אחרית דבר : מירוץ כוכב יאיר-צור יגאל

| שתף |

"מי שלא ראה ילדים אלו חוצים את קו הסיום בידיים למעלה, חיוך נסוך על פניהם, ובטקס הסיום עומדים מול קהל מריע ומקבלים את מדליית ההשתתפות, לא ראה התרגשות מימיו, לא נשארה עין יבשה בקהל".

תאריך: 13/10/10, מאת: מערכת עולם הריצה

ביום שישי ה-8 לאוקטובר, בפעם ה-11, התכנסו רצים מכל קצוות הארץ, ביישוב הציורי כוכב יאיר – צור יגאל, למירוץ היישובי. למרות חששות המארגנים, כי הסמיכות למירוץ הלילה של נייקי יפגע במספר המשתתפים, לא כך היה ובמירוץ השתתפו 517 רצים. מספר זה ממשיך את מגמת העלייה, המטפסת משנה לשנה, במספר המשתתפים.במספרים אלו המירוץ כבר איננו נחשב לקטן אלא בהחלט "עלה כיתה" למירוץ בינוני בגודלו ועדיין מצליח לשמור על איכותו.

המארגנים קבעו לעצמם בסדרי העדיפות כי האיכות קודמת לכמות על מנת למנוע מצב של צפיפות יתר במקצים ובהתאם לכך ירידת איכות התוצאות, שלא לדבר על הההנאה שבריצה המרווחת.

מזג האויר ביום המירוץ היה מעט חם מהצפוי אך עדיין אידאלי. המסלולים ביישוב נוקו, נצבעו וסומנו מבעוד מועד בקפידה רבה, כל מקצה והצבע שלו ובכל צומת חיכו ילדי כיתות ז' מבית הספר ע"ש אילן רמון ז"ל, חייכנים ומלאי התלהבות, חלקם אפילו מחופשים ומצובעים לעילא, שהיו אמונים על חלוקת המים והכוונת הרצים בהמשך דרכם בכל מקצה.

ישנם שלושה מקצים במירוץ הישובי בכוכב יאיר – צור יגאל: 2, 5 ו-10 ק"מ. שני האחרונים נחשבים בעיניי הרצים ומאמניהם כמסלולי אימון יוצאים מגדר הרגיל. וזאת מכיוון שהם כוללים מסלול ריצה מורכב המכיל עליות וירידות, כביש ושטח. המסלולים עוברים בכבישי הישוב וסביבתו, בין בתים וגינות מטופחות ונוף מרהיב של טבע בתולי.

בין הרצים הרבים שהופיעו השנה למירוץ בלטו כמובן: בת המקום, אלופת הארץ במרתון טבריה 2010, לוריס מנדלוביץ', החוזרת אט-אט ובזהירות מפציעתה, הרץ הבכיר זבדיה וודג', ואלופת מרתון טבריה 2009 אורנה בלאו. כמו כן השתתף ולא בפעם הראשונה הרץ ומאמן הרצים עמית נאמן ואחרון בהחלט חביב ציון נגר הוותיק. ציון הוא מוותיקי המרוץ והכבוד הוא למרוץ שמושך אליו רצים אכותיים כל כך.

למירוץ הגיעו כרגיל קבוצות מכובדות מ"אתלטי אורן השרון", מ"איילות", ממשטרת ישראל ומקבוצת הדגל של חברת Brooks, קבוצת ברוקס איי.די. ששתיים מנציגותיה, שירה מנגן ולוריס מנדלוביץ', זכו במקומות הראשון והשני במקצה ה-5 ק"מ. לצער המארגנים השנה נעדרו מסיבות מבצעיות של הרגע האחרון שני צוותים מיחידה מובחרת בצה"ל המורכבים גם מבני הישוב.

גאוות המארגנים היא בכך שהמירוץ היישובי מוגדר כמירוץ ברמה גבוהה ביותר ויחד עם זאת משלב גם את הקהילה המתגוררת בישוב והחברות המסחריות העובדות בו. חלק מנותני החסות הם מתושבי המקום ורובם ככולם הינם נותני חסות מיום הקמת המירוץ וחשים חלק בלתי נפרד ממנו.

אך גולת הכותרת, אולי הדבר המיוחד ביותר במירוץ הישובי כוכב יאיר – צור יגאל, היא שימת הדגש על שילובם של ילדים בעלי צרכים מיוחדים במקצה ה-2 ק"מ. ילדים מיוחדים אלו מגיעים הן מהישוב והן בעזרת התארגנות התנדבותית של מועדון הריצה המקומי, הדואג להסעות וליווי צמוד בזמן המירוץ ולאחריו, לילדי בית הספר לחינוך מיוחד בכפר-סבא. ילדים אלו לא העלו על דעתם שגם הם יזכו להשתתף באירוע ספורטיבי כלשהו, ובפרט לא בתחרות ריצה, וסיום המקצה עולה על חלומותיהם הפרועים ביותר. מי שלא ראה ילדים אלו חוצים את קו הסיום בידיים למעלה, חיוך נסוך על פניהם, ובטקס הסיום עומדים מול קהל מריע ומקבלים את מדליית ההשתתפות, לא ראה התרגשות מימיו, לא נשארה עין יבשה בקהל. המירוץ הישובי מארח ילדים אלו זו הפעם החמישית ובית הספר והילדים מחכים בכל שנה לאירוע זה בכליון עיניים.

בנוסף לילדים המיוחדים הללו, מירוץ כוכב יאיר – צור יגאל שואף לטפח את המצויינות של דור ההמשך, ולשם כך כבכל שנה, גם השנה הוזמנו הילדים המוכשרים של אגודת "אורן השרון", מלווים ע"י ד"ר אמנון גור , וכן הילדים המאומנים ע"י זבדיה וודג'. ברמת מירוץ ה-2 ק"מ, הן מבחינת מספר המשתתפים והן מבחינת התוצאות, מסתמנת עלייה ברורה ועקבית משנה לשנה. חלק מהילדים המשתתפים כבר מוצאים עצמם משתלבים במירוצי הבוגרים, ה-5 וה-10 ק"מ, וגם שם קובעים תוצאות מרשימות.

המירוץ מאורגן בשילוב כוחות בין המתנ"ס המקומי ומועדון רצי כוכב יאיר – צור יגאל. מועדון זה הוקם לפני כ-12 שנה, כאשר מנה בקושי 20 רצים. כיום מועדון הריצה מונה מעל ל-100 רצים, ובמרתון טבריה 2010 יוצג ע"י 30 מרציו. ביחס לגודלו של הישוב, מועדון הריצה נחשב לאחד מהגדולים בארץ. בשעות הבוקר המוקדמות ובערבו של יום ניתן להבחין בכבישי היישוב בתנועה ערה, של קבוצות -קבוצות המתאמנות כל אחת ברמתה היא.

מעורבות נוספת בחיי הקהילה: 30 מרצי המועדון, שהשתתפו במרתון טבריה 2010 החליטו להירתם לגיוס כספים עבור מרכז ח"ץ וקשר המטפל באותם ילדים מיוחדים המשולבים במירוץ, ולצורך כך הודפסו חולצות ונפתחו דוכני מכירה בימי שישי בפתחם של מרכזי הקניות בישוב. בדוכנים אלו מכרו חברי המועדון לא רק את החולצות שלהם אלא גם את ה"קילומטרים" שהרצים תכננו "לגמוע" במרתון טבריה. הקהל הוזמן ונענה ברצון "לקנות קילומטרים" מרץ זה או אחר תמורת סכום של 5 ₪ לכל קילומטר. מכסת הקילומטרים שנתנה למכירה אם כך הייתה: 30*42.2 ק"מ, קרי – 1,266 ק"מ. המבצע כולו גייס 12,000 ₪ והוכתר בהצלחה רבה.

המירוץ שייחודו עולה על סך כל מרכיביו האמורים לעיל, קיבל בשל כך תשבוחות כה רבות ואת התואר "מירוץ הבוטיק של כוכב יאיר – צור יגאל" וכפי שנאמר עליו, כסיסמא, וכפי שמופיע על חולצות המירוץ "מירוץ עם לב בריא וגם אוהב". מעטים המירוצים היכולים בגאווה לומר שהם מציעים לקהל מירוץ ברמה מקצועית כה גבוהה, המשלבת גם כל כך הרבה לב ושמחה לחוויה יחודית יוצאת מן הכלל, ועל פי רבים מן הרצים "חבל שרק פעם בשנה".


מירוץ 5 ק"מ - מנצחים:
נשים -

1. שירה מנגן
Brooks ID 20:41
2. לוריס מנדלוביץ
22:16  רצי אתלטי אורן השרון
3. 
עינב ישראל 22:32

גברים -

1. איתמר מאיירס
17:09:19
2. יאיר טננבאום
17:47:47
3. גיא רון
17:50:44

מירוץ 10 ק"מ - מנצחים:

נשים-
1. אורנה בלאו 42:02.81 , כפר סבא 
2. תמי שחר ,52:09.52 , רצי כוכב יאיר צ"י 
3. עדי בן צבי ,52:41.05 , רצי כוכב יאיר צ"י 

גברים-
1. זבדיה וודג', 33:59.55 , רצי נס ציונה 
2. זגיה דמסו ,35:05.52 , עירוני עפולה/אורן השרון
3. דני דסטה , 39:20.44 , עירוני עפולה/אורן השרון

 

סגור