פותחים שבוע באתר עולם הריצה

| שתף |

תחרויות הריצה המתקיימות היום ברחבי העולם: מרתון ניו-יורק 2010, אליפות העולם ב-100 ק"מ והתחרות הראשונה שפותחת את סדרת מרוצי השדה העולמית.

תאריך: 07/11/10, מאת: מערכת עולם הריצה

מרתון ניו-יורק 2010

בעוד שעות אחדות יוזנק מרתון ניו-יורק לשנת 2010. מרתון ניו-יורק הוא אחד המרתונים הגדולים והמבוקשים בעולם על-ידי רצים. מדי שנה רצים במרתון ניו-יורק מעל 35 אלף רצים. מרתון ניו-יורק, המארוגן על-ידי ארגון ה- "New York Road Runners" נתמך בכ- 12 אלף מתנדבים ומאות ספונסרים. הספונסר הראשי של המירוץ הוא הבנק ING, שנותן תמיכה כספית למרתונים נוספים גדולים בעולם כמו מרתון אמסטרדם.

מסלול המירוץ עבר בימיו הראשונים של המרתון בסנטרל-פארק וכלל ארבע הקפות שלו, בשנות ה-70 של המאה הקודמת. בשנת 1976 לכבוד חגיגות 200 שנה לעצמאות ארצות הברית העבירה אגודת רצי ניו-יורק את המרתון שיעבור בחמשת חלקיה המפורסמים של ניו-יורק: "סטייטן איילינד", ברוקלין, קווינס, ברונקס, ומנהטן. בכך המסלול מאחד אלפי תרבויות שונות המאפיינות את העיר ותושביה. הסיום הוא בפארק המפורסם- סנטרל פארק.

סביר להניח כי רוב הזרקורים יופנו היום אל אדם אחד בלבד: שיאן העולם בריצת מרתון, היילה גברסילאסי, שירוץ בפעם הראשונה את מרתון ניו-יורק. היילה, פעמיים מדליסט זהב בריצת 10,000 מ' באולימפיאדה, וברזומה יש לו מעל 130 זכיות בתחרויות גדולות. יהיה מעניין לראות כיצד יתמודד היילה עם המסלול החדש, לאחר שהתרגל למסלול המישורי והמהיר של מרתון ברלין.
עוד על מרתון ניו-יורק 2010: לחץ כאן


גיברלטר - אליפות העולם בריצת 100 ק"מ

בתחרות ישתתפו רצי האולטרה - מרתון המהירים בעולם. ג'נוס באוד משבדיה וקאמי סמיק מארה"ב יהיו המועמדים לניצחון באליפות ה-24 ב-100 ק"מ. זוהי גם אליפות אירופה ה-19 במקצוע זה.

בין הגברים, האלוף יאזאקאזו מיאזאטו היפני לא יגיע להגן על תארו ובכך באוד, בעל מדליית הכסף מ-2009 ואלוף אירופה נותר עם סיכוי גבוה לניצחון. באוד רץ 6:41:49 שע' וסיים שני בשנה שעברה. שלישי הגיע אלוף העולם לשעבר, האיטלקי ג'ורג'יו קלקטרה שקבע 6:42:04 שע'. קלקטרה הראה בעונה האחרונה כושר גבוה כאשר רץ את תוצאת השנה במרחק זה באיטליה וקבע 6:28:52 שע'. גם רץ האולטרה הפולני, ירוסלב יניקי רץ השנה תוצאה יפה של 6:40:00 שע'.

בין הנשים קאמי סמיק, אלופת העולם לשנת 2009 וכן מנצחת מירוץ 50 ק"מ תחזור להגן על תארה. בשנה שעברה ניצחה בזמן של 7:37:23 שע'. אל סמיק תצטרף מוניקה קרלין האיטלקייה שקבעה את תוצאת העונה השנה העומדת על 7:35:38 שע'. מי שמשלימה את השלשה המובילה היא טריאתלטית העבר ואלופת תחרות ה-"Commonwealth Games" ג'קי פיירווית'ר מאוסטרליה בעלת זמן של 7:41:23 שע'.

התחרות תתחיל בשעה 6:30, שעון מקומי, וצפויה להיות תחרות מרתקת לאור השתתפותם של חמישה גברים בעלי תוצאה מהירה של 6:45 שע', וחמש נשים בעלות תוצאה מהירה מ- 7:50 שע'. בתחרות תתקיים גם אליפות המסטרס במקצוע זה, המאורגנת על-ידי איגוד האתלטיקה העולמי למסטרס.

 

התחרות ה-1 בסדרת מרוצי השדה העולמית-IAAF Cross Country Permit Series 2010/11

מירוץ השדה שיתקיים היום באטאפוורקה, ספרד, מציין למעשה את פתיחת סדרת מרוצי השדה העולמית. לכבוד האירוע החליטו המארגנים להזמין לתחרות הראשונה בסדרה רצים בכירים שישתתפו בתחרות. בין הרצים הבכירים יבלטו ג'וסף אבויה מקניה וטקלמריאם מדהין מאריתריאה.

אבויה (23), הוא אלוף העולם בריצות שדה לעונת 2010. על-ידי הזכייה בתואר זה, השיב לארצו את התואר לאחר שבפעם האחרונה שרץ מקנייה זכה בו היתה בשנת 1999 על-ידי פול טרגט. בתחרות בספרד בדצמבר שעבר הפסיד אבויה לרץ הספרדי סרג'יו סנצ'ז, ולכן הפעם הוא מגיע בשביל להשיג את הניצחון. מדהין, שהגיע שני באליפות בשנה שעברה אחרי אבויה, עשה את הפריצה שלו בכך במרץ האחרון, כאשר סיים כ-6 שניות אחרי אבויה.

מי שעשוי להתברג גם בשלישיה הראשונה הוא בן ארצו של מדהין, סמואל טסגאי, זאת משום שבחודש שעבר הראה יכולות מצויינות כאשר סיים חמישי באליפות העולם בחצי מרתון בנניג. טסגאי קבע 1:01.03 שע'.

בין הנשים צפוי קרב בין אלופת העולם הקנייתית אמילי צ'יבט לבין אלופת העולם במרוצי שדה לנוער, גנזבה דיאבבה האתיופית. על מנת לשמור על מיקומה תצטרך צ'יבט (24) להיאבק בדיאבבה הצעירה (19) ומי שקטפה פעמיים את תואר אלופת העולם לנוער במירוצי שדה. כמו כן דיאבבה היא שניצחה בתחרות זו בשנה שעברה.

מרחק המסלול בתחרות יהיה עבור הגברים 8925 מ', ועבור הנשים 7275 מ'. 
מזג האויר הצפוי הוא עננות עם סיכוי של 75% לגשם. הטמפטורות יהיו 7-9 מעלות.

 

 

סגור