תחרות מרשימה לישראלים באזרבייג'אן

| שתף |

שבעה שיאים אישיים לחמישה מתוך ששת האתלטים שהשתתפו עד כה בתחרות המבחן האירופית למשחקים האולימפיים השניים לקדטים.

תאריך: 01/06/14, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

ישראל שלחה לתחרות המבחן בבאקו שבאזרבייג'אן, אשר החלה ביום שישי ותסתיים היום (ראשון), 6 נציגים בהתאם לקריטריון שנקבע ע"י התאחדות האתלטיקה האירופית. דניס גולדובסקי ממכבי ת"א הוכיח בשבת שבתחרויות מהסוג הזה מה שקובע זה המיקום, לא מעט מזל, וכמובן תוצאה איכותית. חניכו של פאבל קוגן שסיים עשירי בתחרות בתוצאה 4.50 מ' המהווה שיפור של 20 ס"מ לשיאו האישי, "ניצל" את מגבלת אתלט מכל מדינה בכל מקצוע כדי להיות ראשון הישראלים שהבטיח את מקומו במשחקים האולימפיים בנאנג'ינג. שני קופצים מרוסיה ושניים מיוון שהקדימו אותו, העניקו לו למעשה את המקום השמיני במדינות. רק לשם המחשה, הקופץ במקום ה-11 שסיים את התחרות עם 4.50 זהה לזה של דניס (פסילה של ההונגרי ב-4.40 העניקה לישראלי את היתרון עליו בדירוג) היה נוסע במקומו לסין אילולא שיפר הישראלי את שיאו האישי כפי ששיפר.


גולדובסקי עובר 4.50  / 
צילום: איגוד האתלטיקה
 

ערן סיבוני היה ראשון הישראלים להופיע בתחרות כולה כשעלה למסלול במקצה מספר 1 בריצה ל-100 מ' ביום שישי. סיבוני קבע למעשה את הקריטריון ב-200 מ', אולם הספרינטרים שקבעו את הקריטריון לתחרות המבחן רשאים, בהתאם לכמות המשתתפים, לרוץ במוקדמות גם במקצוע ספרינט נוסף לזה בו קבעו את התוצאה המוקדמת הדרושה. וכך סיבוני מהסוללים ירושלים סיים במקום הרביעי במקצה בתוצאה 11.16 (0.2) המהווה שיפור של 3 מאיות לשיאו האישי. שני מקצים לאחר מכן עלה על המסלול נדב הדס ממכבי ת"א. הדס יצא מהאדנים בצורה פנטסטית והמשיך בריצה צוינת שהסתיימה ב-11.06 (0.4), במקום השלישי במקצה עם שיפור של 5 מאיות לשיאו האישי. בסיכום הכללי דורגו הדס וסיבוני במקומות 11 ו-15 הכללי בהתאמה. השניים הופיעו גם במקצים המוקדמים ב-200 מ'. סיבוני שזהו מקצועו העיקרי קבע 22.47 ושיפר את שיאו האישי ב-27 מאיות, ואילו הדס שקבע במקצה אחר 22.90, שיפר אף הוא את שיאו, ב-58 מאיות.

את יום התחרויות השני (שבת) התחילו שני אתלטים בצורה פנטסטית עם שני שיאים אישיים. גל סיני ממכבי ראשל"צ התחיל את תחרות המוקדמות שלו בקפיצה משולשת בצורה צולעת מעט. אלא שבניסיון השלישי והאחרון הוא נתן קפיצה של 15.18 מ' שהבטיחה לו את העלייה לגמר בלי קשר למיקום, מאחר ש-14.95 הייתה התוצאה שמעניקה כניסה אוטומטית לגמר. סיני ששיפר את שיאו האישי ב-46 ס"מ סיים שביעי במוקדמות. בהתחשב בכך שבמקצוע זה אירופה תשלח 7 קופצים, ניתן רק לקוות שסיני יצליח גמר לא פחות מבמוקדמות. במקביל אליו ענת מילמן ממכבי ת"א הרחיקה את הפטיש (3 ק"ג) ל-53.81 מ'. האתלטית הצעירה שסיימה תשיעית בקבוצת היידוי שלה, שיפרה את שיאה האישי ב-2.49 מ'.
מטיל הכידון המוכשר, אור כתב ממכבי חיפה הצליח פחות במוקדמות הטלת הכידון כשהטיל ל-51.50 מ' וסיים במקום ה-21 הכללי.

הוועד האולימפי הבין-לאומי רוצה תחרות אתלטיקה קצרה וללא הרבה משתתפים. למעשה, הוועד האולימפי החליט על השתתפותם של 540 אתלטים ואתלטיות במשחקים האולימפיים השניים בהיסטוריה שיתקיימו בקיץ בנאנג'ינג שבסין, בחלוקה שווה של 270 אתלטים ומספר זהה של אתלטיות. בכמות הנתונה ערכו הוועד האולימפי הבין-לאומי והתאחדות האתלטית הבין-לאומית חלוקה ברורה של כמות משתתפים מכל יבשת. אירופה קיבלה מקום ל-82 אתלטים ו-102 אתלטיות צעירים, וכך למעשה חולקו הקווטות לכל מקצוע ומקצוע, כאשר בכל מקצוע ישתתפו במשחקים האולימפיים עצמם 15 אתלטים. כך לדוגמה בספרינט ל-100 ול-200 מ' מקבלת אירופה 2 נציגים בכל מקצוע, היינו רק המנצח בתחרות המבחן וסגנו, יהיו במשחקים האולימפיים.

 

  • ערן סיבוני במקצה 200 מ' (גופיה כחולה מימין)

    צילום: איגוד האתלטיקה

סגור