לקראת אליפות ישראל ב - 10 ק"מ כביש

| שתף |

השאלה שמסקרנת רבים באליפות ישראל ב-10 ק"מ כביש, היא האם יישבר שיא ישראל למרחק זה? שיא ישראל ב-10 ק"מ כביש העומד כיום על 28:55 דק', שייך לשני רצים שעדיין פעילים בימים אלו.

תאריך: 27/10/10, מאת: מערכת עולם הריצה

כשלושה שבועות אחרי שאירחה העיר אשדוד את אליפות ישראל בספרינט טריאתלון, תצא לדרך אליפות ישראל ב - 10 ק"מ כביש. הזינוק ייערך כבכל שנה סמוך לבניין עיריית אשדוד. בכירי הרצים למרחקים הבינוניים והארוכים יתחרו על התואר אלוף ואלופת ישראל במרוץ כביש ל-10 ק"מ בתחרות המסורתית באשדוד שתארח הפנינג בו יתחרו למרחקים של 2.5 ק"מ תחרותי ועממי, כשגולת הכותרת היא אליפות ישראל למרחק של 10 ק"מ על כביש, אשר גם היא תחולק ל-15 קטגוריות גברים ונשים בגילאים שונים.

השאלה שמסקרנת רבים באליפות ישראל במרחק זה היא, האם יישבר שיא ישראל למרחק זה? שיא ישראל ב-10 ק"מ כביש העומד כיום על 28:55 דק' שייך לשני רצים שעדיין פעילים בימים אלו.
האחד דב קרמר, אלוף ושיאן ישראל בעברו, מי שלפני כחודש הדהים את עולם הריצה הישראלי בקובעו 2:25:36 שע' ומקום ראשון לקבוצת גילו (45), השני היילה סטאין הרץ המבוגר ביותר שרץ באולימפיאדה האחרונה את ריצת המרתון.
השיא הישראלי של קרמר הוא משנת 1991 ונקבע בארה"ב (שארלוט), לעומת זאת השיא של סטאין נקבע בישראל (כפר סבא) והוא משנת 1995. 

פוטנציאל שבירת השיא קיים כיום בישראל ומספיק שנביט בלוח התוצאות ממירוץ רמת-גן מיום שישי האחרון ובלוח התוצאות של אליפות ישראל האחרונה למרחק - 10,000 מ' שנערכה באפריל האחרון בתל-אביב.

לדעת רבים ארבעה רצים יכולים להתמודד על שבירת השיא הישראלי באליפות ישראל הקרובה או לפחות על זכייה באליפות.

האחד, גיזאצו' יוסף, אלוף ישראל המכהן במרחק זה. יוסף ששבר במהלך השנתיים האחרונות את מרבית שיאי ישראל במרחקים הבינוניים והארוכים ואף קבע שיא מסלול חדש בחצי מרתון בית-שאן בסוף השנה שעברה כשניצח את הריצה עם 1:04:07 שע', מיקם את עצמו במקום השלישי ברשימת הישראלים המהירים בכל הזמנים אחרי (איך לא?) מחזיקי שיא ישראל ב-10 ק"מ כביש (דב קרמר והיילה סטאין). 
השני עם כישרון וכושר גבוה כבר בתחילת העונה, מוגס טסמה הצעיר שהפגין במירוץ רמת-גן בנוסף לכישרון גם אופי, כשניצח בפיניש את אסרט ממו שהספיק השנה לקחת תואר אלוף ישראל למרחק 15 ק"מ.
ממו שניצח בכל המירוצים בהם לקח חלק בתקופה האחרונה מפגין גרף היתקדמות ובמירוץ רמת-גן הפגין גם הוא כושר גבוה. ממו וטסמה רצו את שמונת הקילומטרים על קצב של מתחת לשלוש דקות לקילומטר, מה שמצביע על יכולת גבוהה לקראת אליפות ישראל ב- 10 ק"מ. 

הרץ הרביעי הוא וובה בריהון המחזיק בשיא מסלול האליפות עם 30:14 דק', אומנם הרחק מהשיא הישראלי אבל אם ניקח בחשבון את יכולתו מאליפות ישראל האחרונה ב-15 ק"מ כביש שהפסיד לממו על קו הסיום, יכול להיות שביום טוב הוא יכול לשבור את שיאו באליפות.
בריהון קבע השנה במרתון פאריס שיא אישי של 2:21:12 שע' ומקום 24 כללי, כל זה במרתון ראשון! מה שמצביע על פוטנציאל התקדמות גדול.

בתחרות הנשים סיכוי שבירת השיא הישראלי במרחק הוא קלוש. זאת עקב העדרה של מאור טיורי הלומדת בארה"ב וחזרתה ההדרגתית של מחזיקת השיא נילי אברמסקי. אין ברמת הנשים כיום, כדי לרדת אל מתחת רף ה - 35 דק'. שיא הנשים במרחק זה נקבע בשנת 2004 בכפר סבא והוא עומד כיום על 33:51 דק'. הנשים הצפויות להשתתף באליפות והמועמדות להתברג בין שלושת הראשונות הן: ריקי סלם, נועה ברקמן, יערה זנגי, אורנה בלאו, שירה מנגן ומיגל אטיאס.

התחרות ל-10 ק"מ נושאת פרסים, כאשר שבירת שיא המסלול – שעומד כאמור על 30:14 דק' לגברים ונקבע ע"י וובה בריהון שניצח ב-2008, ו-35:23 דק' לנשים שנקבע ע"י נילי אברמסקי ב-2006 – תזכה את השיאן ו/או השיאנית החדשים בפרס של 1,000 שקלים.

באליפות ישראל ב-10 ק"מ כביש ייקחו חלק אלפי חיילי צה"ל ותתקיים תחרות בין המסגרות השונות. בין משתתפי צה"ל ניתן יהיה לראות את 'קבוצת הריצה של צה"ל' המורכבת כולה ממפקדים. קבוצת הריצה של צה"ל נחשבת כיום לקבוצת האימון הגדולה במדינת ישראל.

בנוסף, יחולקו פרסים כספיים למקומות 1-6 בבוגרים ו 1-3 בנשים. הזוכה בגברים יקבל 2,500 שקלים, סגנו יזכה ב-1,500 שקלים והמקום השלישי ב-1,000 שקלים. שלושת הראשונות בין הנשים תזכנה בפרסים כספיים זהים. כמו כן, המנצח בכל קטגוריה יקבל 250 ₪ וסגנו 150.

בתחרות ישתתפו גם חלק מרצי המרתון הבכירים כהכנה למרתון שיתקיים בעוד פחות משלושה חודשים. רוב רצי המרתון מתחילים את ההכנה שלהם למרתון באליפות ישראל ל-10 ק"מ כביש באשדוד ואחריה לוקחים חלק ב'מירוץ אייל' למרחק 15 ק"מ. לאחר מכן, בדצמבר השנה כחודש ימים לפני מרתון טבריה ישתתפו הרצים באליפות ישראל בחצי מרתון שתיערך השנה ביום שישי (בניגוד לשנים עברו) ה - 10.12.10 בעמק המעיינות.


 

סגור