3 סיבות לצפות במרתון לונדון

| שתף |

האתרים המרהיבים, 10 רצים שרוצים לשבור שיא עולם, ומסורת לא עתיקה אבל בהחלט מגניבה. בקיצור, אין שום סיבה הגיונית להחמיץ את מרתון לונדון ביו ראשון

תאריך: 19/04/13, מאת: דני בורשבסקי

על מרתון לונדון, שנחשב לאחד מחמשת המרתונים הטובים והמהירים בעולם, אפשר לחשוב בקלות שהוא גם אחד המסורתיים, אבל האמת היא שבדיוק להיפך. לעומת המרתונים של בוסטון, ניו יורק, שיקגו וברלין, מרתון לונדון הוא ה"צעיר" ביותר ונוסד רק ב-1981. ועדיין, ב-32 השנים שבהם הוא קיים קרו וממשיכים לקרות כל כך הרבה דברים יפים, שבאמת הפכו את האירוע הזה לאחד מאירועי הספורט המסורתיים באי הבריטי ובעולם כולו. אז למה שנשב בין שעתיים וחצי לשלוש מול המסך ביום ראשון, פרט לעובדה שהמרתון ישודר בשעה נוחה (12:00 שעון ישראל) ובערוץ HD? (יורוספורט). הנה שלוש סיבות מצויינות.

העיר לונדון

אחת הסיבות לשכנע אנשים שלא ממש מתעניינים במרתון לצפות באחד כזה בכל זאת היא הנופים. מי שמתעניין בריצה יקבל את מה שהוא רוצה. אחרים יכולים להשתכנע אם נהפוך את הצפייה במרתון לסוג של תכנית טיולים, ומי לא אוהב טיולים? על אחת כמה וכמה כשמדובר באחת הערים המגניבות בעולם. אז מרתון לונדון יוצא לדרך דווקא בחלק פחות אטרקטיבי של העיר, באיזור הדרום-מזרחי שלה שמדרום לנהר התמזה. בשנים האחרונות האזור הזה הפך לאטרקטיבי יותר כשנבנו בו מתקני רבים ששימשו את המשחקים האולימפיים כמו למשל היכל ה-2O. מה שיפה בזינוק של מרתון לונדון הוא שהוא מתפצל למעשה לשלושה זינוקים, משלושה מקומות שונים בדרום-מזרח העיר. הרצים שזינקו משלושת המקומות מתאחדים למסלול אחד רק אחרי 4.5 קילומטרים, כך שכבר בפתיחה הרווחנו טיול מקיף.
ברוב חציו הראשון של המרתון עוברים הרצים בצד המזרחי של העיר, ובנקודת חצי המרתון תוכלו למצוא אותם על אחד הסמלים שיותר מזוהים עם העיר, ה"טאוור ברידג'". מאותו קטע, בנוסף לכמה קילומטרים על כבישים מהירים יעברו הרצים בעוד כמה אתרים תיירותיים כמו מגדל לונדון, גלגל הענק "לונדון איי", הם גם יראו ברקע את הביג בן ואת ארמון בקינגהאם, לפני שיסיימו את המרתון ב"מול" שזה למעשה הרחוב הידוע שמוביל לארמון המלכה. המסלול הזה הוא שטוח, וכבר נקבעו עליו התוצאות ה-11 וה-12 במהירותן בהיסטוריה. זה קרה כשעמנואל מוטאי ניצח במירוץ של 2011 בזמן של 2:04:40 שעות וכשבן ארצו וילסון קיפסאנג ניצח בשנה שעברה בזמן של 2:04:44 שעות.

השמות הגדולים והציפייה לשיא עולם

נתחיל בזה שביום ראשון הקרוב צפוי מזג אוויר חלומי לרצי מרתון עם תחזית של 13 מעלות וגשם קל. ועכשיו לשמות הגדולים. אז החדשות הרעות מבחינתם של המארגנים היו פרישתו של אבל קירוי הקנייתי, מי שזכה בשתי אליפויות העולם האחרונות ובמדליית הכסף האולימפית בלונדון 2012. קירוי נאלץ לפרוש מספר ימים לפני המירוץ בגלל שברי מאמץ בשוקיים. ובכל זאת, מארגני מרתון לונדון מגדירים את רשימת המשתתפים שלו כ"טובה ביותר בכל הזמנים" עם 10 רצים שמחזיקים בשיא אישי טוב יותר משעתיים ושש דקות, כש-6 מהם אחראים ל-6 מתוך 10 הזמנים הטובים בכל הזמנים במרתון.
על פניו, נראה שהקרב הצמוד שאנחנו צפויים לראות בלונדון יהיה בין הקנייתים ג'פרי מוטאי ופטריק מקאו. מוטאי הוא שיאן העולם הלא רשמי, אחרי שניצח במרתון בוסטון בשנת 2011 בזמן של 2:03:02 שעות (הזמנים במרתון בוסטון לא מוכרים כשיאים רשמיים בגלל תוואי המסלול). בשנה שעברה בברלין הוא סיים בזמן נהדר של 2:04:15 שעות. פטריק מקאו הוא שיאן העולם הרשמי, שקבע 2:03:38 שעות בברלין 2011. מאז הוא השתתף בעוד מרתון אחד, בפרנקפורט 2012, שם "נאלץ" להסתפק בתוצאה של 2:06:08 שעות שבגללה לא התקבל לנבחרת הקנייתית למשחקים האולימפיים בלונדון.

אז יש לנו מנצחים מברלין ומבוסטון, אבל כאן לא נסגרת הרשימה. האתיופי הבכיר במרתון הזה יהיה צגאי קבדה, שחתום על כמה תארים משמעותיים בקריירה והאחרון שבהם הוא מרתון שיקגו ב-2012 (2:04:38 שעות). קבדה היה גם המנצח של מרתון לונדון ב-2010 כך שהא ירצה להשיג תואר שני. אגב, בשנה שעברה הוא סיים שם במקום השלישי. בקטע הקודם הזכרנו את מנצחי השנתיים האחרונות שקבעו את התוצאות ה-11 וה-12 בכל הזמנים, וילסון קיפסאנג ועמנואל מוטאי – גם הם יהיו שם השנה. מה צריך עוד? אולי את האלוף האולימפי מאוגנדה, וילסון קיפרוטיץ', שעם שיא אישי של 2:07:20 שעות לא ממש מתייחסים אליו כפייבוריט לניצחון.
וזה עוד לא הכל. בחצי הראשון של מרתון לונדון ביום ראשון אל תתפלאו אם תראו בראש הדבוקה את מו פראח. הפנומן הבריטי שזכה בדאבל אולימפי בריצות ה-5,000 ו-10,000 בלונדון, כבר חושב על הפרק הבא של הקריירה שלו ובינתיים רוצה לטעום אווירת מרתון אמיתית. לצורך העניין, הוא מתכוון לרוץ את חצי המרחק ואז לפרוש.

המסורת

אחת הידיעות הראשונות שעלו בתקשורת העולמית ביום שאחרי הפיגוע הנוראי בבוסטון התייחסה לכך שמרתון לונדון יתקיים למרות הכל. בכל זאת, גם 32 שנים זה מסורת ואף אחד לא יהרוס לבריטים את החגיגה. האלוף המכהן, וילסון קיפסאנג, התייחס לעניין ואמר השבוע: "אנחנו לא נפחד בזמן המירוץ כי אנחנו סומכים על מערך האבטחה בלונדון.

עם כל הכבוד לקיפסאנג, על המסורת האמיתית אחראים הבריטים עצמם. הכל התחיל בצמד אתלטי עבר, שלא אהבו את המרתון הקודם בלונדון שנקרא ה"פוליטקניק" ונסעו ב-1979 למרתון ניו יורק כדי להשתתף וגם ללמוד מקרוב איך עושים את זה כמו הגדולים באמת. מה שהיה כל כך מרשים הוא שהם הצליחו לחקות את ההצלחה האמריקאית ותוך שנתיים ייסדו מרתון מפואר ועצום, שהמטרה שלו הייתה אלפי ועשרות אלפי רצים מכל הסוגים והמינים שנהנים וסובלים יחד בעיר מרכזית בעולם.
מעבר לעובדה שהמרתון הזה מסמל במובנים רבים שלום ואנטי-גזענות, הוא ידוע בעיקר כמפעל ענק לתרומות למען כל מי שזקוק לתרומה. המסורת של "קילומטרים למכירה" תפסה חזק מאוד באי הבריטי, וחברות מסחריות רבות קונות את הקילומטרים או המיילים מהרצים, ומעבירות אותם לארגונים שכל כך זקוקים לכסף. את עיקר העבודה עושים רצים-סלבריטאים בריטים. החותר האולימפי האגדי, סר סטיב רדגרייב, שבר את שיא גינס ב-2006 כשמכר בעצמו, במרתון אחד, קילומטרים בסך של 1.6 מיליון פאונד שיועדו לתרומה. מאז השיא הזה כבר נשבר ועומד כיום על 2.32 מיליון פאונד לבן אדם אחד במרתון אחד.

למעשה, הקהל הבריטי מתעניין, אפילו יותר מזהות המנצחים, בסכום הכסף הכללי שהולך לתרומות מכל מרתון בלונדון. השיא של מרתון לונדון באופן כללי, וגם זה שיא גינס, הוא 47.2 מיליון פאונד של תרומות במירוץ אחד. באותו מירוץ 78 אחוזים מהמשתתפים גייסו כספים. זו גם אחת הסיבות לכך שהבריטים מקבלים את אירועי המרתון הזה בברכה, לא מקטרים על כבישים שנסגרים וכמובן שמעודדים בהמוניהם את עשרות אלפי הרצים, בשנים האחרונות הכמות הייתה יותר מ-35 אלף רצים. עוד מסורת? אז זה תצטרכו כבר לחפש על מסך הטלוויזיה עם הצרים הידועים שמתחפשים כדי לקבל קלוז אפ טוב בשידור, המתרימים ההזויים שתופסים כותרות כמו לויד סקוט שרץ את המרתון הזה עם חליפת צלילה ששוקלת 50 קילוגרם ושבר את שיא האיטיות וגם חבורת המתמידים, שהיא חבורה של רצי מרתון קשישים שלא החמיצו מרתון אחד בלונדון מאז שנוסד ב-1981. הסיפורים לא חסרים, אבל כשהאירוע כל כך גדול מגיע השלב שבו המילים מספיקות בהחלט ומגיע הזמן המתאים לתמונות. צפייה מהנה.

 

  • מו פארח על רקע הסמל של לונדון

    Victah Sailer / photorun.net

סגור