הרץ הותיק אדי הלבויק הודה שהשתמש בסמים

| שתף |

הרץ הבלגי-אמריקאי ששבר שיאי ארה"ב לותיקים בתחילת העשור והפליא לעשות גם בדרוג הכללי בארה"ב במרתון, נכשל בבדיקת סמים בשנת 2004 . עד כה דבק בטענת חפות. לראשונה, בריאיון לעיתון האמריקאי - 'Runner's world' מודה שהשתמש ב-EPO.

תאריך: 30/10/10, מאת: מערכת עולם הריצה

 מי שהדהים את עולם הריצה האמריקאי בתחילת שנות האלפיים עם שבירת כל השיאי ה'מסטרס' פירסם לראשונה הודעה רשמית כי הוא מודה על שימוש ב-EPO. הגילוי בשימוש בסמים הביא בשנת 2004 להשעייתו מכל פעילות תחרותית למשך שנתיים ובכך סיים למעשה את הקריירה המחודשת שלו בתחילת העשור הקודם.

בשנת 2004 אדי הלבויק (Eddy Hellebuyck) היה בן 43 וחגג 25 שנות קריירה בריצות למרחקים הארוכים. בשנים שקדמו לשנה זו נהנה אלובויק מתחייה מפתיעה וחסרת תקדים ביחס לגילו המתקדם. הלבוייק שבר את כל שיאי הותיקים בגילאי 40-44 ונתן תקווה לאלפי רצים ותיקים ברחבי העולם שניתן להגיע לתוצאות מכובדות בריצות ארוכות גם בגילאים מתקדמים. שיאיו באותם ימים עמדו על 45:10 דק' ב-15 ק"מ, שיא שנשבר על ידו בשנת 2001 בתחרות - 'Gate River Run' זמן קצר לאחר שנכנס לגילאי הותיקים. שיאו של הלבויק לגילאי 40-44, לא היה מבייש אף רץ מרתון גם כיום ועמד על 2:16:48 שע' משנת 2001 ב - Motorola Marathon.

טרם כניסתו של הלבויק לגילאי הותיקים הספיק לייצג את ארה"ב במשחקים האולימפים באטלנטה 1996. שיאיו השונים עומדים על 28:28 דק' ב- 10,000 מ' על המסלול מ-1991, ו-27:51 דק' ב-10 ק"מ כביש משנת 1994. שיאו של הלבויק במרתון עומד על 2:11:50 שע' מאותה שנה.
הלבויק הספיק לנצח במהלך הקריירה שלו 24 מרתונים (ולרוץ סה"כ 80 מרתונים) ואף לייצג את ארצות הברית באליפות העולם באתלטיקה קלה (IAAF) שנערכה בקנדה בשנת 2001 דבר שהיה חריג באותם ימים יחסית לגילו המתקדם.

בשנת 2004 כשהיה הלבויק בן 43 והמשיך להנות מקריירת ריצה לוהטת, נכשל בבדיקת סמים שנערכה לו על-ידי הסוכנות האמריקאית נגד שימוש סמים בספורט (USADA). הלבויק עד לאחרונה דבק בטענתו כי הוא חף מאשמה ולעולם לא השתמש בסמים. תוצאות הבדיקה העלו תוצאות חד משמעיות, כי הלבויק השתמש בחומר 'אריתרופויאטין' חומר האסור לשימוש (EPO), אשר משפר סיבולת, בזמן ההכנות האולימפיות של נבחרת ארצות הברית. נגד אלבויק הוצא צו השעיה של שנתיים רטרואקטיבית עד ה - 31 בינואר אותה שנה, התאריך בה היה נתון למבחן. התיק בעניינו הגיע עקב עירורו לבוררות בשוויץ ותוצאות המשפט נשארו בעינן. 

במרוצת השנים, מאז אותו משפט המשיך הלבויק לדבוק בטענת חפותו. רבים מקהילת אוהבי הריצה המשיכו במהלך ששת השנים האחרונות לטעון כי הלבויק הינו חף מכל אשמה ותוצאות הסמים לא היו מדוייקות. היו גם אחרים שטענו כי רצו להפיל את הלבויק על רקע אישי לקראת סוף הקריירה המפוארת שלו. 
תעלומת הלבויק נפתרה לאחרונה בעיתון הרצים האמריקאי ה - 'Runner's world' בראיון עם הלבויק בו הודה על השימוש ב-EPO.

 

*הערת המערכת - מהו EPO ?

אריתרופויאטין
אריתרופויאטין (Erythropoietin, בקיצור EPO או המופויאטין; hemopoietin) הוא הורמון המופק בכליה. לתאים במוח העצם יש קולטנים להורמון זה וקישור ההורמון לקולטן מעודד יצירת כדוריות דם אדומות. לאריתרופויאטין תפקידים ביולוגיים נוספים, ודוגמה לכך היא חשיבותו בתגובה לפגיעה נוירונית. ההורמון מופק כתגובה להיפוקסיה (מחסור בחמצן).
שימוש באריתרופויאטין מלאכותי נעשה כיום לצורך טיפול באנמיה מסוגים שונים. באריתרופויאטין נעשה גם שימוש אסור בספורט, שאותו ניתן לזהות בדם עקב הבדלים בין אריתרופויאטין אנדוגני לזה האקסוגני, כגון שינויים לאחר תרגום שמופיעים רק באנדוגני.

(מתוך ויקיפדיה).

הכתבה באדיבות - Letsrun.com

 

 

סגור