סיכום אליפות העולם באיירונמן הוואי 2010

| שתף |

ניתוח מקצועי של התחרות הנחשקת ביותר בקרב אנשי הברזל בעולם- אליפות העולם באיירונמן הוואי.

תאריך: 10/10/10, מאת: מערכת עולם הריצה

חובב הטריאתלון המושבע,המאמן והפרשן  סימון גוון ניתח את אליפות העולם בקונה, הוואי, בשבת לפני התחרות וצפה שהאוסטרלים כריס מקורמק ומרינדה קרפריי, יקחו את התארים. גוון בראיון לרשת "יוניברסל ספורט" מנתח את האליפות שהסתיימה לפנות בוקר.

מה דעתך על היום?
ברור שמדובר בדרמה ענקית בעיקר בהקשר של התחרות בנשים. הייתה נסיגה ביכולותיה של כריסי (וולינגטון). הבנתי שיכולותיה ירדו עקב שפעת, אף אחד לא ממש יודע מה קרה. היחלשותה גרמה לשינוי מערך הכוחות בקרב הנשים שיתחרו ואפשרות לשתיים או שלוש מעומדות חדשות לפרוץ. התברר במהלך התחרות שמדובר בגו'ליה דיבנס ומרינדה קרפריי, יחד עם קרוליין סטפן.

דיבנס,
אלופת העולם בחצי איש ברזל (70.3) יצאה לקטע האופניים כמו מלוע של תותח. שאלת המפתח הייתה כמה דיבנס תצליח להחזיק לפני מירנדה? התשובה הייתה קצת ידועה מראש. דיבנס שעבורה זו התחרות הראשונה למרחק האיירונמן המלא והייתה רגילה לחצי המרחק התחילה להראות סימני תשישות. מירנדה נכנסה לשטח החילוף של האופניים בפיגור של 11 דק' אחרי דיבנס. מהרגע שכף רגלה של מירנדה נגעה בקרקע היא פשוט לא הפסיקה לעוף. מירנדה סיימה עם שיא כמובן של 8:58 שע'. מן הצד זה היה נראה כאילו זה עתה סיימה מירוץ 10 ק"מ. בערך במחצית הדרך בריצת המרתון קרוליין סטפן שרצה את קטע הריצה בקצב אחיד וקבוע הצליחה לחלוף על דיברס ולסיים שנייה. כבר כשהגיעה למחצית המרתון קרפריי היתה לבד ואף אחת לא הייתה בטווח ראייה כדי לאיים על מיקומה הסופי הראשון.

התחרות של הגברים הייתה תחרות מרגשת ומדהימה. למעשה זו הייתה אחת התחרויות הטובות ביותר שראינו מזה שנים. זה הזכיר לי קרבות גדולים בין (דייב) סקוט ו(מארק) אלן באותם שנים. כאשר השניים היו נלחמים אחד בשני במייל ה - 22, הקרבות של אותם ימים כאילו שוכפלו השנה.

השחייה הייתה איטית למדיי, כשאנדי פוטס היה ראשון לצאת מהמים. במהלך הרכיבה היו בין שתיים לשלוש קבוצות שרכבו רוב הזמן ביחד. בערך במחצית הדרך כריס ליאטו תפס את ההובלה ונתן  הופעה יוצאת מגדר הרגיל. אחריו הגיע לשטח ההחלפה כארבע דקות לאחר מכן מרינו וואנהוהנאקר. לאחר מכן היתה קבוצה ענקית של 
מקורמק, ריינרד טיסינק,נורמן שטדלר, פארס אל סולטן, ראלרט, טימו בראכט, ומיכאל וייסהחבר'ה האלה היו  על זמן צפוי של 7:40-8:30. וכולנו ידענו שהם רצים טובים כך שצפינו סיום מדהים.

מה שהתרחש בריצה הוא שמקורמק התקדם קדימה במהירות ועקף תחילה את מרינו, ואז את ליאטו. מאקה רץ ריצה מדהימה ומאחוריו היה אנדראס רלרט בריצה מדהימה גם כן. בערך במייל ה-22 צפינו בקרב מדהים ומה שהיה יפה לראות זה את תגובתו של מאקה. מאקה ניסה לדבוק ברלרט עד שרלרט פרץ קדימה אולם מאקה לא ויתר והוכיח יכולת יוצאת דופן. בעיקר אני חושב שהוא הוכיח שהוא טריאתלט מוכשר, ב-2007 היתה זו הפעם האחרונה שהתחרה.

היית מופתע שמאקה היה מסוגל לבצע את הפריצה הזו?אני חושב שהיום היה מלא בהפתעות באופן כללי. זה התחיל בהפתעה של כריסי. ומאקה בהחלט קיבל את הכבוד הראוי. היו כל כך הרבה אנשים, אם נסתכל על זה ללא האופניים הוא יכול היה לנצח. אני חושב שזה מה שהפך את זה לכל-כך מרגש, שהיו עשרה אנשים שיכלו לנצח היום. אני חושב גם, שמדובר במאקה, שכולם אמרו שהוא יהיה בסדר, אבל זה מאד קשה שמישהו תופס אותך. אני חושב שזה מדהים איך הוא הגיב ובאיזו אמפתיה הוא עשה זאת וכמה כוח הוא הראה.

היית מופתע מקרפריי שרצה מרתון של 2:53 שע'?
בוודאי, זהו שיא מסלול. מירנדה התרכזה באופניים כל החורף וברוב העונה בגלל ההופעה הפנומנאלית של כריסי על האופניים. היא היתה צריכה להתרכז באופניים ומה שהיא אמרה שזה בכלל לא השפיע על הריצה שלה בכלל, למעשה זה אפילו הועיל. לכן אני לא חושב שזו היתה הפתעה למירנדה, היא פשוט ספורטאית נהדרת. מה שהיה יפה בהופעתה זו השחייה המאד יציבה שלה כמוה גם האופניים, היא בנתה יפה את התחרות. לכן אפשר להסתכל על השנה הבאה, אם כריסי תהיה בכושר אז באמת יהיה לנו קרב מעניין שם. אז זו תהיה הפעם הראשונה שבאמת יהיו לנו שתי נשים שמסוגלות ללכת "ראש בראש".

היית רוצה להוסיף משהו לסיום?
אני חושב שעוד דבר חשוב הוא שפיט ג'קוב רץ 2:41 שע', ואם נסתכל על ארבעה הגברים הראשונים כולם רצו מתחת ל 2:40 שע'. זה מראה אילו "קאליברים" הם. אנשים מדברים על לאנס ארמסטרונג שיבוא להשתתף בהווואי. אז כשאתה מסתכל על האתלטים האלו אתה רואה כמה זה מדהים. אני לא חושב שאפשר להיכנס לזה כהופעה של מירוץ אחד.

 

לידיעה ביונברסל ספורט
 


סגור