תוצאתה בתחרות. דורוז'ון הוכתרה, לראשונה, כאלופת ישראל, ואיכות תוצאתה אף זיכתה אותה, יחד עם אמרי פרסיאדו, בתואר מצטייני האליפות.

"זו הייתה תחרות ברמה גבוהה מאוד", ציינה דורוז'ון בראיון שהעניקה בסוף התחרות, מלווה בבעלה אלכסיי ששימש כמתורגמן לעת עתה. "טטיאנה יריבה ברמה גבוהה. אני מכירה אותה וידעתי שהיא מסוגלת למה שהשיגה ואף למעלה מכך". כשנשאלה כיצד הרגישה להתחרות מול הקהל המעודד, ענתה בשתי מילים: "כמו בבית". אלופת ישראל הטרייה התייחסה אף לאליפות העולם הקרבה בבייג'ין ואמרה: "אני לא רוצה לטפח ציפיות גבוהות. כידון הנו מקצוע בלתי צפוי והכל יכול לקרות בו. אעשה את המקסימום להגיע לשם בשיא הכושר ולהביא כבוד למדינה".


פרסיאדו ממכבי ת"א ואולגה לנסקי ממכבי ראשל"צ הוכתרו, רשמית, לאנשים המהירים בישראל. פרסיאדו שיפר את שיאו האישי ב-5 מאיות השנייה כשחצה שני את קו הסיום בריצה ל-200 מ', בה ניצח האורח האוקראיני ויטאלי קורז' בתוצאה 21.14 (1.5). האלוף הטרי מה-100 מ' הגיע לגמר במרחק הכפול במטרה להשיג את התואר הכפול, אחרי שבשנה שעברה הפסיד לדונלד בלייר-סנפורד שהחליט להתמקד השנה ב-400 וויתר על ה-200. פרסיאדו קבע 21.25 שנ' והקדים ב-27 מאיות את מאור סגד ממכבי כיוונים ב"ש שקיצץ 32 מאיות משיאו האישי כשחצה את קו הגמר ב-21.52 שנ'. עמרי הרוש ממכבי ת"א השלים את תמונת הפודיום עם 21.78 שנ'.

אולגה לנסקי, בדומה לפרסיאדו, השלימה את הדאבל ספרינט בין הנשים כשסיימה ראשונה בין הישראליות עם 23.45 שנ' (1.6), איטי ב-5 מאיות בלבד משיאה האישי אותו קבעה בבאקו. גם במרחק זה, כמו ב-100 מ' יום קודם, ניצחה אנה קוקושקינה הרוסייה שקבעה 23.41 ושיפרה את שיאה האישי. אלא שבתוך אלו בלטה, שוב, דיאנה ויסמן ממכבי ראשל"צ שקיבלה ע"י רבים, ובצדק, את התואר נסיכת ריצות הספרינט הישראלית. יום אחרי ההיסטוריה שעשתה עם שבירת שיאה הלאומי לנערות של אסתר שחמורוב, את הבוקר, שהגיע אחרי ליל שימורים, והצהריים בילתה ויסמן בבחינת בגרות בגיאוגרפיה. בצהריים עוד שוחחה אתי בטלפון ואמרה שמייד אחרי הבחינה היא נוסעת לתל-אביב, הרי לפניה עוד ריצה חשובה ל-200 מ'. הפעם היא קבעה 24.37 שנ', שיפרה את שיאה ב-15 מאיות וניפצה ב-3 מאיות את שיא הקדטיות שהוחזק ע"י גילי דישון מ-1989. אחרי ששמה עיטר את ספרי הסטטיסטיקה במשך שנים, הוא נמחק משלושה שיאים השנה. אם נחזור לויסמן, היא לחלוטין מיצבה את עצמה ככישרון הגדול ביותר שגדל בארץ מאז שחמורוב, שכן היא גם זו שהצליחה לשבור את השיאים הכמעט אלמותיים. שלוש רצות נוספות שיפרו את שיאן בריצה הזו, בה ויקטוריה צ'יסום מהסמטה דרום ת"א סיימה רביעית עם 25.36 שנ' (טרם אושרה קבלת האזרחות) ונועה ברליאה ממכבי ת"א שסיימה חמישית עם 25.56 ושיפרה את שיאה ב-25 מאיות וזכתה בארד. גל קדמון בת ה-15 מכיוונים ב"ש סיימה שישית בתוצאה 25.65 שנ' המהווה הן שיפור של 24 מאיות לשיאה והן שיפור של 2 מאיות לשיאה הישראלי של ענת מורד לילדות בגילאי 15 משנת 1994. גם נעה מאור מע.ל.ה רעננה שסיימה שביעית ב-25.67 שיפרה את שיאה ב-12 מאיות. ואם כבר הוזכרו 7 הרצות, יהיה זה לא ראוי לא להכניס את שמה של דיקלה גולדנטל מכיוונים ב"ש שסיימה שמינית עם 25.82.

 

סגד שנמצא בכושר מצוין זכה זמן לא רב קודם לכן בתואר השלישי שלו ברציפות בריצה ל-400 מ' משוכות כשהשווה את שיאו האישי עם 52.08 שנ'. החולונים חי כהן ואיליה אליגולשווילי זכו בכסף ובארד עם 54.55 ו-54.72 בהתאמה. שני האתלטים שסיימו במקומות 5-4, בן יעקובי מהפועל חולון ויניב קליינמן ממכבי ראשל"צ שקבעו 54.83 ו-57.39 בהתאמה, שיפרו את שיאיהן האישיים ב-58 מאיות (יעקובי) וב-27 מאיות.

בין הנשים המאבק בין האחיות לוקשין ממכבי חיפה הסתיים בניצחונה של אלכסנדרה בתוצאה 1:01.10 דק'. מי שהתמקד בפניה המותשות של מי שהגנה על תוארה, בסיום הריצה, התקשה שלא להבחין באכזבה המסוימת של הרצה שמחפשת לרדת מגבול הדקה לראשונה בחייה. דריה סיימה שנייה ב-1:02.28 וכריסטינה ונושבה ממכבי ראשל"צ זכתה בארד עם 1:03.54 דק'.

 

בריצה למרחק הכפול קבעה שני לנדן מא.ס. רמה"ש את תוצאת השנה שלה עם 2:09.26 דק'. ההפתעה המרעננת הגיעה במקום השני. למרות שכבר הוכיחה השנה שיש לה יכולות מצוינות, סיון אורבך בת ה-15 עשתה זאת בתחרות בוגרות כשסיימה שנייה בתוצאה 2:13.30 דק' שהיא טובה מהקריטריון לאליפות העולם לקדטיות, ואף שיפרה את שיאה ב-2.03 שנ'.

 

הריצה ל-5000 מ' מספקת בכל אליפות תחרות מרתקת, ופעמים רבות אף דרמות ושיאים למכביר. הפעם המנצחים הסתפקו במדליות, ואילו הרצים שסיימו במקומות 7-5 שיפרו את שיאיהם. איימרו עלמיה מאורן השרון שמר על תוארו מהשנתיים הקודמות עם 14:24.59 דק'. סגנו מהשנה שעברה, חברו לאגודה ולאימונים, גירמה אמרה שמר על הסגנות גם השנה, כשסיים בתוצאה 14:25.83. מארו טפרי שזכה בשנה שעברה בארד, איבד את המדליה השנה לאסרט ממו מהסוללים ירושלים שקבע 14:28.60 (תוצאת השנה שלו). שמואל אבוהאיי מהסמטה דרום ת"א סיים במקום החמישי בתוצאה 14:41.68 דק' המהווה שיפור של 8.37 שנ' לשיאו, ולא פחות חשוב מכך, קבע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער בשבדיה בהמשך החודש.

 

תחרות הקפיצה במוט לגברים הבטיחה מאבק מעניין בין מספר קופצים שעברו השנה 5.00 מ'. אלא שהתחרות התפתחה אחרת לגמרי מהצפוי. ההפתעה הראשונה הגיעה בפציעתו של לב סקוריש, האלוף מ-2013 ושיאן ישראל לנוער שסובל מרגישות ברגלו, עלה לאוויר בניסיונו לעבור 4.80 מ', וכבר באוויר, לאחר שעבר את הרף, צעקת כאב פילחה את האוויר. הקופץ תפס את רגלו ולא הצליח להתרומם. סקוריש פונה לקבלת טיפול וסיים מבחינתו את התחרות. כעת נותר לקוות שהקופץ יהיה כשיר לאליפות אירופה בשבדיה. אגב, אליפות אירופה לנוער, דניס גולדובסקי ממכבי ת"א הפך לקופץ השלישי לקבוע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער כשעבר 4.95 מ' ושיפר את שיאו האישי ב-20 ס"מ. התוצאה העניקה לגולדובסקי את מדליית הכסף, כשהוא עובר את חברו לאגודה איתמר באסטקר שהסתפק במעבר גובה זהה עם פסילה מיותרת ב-4.85 מ'. בעל תוצאת השנה בישראל נאלץ להסתפק בארד. בזהב זכה אדוארד פלוטניקוב ממכבי ראשל"צ שעבר 5.05 מ', שיפר את שיאו ב-5 ס"מ וזכה במפתיע בזהב. יצוין כי אחרי שנים בהם לא זכה קהל חובבי האתלטיקה לראות קופץ מוט בגבהים שנראו ע"י ארטם בוריה הרוסי שהשווה את תוצאת השנה שלו כשעבר 5.60, אולם פסל ב-5.70.

 

תחרות הקפיצה לרוחק זימנה שני אלופים חדשים, הן בגברים והן בנשים. יפעת זליקוביץ' ממכבי ראשל"צ לא הצליחה להגיע למרחקים שאפיינו אותה בתחילת השנה, וגם לא ליכולת שהפגינה רק יום קודם כששיפרה את שיאה האישי ב-100 מ'. העובדה שחנה קנייזבה-מיננקו מתחרות הקפיצה לרוחק סייעה מעט לזליקוביץ' לזכות בתואר עם 5.89 מ' שהיא פחות טובה מזו שזיכתה אותה בסגנות בשנה עברה. הקופצות מרוסיה – יקטרינה לויצקיה שקבעה את תוצאת השנה שלה ו-ורוניקה מוסינה – סיימו בשני המקומות הראשונים. בין הגברים רועי אליקים מאורן השרון זכה במדליה הראשונה בכלל באליפות ישראל, ועוד מזהב. חניכו של קרלו רפאלי היה גם היחיד בתחרות ששיפר את שיאו האישי כשקבע 7.33 מ' (שיפור של 3 ס"מ). דמיטרי פלוטניקוב מרוסיה סיים ראשון עם 7.38.

 

תואר ראשון שראוי לציין הנו תוארה של אסטל ולאנו בת ה-16 ממכבי ת"א. אמנם הזורקת הטובה בארץ (אנסטסיה מוצ'קייב) לא השתתפה בתחרות, אבל הדבר אינו גורע כהוא זה מזכייתה של צעירת המשתתפות בתחרות. ולאנו הייתה אמנם רחוקה כ-1.5 מ' משיאה האישי, אולם תוצאתה (39.81) הספיקה לה לניצחון ולתואר בוגרות ראשון, ואם לשפוט על-פי יכולותיה, ודאי ו-ודאי רחוק מלהיות האחרון. אלונה וולודין מכיוונים ב"ש סיימה שנייה עם 37.78 מ'. ענבל כהן ממכבי ראשל"צ שיפרה ב-1.68 מ' את שיאה האישי עם 37.72 מ' שזיכה אותה בארד.

 

יתר אלופי ישראל

800 גברים: דסטין אמרני (מכבי ת"א) 1:50.45

דיסקוס גברים: מרק אלטרמן (עמק חפר) 53.04

100 קדטים: רועי חסיד (לידר ירושלים) 11.39 (0.6)

גובה נשים: מעין שחף (מכבי חיפה) 1.85    

  • מרגריטה דורז'ון

    צילום: טיבור יגר

סגור