דיווח מהגביע הבין-יבשתי

| שתף |

ספליט, קרואטיה. בתום היום הראשון לתחרות (אתמול), נבחרת אירופה מאכזבת. האמריקאים חוגגים.

תאריך: 05/09/10, מאת: פרופ' אורי גולדבורט

5 נצחונות מ-20 מקצועות- זה היה קצירה המאכזב של אסופת האתלטים, שהתיימרה להיות נבחרת אירופה, ביום הראשון של תחרות הגביע הבינייבשתי בספליט. שוב קיבלנו הדגמה לגורל נבחרת של יבשת, שמרכיביה מתקשים להחליט החלטות ולארגן דברים במסגרת בינלאומית, ואשר גם בהיותה "נבחרת שאר אירופה" לקתה בעבר היעדרויות, חוסר משמעת והופעות ירודות. רק בקפיצה במוט לנשים זכתה יבשת אירופה אמש בניצחון כפול. אמנם הוולשי המצוין דייויד גרין ניצל מעידה של ברשון ג'קסון הפייבוריט האמריקני ב-400 מטרים משוכות במשוכה האחרונה וניצח בתוצאה מצוינת, 47.88 ,המאיימת על שיא בריטי עתיק של כריס אקבוסי הנהדר משנת 1993 וכריסטוף למטר ניצל חסרון כל הצמרת העולמית (ג'מייקנים ואמריקאים) כדי לזכות ב-100 מטרים בזמן 10.06 שניות בניצחון על דניאל ביילי מאנטיגואה, בעוד טייסון גיי שאינו נכלל בהרכב שכן לא רץ בגמר ריצה זו באליפות ארצו, ממתין לריצת השליחים....

גם הרוסייה מריה אבקומובה מצאה כאן את הכושר ש"ברח" ממנה באליפות אירופה, עם הטלה מצוינת ל-68.14 מ'. ליבור שרפרייטג עוד זיכה את אירופה בניצחון במקצוע הפותח, ידוי פטיש, אך בזה נגמרו פלאי אירופה. בין ב"ריצות הלוויה" ל-1500 ו- 5000 מטרים גברים, או הטיול הגרוטסקי של מסרט דפאר ו"לוויניותיה" ב- 3000 מטר נשים, הצליחו שלשות האירופאים שרצו שם לצבור בסך הכול 9 נקודות בכל אחת מהריצות על ידי שני הנציגים ה"מהירים": בריצות vאלו היה הכול חוץ מהצגת מהירות מתמשכת, בעוד נציגי אפריקה או אמריקה מושלים בכיפה. העדרו של בחיר רצי אירופה למרחקים, אלוף כפול של היבשת, הבריטי מוחמד פארח, הורגש היטב ויורגש גם מחר. להוסיף חטא על פשע, נעדרו שני בחיר הקופצים של אירופה, שוסטוב וריבאקוב, מהתחרות שבה הספיק הישג ירוד בינלאומית של 2.28 לניצחון מרגלי ראשיד אחמד אל מנאי מקטאר. לא שמעתם עליו מאום? מודה ומתוודה, גם אני. אבל "השיא האירופי" של היום הראשון שייך בהחלט לנבחרת צרפת: הרביעייה שנבחרה לייצג את אירופה בשליחים פסלה ושהשליכה 11 נקודת בטוחות למדי, המוענקות עבור מקום שני, לסל ההפסד המאיים...בין המנצחים האמריקאים הרשים מאוד ג'רמי וורינר בריצת 400 מ' נהדרת נוספת- 44.22 וכריס קנטוול, האמין כסלע, שהדף למרחק 21.87 מטרים.

לא ייפלא, איפוא, שנבחרת ארה"ב, המחוזקת במשוכן פורטוריקני מצוין, ומספר אצנים מהאנטילים ביחד עם המרכיב הקובני המסורתי נטלה את המושכות ולא שמטה את ההובלה בניקוד כמעט עד לסוף היום הראשון של התחרות. 15 הנקודות שצברו פאופנובה (4.70) והגרמנייה ריזי (4.60) עם סיום התחרות המתמשכת בקפיצה במוט אמנם היטו את המאזן לטובת אירופה, אך נבחרות אמריקה סיימו בניצחונות צפויים בשני מרוצי השליחים, והפסילה הצרפתית הסיטה את אמריקה להובלה בסוף היום הראשון (שבת): 219 לעומת 210 נקודות לאירופה. אפריקה שלשית, כצפוי עם 148 ומעט מאחור מצויה הנבחרת המאולתרת כלשהו של אוסטרליה ואסיה עם 134 נקודות.

עם תום תחרויות הגביע מחר ייתכן כי ארבעת המוסקטרים של צרפת יגלו כי כשלונם לסיים את ריצת השליחים עלה ליבשת הישנה בניצחון, שעל הנייר נראה רק משהו שצריך לקום ולבצע. ביומה השני והאחרון של התחרות נצפה, האם יתרחש המפנה שיביא לאירופה את הניצחון, שעל הנייר נראה כה מוחשי? לנבחרת האמריקאית יש בהחלט בעיות הנובעות מעדר סיטוני של טובת אצניותיה (פיליקס וקמפבל-בראון) מהריצה ל-200 מטרים, ייצוג לא מלא של ארה"ב בסדרת מקצעות אחרים כמו 110 משוכות בה ילווה בחיר רצי תבל אוליבר ברץ מהאיטי ובייחוד במקצועות הנשים. האתלטיות קובניות, בהן נציגות בכירות בקפיצות לגובה ולרוחק, בהדיפה וריצת מכשולים, בזריקת דיסקו וידוי הפטיש עשויה לחרוץ את גורל נבחרת אמריקה לשבט או לחסד. לאוורן ספנסר, מסנטה לוצ'יה, אלמונית למדי עד השנה שזינקה לגבהים עד 1.98 מטר תשתתף גם היא בעוד האלופה האמריקאית ובעלת תוצאת השנה הווארד-לו (2.05) ממשיכה את היעדרותה בחלק האחרון של העונה. משום כך, ייתכן כי יספיקו מחיאות כפיים הסוערות לניצחון צפוי של בת המקום ולאשיץ, ניצחון של הצרפתי לאווילני בקפיצה במוט או שליטה אירופאית בקפיצה משולשת/דיסקוס/כידון גברים והדיפה/פטיש לנשים להפוך את הקערה על פיה. זה יקרה אולי אם תוגשם השתתפות מלאה ואם נציגי אירופה לא יפגרו הרחק מאחורי האפריקאיות והאחרות בריצות 3000 מ' גברים ו-5000 מ' נשים.ב-3000 מ' גברים, למשל, ההרשמה האירופאית היא לעג לרש. בין שלשות הרשומים מטעמה אין אפילו רץ אחד ברמה בינלאומית של ממש! אם ימצאו האמריקאים, הקובניות, שלשת הרצות מקנדה ופטישאית מארגנטינה משהו קרוב לכושרם מן התחרויות האחרונות וישמרו על שוויון, או אפילו פיגור קטן מ-8 נקודות, לקראת סוף התחרות, קיימת עליונות אמריקאית בלתי ניתנת לערעור ב-4X400 מ' גברים וגם בין הנשים מסתמן במקצוע זה ניצחון אמריקאי .זה, אם כך יהיו פני הדברים, ייטה את הכף בבירור לזכות האתלטים שמעבר לים. וייתכן גם שהריצה האחרונה ממש, אף שתוצאותיה בלתי מוטלות בספק (4X400 מ' לגברים) היא שתחרוץ את גורל התחרות כולה. נמתין וניווכח.
 

סגור