פליקס ואוליבר הוכרזו כזוכים בפרס על שם ג'סי אוונס

| שתף |
  • SPORTWEB
  • חדשות
  • פליקס ואוליבר הוכרזו כזוכים בפרס על שם ג'סי אוונס

אליסון פליקס ודויד אוליבר הוכרזו כזוכים בפרס היוקרתי על שם ג'סי אוונס. פרס זה הינו הפרס היוקרתי ביותר המוענק לאתלטים בארצות הברית.

תאריך: 18/11/10, מאת: מערכת עולם הריצה

אליסון פליקס, מי שהיתה שלוש פעמים אלופת העולם בריצת 200 מ' זכתה בפרס זה בפעם השלישית במהלך הקריירה שלה לעומת דויד אוליבר שזוכה בפרס בפעם הראשונה. פליקס ואוליבר,שניהם היו ברשימת הפיינליסטים של איגוד האתלטיקה העולמי שמתמודדים על התואר "אתלט השנה" שיוענק במונקו ביום ראשון הקרוב.

"ארגון ה"USATrack & Field" גאה לברך את אליסון ודויד על העונה הנפלאה שלהם ולהעניק להם את הפרס ע"ש ג'סי אוונס", אמרה נשיאת הארגון סטפאני הייטוור. "כולנו נרגשים לצפות באליסון ודויד ובשאר האתלטים הנפלאים שלנו בזמן שהם נערכים לאליפות העולם הבאה ולמשחקים האולימפיים ב-2012".

פליקס קטפה את התואר בתחרות ליגת היהלום בריצת 200 מ' ו-400 מ', ובכך היתה לאתלטית היחידה שניצחה אי פעם בדאבל שכזה כאשר התחרויות מתנהלות באותו היום. תוצאותיה היפות ב-200 מ' מהעונה הקודמת 22.03 שנ' ו-22.14 שנ' היו הזמנים במקום השני והשלישי המהירים בעולם. תוצאתה ב-400 מ', 50.15 שנ' מנצחונה בדוחא היה השני המהיר ביותר שהושג על-ידי אמריקאי.

דויד אוליבר, בעל מדליית ארד אולימפית מריצת 110 מ' משוכות מביג'ינג 2008, עבר עונה פורייה במיוחד כאשר תוצאתו הכניסה אותו לרץ המשוכות השלישי המהיר בכל הזמנים. עונתו המדהימה החלה בתחרות באולם בריצת 60 מ' באליפות ארה"ב באולם. בהמשך העונה קבע שיא אישי וזמן רביעי מהיר בכל הזמנים שנקבע על-ידי אמריקאי, זמן של 7.44 שנ' כאשר זכה במדליית ארד באליפות העולם באולם בדוחא.

בעונת 2010 קטף אוליבר את התואר באליפות ארה"ב בפעם השנייה בקריירה שלו וקבע שיא אישי של 12.93 שנ'.בסוף השבוע שלאחר מכן קבע והשוואה את תוצאתו לשיא ארה"ב זמן של 12.90 מ' (נקבע על-ידי דומיניק ארנולד ב-2006).

אוליבר היה בלתי מנוצח ב-15 גמרים במהלך תחרויות העונה שנערכו בחוץ וכן במירוץ הראשון במסגרת ליגת היהלום למרחק של 110 מ' משוכות.

הפרס ע"ש ג'סי אוונס

הפרס ע"ש ג'סי אוונס נוסד בשנת 1981 על-ידי ארגון ה"USA Track & Field". הפרס מוענק מדי שנה לאתלט ואתלטית מתוך ארה"ב על פי הישגיהם. ג'סי אוונס היה אלוף אולימפי במרחקים 100 מ', 200 מ', 4*100 מ' וקפיצה לרוחק, במשחקים האולימפיים בברלין בשנת 1936. ג'סי אוונס היה רץ שחור והאגדה המסופרת סביב השתתפותו באולימפיאדה* היא כי היטלר עזב את האצטדיון האולימפי כדי לא להעניק לאוונס מדליה וללחוץ את ידו. אמינות הפרט מוטלת בספק, ולפי מקורות אחדים הסיבה לעזיבתו של היטלר שונה לגמרי. יש שטענו כי לאחר יום התחרות הראשון בירך היטלר את המנצחים הגרמנים בלבד, סופר כי הוא נדרש על ידי הוועדה האולימפית לברך את כל המתחרים - או לא לברך אף לא אחד מהם. היטלר בחר באפשרות השנייה ועד גמר התחרויות הוא לא העניק מדליות ולא בירך את המנצחים, שביניהם היה אוונס. הגרסה השנייה של האגדה מספרת כי יש הטוענים כי היטלר אכן לחץ את ידו של אוונס ובירך אותו על זכיותיו.
בסופו של עניין, ניצחונותיו של אוונס היוו מכה קשה לתעמולה הנאצית ולהיטלר. אך ל-110,000 הצופים הגרמנים באצטדיון זה לא הפריע, והם דווקא אהבו את אוונס והריעו לו נמרצות לאחר זכיותיו. 

הפרס יוענק לאתלטים הנבחרים ב-4 בדצמבר בהיכל התהילה ע"ש ג'סי אוונס בוירג'יניה.

 

 

*מתוך ויקיפדיה

תמונות - Picapp.com

סגור