הגביע הבין-יבשתי

| שתף |

4-5 לספטמבר- ארבע יבשות נלחמות על גביע אחד. סיקור נרחב ועדכונים מהתחרות מאת פרופ' אורי גולדבורט.

תאריך: 04/09/10, מאת: פרופ' אורי גולדבורט

רקע הסטורי 

ב- 2 עד ה-4 לספטמבר, 1977 , יצא לדרך באצטדיון הריין, בדיסלדורף שבגרמניה מפעל גביע העולם ליבשות באתלטיקה. עם 8 שבילים במסלול, כיצד מתכננים תחרות בין 5 יבשות? נמנו המתכננים ב-IAAF וגמרו אומר להכפיל ואף לשלש את ייצוג יבשות השולטות בענף האתלטיקה. החליטו, איפוא,כי אירופה תשלח שלוש נבחרות: השתיים שתסיימנה ראשונות בתחרות גביע אירופה שמקדימה את הגביע העולמי ועוד אחת, המורכבת מנציגי שאר מדינות אירופה. ביבשת אמריקה נשמר מקום לארצות הברית, שבעשור בו נפתח מפעל זה איבדה את העליונות המופגנת שלה באתלטיקה לאירופה, שבהנהגת גרמניה המזרחית וברית המועצות,. כל שאר האתלטים מקנדה, מכסיקו, מרכז ודרום אמריקה התכנסו ב"שאר אמריקה". חברו לחמש קבוצות אלו שלוש נבחרות יבשות (אפריקה, אסיה שמסורתית חלשה מכולן, ואוקיאניה) והרי לנו שמונה נבחרות. התחרות היתה נפרדת לגברים ונשים. לכל קבוצה היה נציג אחד בכל מקצוע.

לפני כשנתיים החליטה הפדרציה האירופית לחסל את מפעל גביע אירופה במתכונתו הקודמת, הנפרדת למינים, ולהקים ליגה גדולה, בת 12 נבחרות כאשר הניקוד לגברים ונשים מאוחד והנבחרות ממוקמות עפ"י סיכום הנקודת משני המינים. היו מי שטענו, כי מהפך זה בא לבלום את השליטה המוחלטת של נשות רוסיה במשך עשור. אחרים טענו, להיפך, שזה רק ישליט את נבחרת רוסיה המאוחדת של המפעל האירופי בזכות הנשים החזקות. כך או כך, מציאות זו עודדה שינוי גם בתבנית גביע העולם. לא עוד שלוש קבוצות לאומות (שתי ה"אירופות" וארה"ב) אלא ארבע נבחרות יבשתיות, כאשר אוקיאניה ואסיה החלשות יותר מתאחדות לצורך כך. גם כאן, כמו באירופה, אוחד הניקוד לגברים ולנשים. שינוי נוסף: במקצועת הריצה שאינם דורשים שימוש בשבילים הורחב ייצוג עד ל-3 נציגים מכל יבשת, כאשר רק שניים/שתיים מאלו יזכו את היבשת בנקודות.

במרוצת השנים השפיעו שינויים של הרגע האחרון בהרכב ו/או העדרויות של מספר כוכבים גודלי על תוצאות הנבחרות . "שאר אירופה" כמעט התמחו בהופעה מפוזרת היכן שהיה להם סיכוי לנצח. באחת ממהדורות גביע העולם איבדה נבחרת הגברים של "שאר אירופה" את הניצחון רק מפני שהנציג (פולני) ל-110 משוכות נפצע ולא טרח ליידע בזמן, הוא לא הופיע ו-3 או 4 הנקודות, שהיה וודאי נוטל, גזלו מנבחרתו המאולתרת את הניצחון. בשלוש המהדורות האחרונות של המפעל ניצחו: הגברים האפריקנים ונשות ארה"ב ביוהנסבורג 1998, שוב הגברים מאפריקה (זכייה רביעית רצופה) ונשות רוסיה ב-2002 במדריד; נבחרת "שאר אירופה" ביתרון קטן של 4 נקודות על ארה"ב ושוב נשות רוסיה באתונה ב-2006, במהדורה העשירית של המפעל. הנבחרת האירופית לגברים לא כללה את נציגי רוסיה וצרפת שהופיעו לחוד בגין זכייתם בגביע אירופה וסגנותו ואגב סיימו באתונה מקום ששי ושביעי בלבד.

כיוון שאירופה מופיעה עכשיו כנבחרת מאוחדת, עולה השאלה אם זה יביא גם לניצחונה בסיכום הסופי. התשובה אינה ניצחת. בריצות הבינוניות והארוכות יצטרכו האצנים למטר וצ'יימברס להילחם לבל יידחקו למקומות נמוכים משלישי-רביעי על ידי הג'מייקנים והאמריקאים ורביעיית השליחים הגברים של צרפת תשתדל לא לפגר, אלא אחרי הרביעייה האמריקאית. רצים כמו מרצין לבנדובסקי ב-800 ומוחמד פארח ב-5000 ירצו להיות בשיא כוחם, כדי לתפוס מקום טוב באמצע אחרי המנצחים הצפויים מאפריקה והוא הדין ב-1500, 3000 גברים ונשים ו-5000 נשים. בקפיצות ובזריקות צפויים ניצחונות אירופיים ב- 14 או 15 מתוך 16 המקצועות (גברים+נשים), ואולי אף עליונות אירופית בולטת - למעט הדיפת כדור הברזל לגברים, מעוז אמריקאי. זה, יחד עם מקום ראשון או שני לנבחרת רוסיה מחוזקת בגרנוט האיטלקית ב-4X400 ומקום שני לנבחרת אוקראינה שתייצג את אירופה ב-4X100 (אחרי נשות ארה"ב) יוכל להבטיח ניצחון כולל אירופי. אפריקה, שניצחה לא פעם בתחרות הגברים הנפרדת, מצוינת בריצות הבינוניות והארוכות אך נראה שזה לא יספיק. אמריקה (ארה"ב+ג'מייקה +קופצים/ות קובניים וזורקות קובניות) תשלוט במאוצים מ-100 עד 400 בלי ועם משוכות לגברים וב-100 – 200 לנשים ואולי במשוכות. היא תחכה למעידות אירופיות. הנבחרת האוסטרלית-אסיאתית תסתכל על שאר שלוש היבשות ממרחק לא קטן.

קל לקבע מי תהיה הדמות הפולארית של תחרות גביע העולם בספליט: תושבת העיר המפורסמת ביותר, בלאנקה ולאשיץ, נישאת על הגל של שבעה נצחונות ב-7 התמודדויות בליגת היהלום, לקול קריאות עידוד מחרישות אוזניים. "לפני 15 שנה התחריתי כאן באצטדיון לראשונה", אמרה. שאלתי את אבי, האם אוכל אי פעם להתמודד כאן מול אצטדיון מלא.". קבלת התשובה הוודאית ארכה שנים, אך בשני החורפים האחרונים משכה האלופה האירופית יותר מ-12 אלף צופים לתחרויות באולם. "כל שנה זה אחרת", אומרת ולאשיץ. "לעיתים דומה, כאילו אני רק בתחילת הקריירה שלי. העבודה הרבה והשנים הקשות מאחורי". ולאשיץ תקפוץ ביום השני לתחרות, מחר.

בינתיים, אף שתמיד יש הפתעות של הרגע האחרון בהרכב, מיועדים כתריסר מנצחי ליגת היהלום לככב כאן. טייסון גיי יהיה הבולט בין אלו בשבת הן ב-100 מטרים והן בריצת השליחים. בין בני ארצו, ג'רמי וורינר אמור לחזור ולנצח ב-400 מטרים וברשון ג'קסון במרחק המקביל במשוכות. האלוף האולימפי ומנצח היהלום אשבל קיפרופ ינסה להמשיך שרשרת הצלחות ב-1500. בין הנשים תתמקד תשומת לב רבה באלופת אירופה המפתיעה, סנדרה פרקוביץ' הקרואטית (66.93 מ'). מקצוע, בו סיכוי נדיר לאסיאנית לעלות על דוכן המנצחים הוא הקפיצה המשולשת, שם תנסה אולגה ריפאקובה מקזחסטן לחזור ולגבור על מנצחת היהלום ירגליס סאוויניא מקובה. בקפיצה לגובה (הרוסי שוסטוב?), יידוי פטיש והטלת כידון גברים (תורקילדסן כמעט בלתי מנוצח) צפויה עליונות אירופאית. הניקוד: 8 נקודות למנצח (/ת), 7 לשני(/יה) וכל הלאה עד 1 לאחרון(ה). במרוצי השליחים: 15, 11, 7 ו-3 נקודות לארבע הקבוצות עפ"י מקומותיהן. סך הכול פרסי הכסף יסתכמו בקרוב ל-3 מליון דולר: 262.8 אלף למקצעות הבודדים ו-272 אלף לרצי/רצות השליחים.

 

ללוח הזמנים של היום

סגור