איש המרתון

| שתף |

מחר (שישי) ימריא היילה סטאין לגרמניה כדי להשתתף במרתון ברלין, בו ינסה לקבוע את הקריטריון לאליפות העולם שתתקיים בשנה הבאה בקוריאה. אחרי השנתיים הקשות בקריירה, אחד מרצי המרתון המקצוענים המבוגרים בעולם מתכונן לשנתיים הטובות ולפרישה הסופית.

תאריך: 23/09/10, מאת: אורן בוקשטיין

קשים מאוד הם חייו של רץ המרתון. מי שלא מאמין לאמירה הזו, מוזמן לשיחה רגועה של 10 דק' עם היילה סטאין, שיאן ישראל במרתון. פגשתי אותו בערב החג, יום לאחר שחזר ממחנה אימון בן 40 יום באתיופיה, אליו נסע ימים ספורים לאחר חזרתו ארצה מאליפות אירופה בברצלונה. בכלל, השנה משפחת סטאין בת 10 הנפשות סובלת מחסך רציני באב המשפחה שברלין יהיה המרתון החמישי שלו השנה, וזה, בלי שנספור לו את הניצחון בחצי מרתון במסגרת מרתון ת"א.

"נורמלי לעשות שני מרתונים בשנה", מספר סטאין שברלין יהיה המרתון החמישי שלו השנה, אחרי אמסטרדם, פראג, פאריס (אותו לא סיים) וברצלונה. החיים של סטאין הם מרתון אחד גדול של מרדף אחר קריטריונים וייצוג ישראל בתחרויות הבינלאומיות הגדולות בעולם.

את השנתיים האחרונות הוא רוצה בעיקר לשכוח. "אחרי האולימפיאדה (בייג'ינג) קרה לי משהו לא טוב", הוא מספר ומוסיף, "האימונים הלכו טוב, אבל במרתונים עצמם לא הצלחתי להוציא מעצמי את מה שהייתי צריך". אלא שהצרות הגיעו עוד לפני יציאתו למשחקים האולימפיים. סטאין שבין מרתון אחד לזה שאחריו נוהג להקדיש את גופו לטבע במחנות אימון באתיופיה, ארץ הולדתו, הואשם ביולי 2008, עת שהה במחנה אימון, ע"י אתיופי מקומי שהיה פעם חברו, שטען שסטאין הונה אותו וגנב לו כסף תמורת הבטחה כי יסייע בעליית בתו לישראל. סטאין שוחרר אז מהכלא בהתערבות גורמים בכירים בישראל, אבל כארבעה חודשים לאחר מכן, שוב, במחנה אימון באתיופיה, נעצר שוב ע"י השלטונות המקומיים באותה פרשה. גם אז איגוד האתלטיקה עשה מאמצים רבים להביא לשחרורו שהגיע יומיים לפני מרתון טבריה ה-32. אז, אחרי שנחת בארץ, סיפר על התנאים הקשים בהם שהה במעצר, כשישן על הרצפה הקרה וחלק תא צפוף וקטן עם עוד מספר תיקנים.

"אני מאמין באלוהים. לאתיופיה אף פעם לא אפחד לחזור. נולדתי שם ואני עדיין מרגיש שם בבית. מעולם לא לקחתי לשקל לאיש. אני מנסה כל חיי רק לתרום, ופתאום האשימו אותי שגנבתי". הפרשה הזו שיבשה לרץ בן ה-55 את כל מערכת האימונים וההכנה המנטלית. "אחד הדברים שפגעו בי הכי הרבה היה דווקא עיתונאי ירושלמי, אתיופי שכתב בעיתון מקומי האשמות שלא היו ולא נבראו. יש לי את העיתון בבית. המשפט באתיופיה לקראת סיום ומסתמן שהאיש שהאשים אותי יישב בכלא הרבה זמן וגם יחזיר לי את כל הכסף שהוא חייב לי. כשזה יקרה, אני אלך עם הכתבה לעיתונאי בירושלים ואדרוש התנצלות".

לקראת ברצלונה סטאין קיים מחנה אימון בתנאי גובה באתיופיה החורפית, ואז הגיע לתנאים הבלתי נסבלים של ברצלונה במטרה לקבוע קריטריון B – 2:18 שע'. כשסטאין התחיל את המרתון בברצלונה, אנשי מקצוע רבים חשבו כי החישוב שלו במהלך הריצה מוטעה, ויגרום לו לפרוש בהמשך, או להיחלש ולסיים בין האחרונים. אבל סטאין כבר הוכיח פעמים רבות שכל החישובים לא תופסים לגביו. הוא סיים במקום ה-23, שני בין הישראלים (אחרי זבדיה וודג' שסיים 22) בתוצאה 2:26:26 שע'.

כשכל רצי המרתון הישראלים מתכוננים למרתון טבריה שיתקיים בתחילת השנה הבאה, היה נראה הגיוני שגם סטאין יתכונן לקראת אליפות ישראל. זה היה נותן לו להיות יותר עם המשפחה, פחות במטוסים ובגבהים של הרי אתיופיה, אבל הוא לא מוכן להמתין לכלום. עבורו, כמו עבור רצי מרתון אחרים רבים, מרתון ברלין נחשב למרוץ שבו אפשר לעשות תוצאות מצוינות. המטרה היא קביעת הקריטריון לאליפות העולם בשנה הבאה בקוריאה. "אני מקווה שהמחנה שעשיתי עכשיו הכין את הגוף שלי בצורה הטובה ביותר לברלין. אני מרגיש מוכן", מעיד סטאין שימריא מחר (שישי) לקראת המרתון שיתקיים ביום ראשון.

סטאין מבטיח גם שבטבריה "הכל יהיה בסדר. קודם כל אסיים את ברלין". הפרש של קצת למעלה מחודשיים בין שני המרתונים הוא הדבר האחרון שמפחיד אותו. הוא יודע לספר שב-2003 כשקבע את השיא הישראלי (2:14:21 שע') בונציה בסוף אוקטובר, רץ כעבור כחודש בטבריה, וסיים עם 2:20 שע'.

בשלב בו ספורטאים רבים במקצועות האולימפיים היחידנים, בטח באתלטיקה, מסכמים את עונתם, סטאין אומר: "אחרי ברלין אוכל לעשות סיכומים. אם אעשה קריטריון B ואשתתף בקוריאה, הכל יהיה פתוח לקראת האולימפיאדה האחרונה שלי". כן כן, מי שלא הבין נכון, סטאין לא תולה שום נעליים עד אחרי קו הסיום בלונדון ב-2012. אז, בגיל 57, או אולי פחות, סטאין יוכל לשבת בנינוחות ולסכם את מאות אלפי הקילומטרים אותם רץ, כולל 3 משחקים אולימפיים, והרבה כבוד שהביא לעצמו, לאתלטיקה ולעדה האתיופית בישראל. עד אז, אל תדברו אתו בכלל על הפועל פ ר ש, אחרי השנתיים של הפרות הרזות, הוא מצפה לשנתיים השמנות.
 

סגור