ליגות ה"אתגרים"

| שתף |

במהלך עונת 2010 מי שנשאר מחוץ ל"ליגת היהלום" מבין המקצועות האולימפיים היו: ריצת 10,000 מטרים,יידוי פטיש, הליכה, קרב-רב ומרתון. למקצועות אלה יש סבב מיוחד שבדרך כלל נכללת בו המילה צ'לנג' (אתגר).

תאריך: 07/10/10, מאת: יורם אהרוני

עונת 2010 הייתה הראשונה בה נכללו כמעט כל המקצועות האולימפיים באתלטיקה במסגרת ה"ליגה" ששינתה את שמה מ"ליגת הזהב ל"ליגת היהלום". זה לא היה רק שינוי שם. במסגרת הקודמת נכללו רק כמה מקצועות בכל שנה במסגרת הרשמית. ב"ליגת היהלום" נכללו 16 מקצועות לגברים ו – 16 לנשים. מי שנשאר בחוץ מבין המקצועות האולימפיים היו: ריצת 10,000 מטרים ("מקצוע נכחד" בתחרויות ההזמנה הגדולות למיניהן),יידוי פטיש, הליכה, קרב-רב ומרתון. למקצועות אלה יש סבב מיוחד שבדרך כלל נכללת בו המילה צ'לנג' (אתגר).

אתגר הפטיש – נערך בפעם הראשונה ב – 2010, במסגרת תחרויות גדולות שלא נכללו בליגת היהלום. היו 11 תחרויות כאלה שבשבע מהן היו תחרויות לגברים ובשבע לנשים. הדירוג נקבע לפי המרחק המצטבר בשלוש התחרויות הטובות ביותר. התחרויות שנכללו בסבב היו במלבורן (אוסטרליה), דקאר (סנגל), אוסאקה (יפאן), דייגו (דרום קוריאה), ריו דה ז'נרו (ברזיל), אוסטראבה (צ'כיה), הנגלו (הולנד,התחרות לזכר פני בלנקרס-קון), ראבאט (מרוקו), ז'וקובסקי (רוסיה, "זנאמנסקי ממוריאל"), מדריד (ספרד), ברלין (גרמניה, ISTAF), רייטי (איטליה), זאגרב (קרואטיה).

בין הגברים ניצח היפאני קוג'י מורופושי עם מרחק מצטבר של 238.52 מטרים. הוא זכה בפרס של 30,00 דולר. מורופושי זכה הודות לשני ניצחונות שבאו בשתי התחרויות האחרונות ( רייטי וזאגרב).
בין הנשים ניצחה בטי הידלר (225.88 מטרים) מגרמניה שהקדימה את השיאנית העולמית אניטה ולודרצ'יק בפחות ממטר אחד בסיכום התוצאות משלוש התחרויות הטובות.


אתגר קרב-רב – תחרויות קרב-רב אינן נכללות בסבב תחרויות ההזמנה ויש להן סבב משלהן. מסגרת "אתגר קרב-רב" נערכת החל משנת 1998. בסבב 14 תחרויות והדירוג נקבע לפי סכום הנקודות בשלוש הטובות ביותר. רק תוצאות הנקבעות בתחרויות הסבב נחשבות. אחת התחרויות שנחשבה ב – 2010 הייתה התחרות בתל-אביב שהתקיימה בסוף יוני (ליגה שנייה של גביע אירופה בקרב-רב) ולפיכך ארבעת הישראלים שהשתתפו בתחרות מדורגים בסבב. לסבב נותרו עוד שתי תחרויות: משחקי חבר העמים הבריטי שנפתחו השבוע בהודו ואליפות אסיה שתתקיים בחודש נובמבר בסין. שאר התחרויות ב"אתגר קרב-רב" התקיימו באיטליה, אוסטריה (גציס, התחרות שמדי שנה מרכזת את מיטב אתלטי קרב-רב), צ'כיה, גרמניה, אליפות ארה"ב, גביע אירופה "סופר ליגה" (אסטוניה), גביע אירופה ליגה ראשונה (הולנד), אליפות אירופה בברצלונה, אליפות אפריקה בניירובי (קניה), צרפת (טאלנס, השנייה בחשיבותה בין תחרויות ההזמנה) ואליפות אוקיאניה באוסטרליה.

בשנה בה ההישג הטוב ביותר בעונה בקרב-10 הוא הנמוך ביותר מאז 1981, מוביל את הרשימה אלוף אירופה רומה באראס (Romain Barras) עם ממוצע של 8354 נקודות לפני הקובני ליאונל סוארז שהממוצע שלו הוא 8285 נקודות. בין הנשים מובילה הרוסיה טאטיאנה צ'רנובה עם ממוצע של 6512 נקודות לפני הגרמניה ג'ניפר אויזר שהממוצע שלה משלוש תחרויות קרב-7 הוא 6434 נקודות.

אנטולי מיננקו במקום ה – 106 כאשר לזכותו רק הנקודות שצבר בתל-אביב. רוסלן חמד במקום ה – 122 וקונסטנטין קריניצקי מדורג במקום ה – 128 מתוך 148 גברים. טל בן-ארצי במקום ה – 128 בקרב הנשים מתוך 141 נשים שסיימו לפחות קרב-7 אחד באחת מתחרויות האתגר.

אתגר ההליכה – סבב שנתי של תחרויות הליכה שבו צוברים ההלכים נקודות לקראת תחרות הגמר. יש תחרויות בקטגוריות שונות והניקוד הוא בהתאם למיקום בתחרות והקטגוריה של התחרות. בקטגוריה A יש רק תחרות אחת: הגביע העולמי בהליכה. תחרות זו נערכה בחודש מאי במקסיקו. בקטגוריה B יש ארבע תחרויות הזמנה גדולות ובקטגוריה C תחרויות אזוריות קטנות יותר. תחרת הגמר התקיימה בסין בחודש ספטמבר והייתה למרחק של 10 ק"מ, הן לגברים והן לנשים. התחרות הייתה פתוחה לכל ההלכים הבכירים אולם זכאים לפרסי כסף היו רק אלה שצברו נקודות בשלוש תחרויות בסבב האתגר במהלך העונה.
הסיני ואנג זן ניצח בין הגברים בזמן של 37:44 דקות (זכרו, זאת הליכה!). ליו הונג מסין זכתה בגמר האתגר בין הנשים עם זמן של 42:30 דקות למרות שסיימה שנייה אחרי הרוסיה טאטיאנה סיבילבה (41:53), אך מאחר שהרוסיה לא השתתפה בשלוש תחרויות קודם לכן במהלך סבב האתגר היא לא הייתה זכאית לפרס.

World Marathon Majors – תחרות דו-שנתית בה צוברים רצי מרתון נקודות בחמשה מרתונים גדולים בעולם: לונדון, ברלין, שיקגו בוסטון וניו-יורק. גם המרתונים של אליפות העולם והמשחקים האולימפיים מזכים בניקוד: 25 נקודות למנצח, 15 נקודות לסגנו, 10 לשלישי, 5 לרביעי ונקודה אחת למסיים במקום החמישי. נלקחים בחשבון ארבעת המיקומים הטובים ביותר של כל רץ במשך שנתיים אך הוא חייב להשתתף בתחרות אחת לכל פחות בכל אחת משתי השנים. מאחר שהתחרות היא דו-שנתית, השנה השנייה במחזור אחד היא השנה הראשונה של המחזור הבא.

הדירוג למחזור 2009/2010 אחרי מרתון ברלין הוא: גברים: 1) טסגייה קבדה (אתיופיה) וסמואל ונג'ירו (קניה) – 50 נקודות; 3) דריבה מרגה (אתיופיה) ועמנואל מוטאי (קניה) - 35 נקודות.

נשים: 1) ליליה שובוחובה (רוסיה) – 60 נקודות; 2) אירינה מיקיטנקו (גרמניה) - 40 נק'; 3) סלינה קוסגיי – 36 נקודות. ההכרעה תהיה במרתונים של שיקגו (עשרה באוקטובר) וניו-יורק (שבעה בנובמבר).
הפרס למנצח ולמנצחת הוא חצי מיליון דולר.

מנצחי עבר:

2006/7 – רוברט קיפקואץ' צ'ריוט (קניה) וגטה ואמי (אתיופיה).
2007/8 – מרטין לל (קניה) ואירינה מיקטנקו .
2008/9 - סמואל ונג'ירו ואירניה מיקיטנקו.
 

 

תמונת שער: הלוגו של ליגת המרתונים (חמשת הגדולים)

סגור