הריצה לשלום – המירוץ הראשון בכפר קרע

| שתף |

בשנים האחרונות ניכר כי במגזר הערבי תחום הכושר הגופני והמודעות לאורח חיים בריא תופס תאוצה. ברחובות הערים הערביות ניתן לראות עוד ועוד רצים והלכים, הקמת מרכזי ספורט וחדרי כושר בריכוזי אוכלוסיה נהפכו לדבר שבשגרה. בשבת האחרונה אף נערך מירוץ תחרותי ראשון בכפר קרע.

תאריך: 17/10/10, מאת: מערכת עולם הריצה

בשבת האחרונה נערך מירוץ תחרותי במגזר הספורט הערבי - המירוץ הראשון בכפר קרע.
המירוץ נערך השנה בסימן דו קיום ואחווה בין שני העמים ונערך בעזרת יוסף אזלי מחזיק תיק הספורט במועצת כפר קרע וטל רז מעמותת התיירות 'מרבד ירוק בואדי עארה' יחד עם יפתח גורדוני.
המקצים השונים נערכו בניהולו המקצועי של מאמן האתלטיקה הותיק אנטוניו סנטורי. בארוע ניכר אירוח למופת של אנשי הכפר וניהול מקצועי של מארגני האירוע.
מועדון איילות הופיע ביצוג מכובד כולל נוכחות של יו"ר המועדון וריעתו - מוטי ויפה מזור. מסלול התחרות היה מהיר מאד (כ - 9.13 ק"מ) ובמקום הראשון ניצח אנדראה דה בוני ב-33:01 דק'. מזג אוויר במהלך התחרות היה נוח, מה שהוסיף הנאה למשתתפי המירוץ.

מדברי אחד המשתתפים באירוע:
"לרוץ בתפאורה שונה, לקבל עידוד מאנשים שיצאו מבתיהם לראות ולעודד. לא כולם ידעו איך להתייחס אבל ניכר שהתרגשו. זה היה מקסים. המסלול היה בנוי ומסומן היטב. גם זה היה קצת סוריאליסטי בתוך התפאורה של הכפר. לראות את החצים על הכביש בין המסגד למגדל. הסיום, בעליה עם עשרות ילדים מעודדים, היה מקסים במיוחד. האיחור בזינוק סידר לנו רוח נעימה במקום החום המעיק של הבוקר. יופי של קינוח לצליחה. מקווה שיהפוך למסורת של קירוב לבבות. אני בהחלט אשמח לשוב לכפר קרע, למרוץ ואירוח נהדרים".

למגזר הערבי יש כבר אלופת ישראל אחת באתלטיקה הישראלי – דועא סלימן-חטיב, אך נדמה שהדרך למעורבות מלאה של המגזר הערבי בחיי הספורט במדינת ישראל עוד ארוכה.

בגיליון עולם הריצה מס' 131 פורסמה כתבה על "החינוך הגופני במגזר הערבי מודל 2007", מאת לואי בדיר – מדריך לחינוך גופני במגזר הערבי מחוז מרכז, ובה נכתב:
המסע טרם הסתיים:
"ניתן לומר שהצעד הראשון והקשה במירוץ לעבר קידום הספורט במגזר הערבי עבר בהצלחה, אבל המסע טרם הסתיים והיעדים עדיין לא הושגו. עם זאת, העבודה המשותפת של המורים, המנהלים ושלי למען קידום החינוך הגופני והספורט בבתי-הספר ובחברה הערבית כולה החלה בעשייה רבה, ביוזמה אישית, במסירות ובהרבה פחות דיבורים ותירוצים. מצד שני, אל לנו לסתנוור מהתמונות ומהכותרות. הצלחתנו לא תימדד רק במספר הגביעים והמדליות ואף לא רק בתי-הספר שנוטלים חלק בתחרויות אלא בעיקר בהנחלת הידע לתלמידים ובטיפוח היסודות החינוכיים הטמונים בחינוך הגופני ובספורט בבתי הספר. חינוך טוב יוביל לצימצום רמת האלימות, הנשירה, השנאה וחוסר הכבוד לזולת, המאפיינים את הילדים בשני המגזרים – היהודי והערבי כאחד. מי אם לא המורים לחינוך גופני מסוגלים להעניק לילד כלים להצלחה בחברה, לעיצוב אישיותו, למימוש יתרונותיו ולמזעור חסרונותיו ולגרום לו לעשות זאת בהנאה".

בשנים האחרונות ניכר כי במגזר הערבי תחום הכושר הגופני והמודעות לאורח חיים בריא תופס תאוצה. ברחובות הערים הערביות ניתן לראות עוד ועוד רצים והלכים, הקמת מרכזי ספורט וחדרי כושר בריכוזי אוכלוסיה נהפכו לדבר שבשגרה. המירוץ בכפר קרע הוא אחד מסימני השינוי במגזר הערבי בתחום הספורט אך שינוי זה מורגש בכל עיר ובכל ישוב ברחבי ישראל. יותר מירוצים נערכים ברחבי הארץ וכל מחלקת ספורט שמכבדת את עצמה דואגת לארגן מירוץ הכולל בתוכו הפנינג לכל המשפחה.

אם נביט ברשימת המירוצים הנערכים בישראל, נמצא מירוצים חדשים שצצו בשנים האחרונות רובם נערכים בפיריפריה ונבין שמתחוללת מהפכה שקטה בעשיית הספורט בישראל.
מירוצים כמו: מירוץ חדרה, מירוץ קריית ביאליק, מירוץ ראש העין, מירוץ עפולה שייערך בקרוב, מירוץ זכרון יעקב, מירוץ קריית גת, מירוץ לוד, מירוץ רחובות, מירוץ נתניה שהינה גם אליפות ישראל ב – 15 ק"מ, מירוץ שוהם ומירוץ מודיעין.

בצה"ל מקיימים בנוסף להשתתפות אלפי החיילים במירוצי האזרחים מירוצים צה"ליים כמו: מירוץ חיל האויר הראשון שנערך בבסיס רמון בנגב בדצמבר שנה שעברה בסימן עידוד ותמיכה בספורט בפירפריה וייערך גם השנה, מירוץ בה"ד 1 שחצה השנה את השתתפות העשרת אלפים החיילים.

לרשימה הארוכה הצטרף עתה גם מירוץ כפר קרע. בתקווה שהמירוץ יבסס את מעמדו בלוח המירוצים השנתיים ויגדל במספר משתתפיו משנה לשנה. הזינוקים השונים יצאו לדרך משעה 16:30 ממתחם בית הספר הדו-לשוני 'גשר על הואדי'. המשתתפים דיוחו באופן גורף כי היה מכובד וניכר כי מארגני האירוע השקיעו רבות שהאירוע יצא לפועל השנה.


 

סגור