מפגש היסטורי של ארבעה שיאני עולם ב - 800 מ'

| שתף |

לא כל יום נפגשים לשיחה ארבע אגדות אתלטיקה. ארבעה שיאני עולם,בעבר ובהווה, למרחק 800 מ'. במפגש נדיר נפגשו - אלברטו חואנטורנה, לורד סבסטיאן קו, ווילסון קיפקטר ומי ששבר לאחרונה פעמיים את השיא - דויד רודישה, שאתמול זכה גם בתואר אתלט השנה.

תאריך: 22/11/10, מאת: מערכת עולם הריצה

זה לא היה מפגש רגיל אתמול במונטה קרלו. בפעם הראשונה אי פעם, שלושה מחזיקי שיא עולם מהעבר ב-800 מ' - אלברטו חואנטורנה, לורד סבסטיאן קו, ווילסון קיפקטר - נפגשו יחד עם דויד רודישה, מחזיק שיא העולם הנוכחי. ארבעתם חברו יחדיו כדי להעלות זיכרונות ולדון בהתקדמות השיא מאז יולי 1976.
דויד רודישה שבר את שיא העולם פעמיים, במרחק של שבוע, הישג חסר תקדים באתלטיקה העולמית. הישג זה זיכה אותו בתואר "אתלט השנה בעולם לשנת 2010".

"זו זכות עבורנו ואנחנו כל כך מודים לכל אחד מהשיאנים שהגיעו הנה", אמרה לורה ארכולרו ממחלקת התקשורת של איגוד האתלטיקה העולמי, אשר ארגן את המפגש עבור חברי סגל העיתונות הבינלאומית במונטה קרלו. המפגש נערך ביום הראשון של הכנס של איגוד האתלטיקה העולמי.

חואנטורנה, כפי שתואר כ"שותף בכיר" בכינוס - הוא אגדה קובנית שגם חגג יום הולדת שישים באותו היום. חואנטורנה האזין בקשב לדברי קו על ההקלטה משנת 1976 מהמשחקים האולימפיים. "לא רק שאני זוכר את זה, אני זוכר שראיתי אותו במונטריאול וחשבתי: 'קו כל-כך חזק שאולי אני מתחרה במרחק שלא מתאים לי', אז ידעתי בדיוק מי זה סבסטיאן קו".
"כששברתי את השיא באוסלו" (1:42.33 דק') אמר קו, היום סגן נשיא איגוד האתלטיקה העולמי, "לא ציפיתי לשבור אותו. זה היה חואנטורנה שקבע לפני זה שיא שהיה סנסציוני".

חואנטורנה, המכהן גם במועצת איגוד האתלטיקה העולמי, נזכר כיצד נודע לו כי השיא כבר לא שייך לו: "יש לי עד היום תמונה ברורה מאותו רגע. התחריתי בארצות הברית ובפעם הראשונה אנשים שבירכו אותי באו ואמרו: 'יש לנו חדשות בשבילך חדשה אחת טובה ואחת רעה. החדשות הטובות הן, שאתה כאן. השנייה היא שקו שבר את שיא העולם שלך אתמול בלילה'. ואז הבנתי שזה לא שיא העולם שלי יותר, השיא שייך לקו. לא רק רץ טוב, הוא גם אדם גדול, יש לי את הזכות לקרוא לו חבר קרוב".

קיפקטר, דיבר על שני קודמיו ואמר: "אני לא זוכר כל כך הרבה, אני הייתי צעיר מדי כאשר חואנטורנה רץ, ולאחר מכן כאשר התחלתי לרוץ, קו התחרה באותו זמן והייתי בקניה. אז לא הייתה טלוויזיה בקניה בהישג יד, וגם אם הייתה לא הייתי רואה יותר מידי. אבל כשבאתי לאירופה פגשתי את השמות הגדולים כמו קו. כאשר התחלתי לרוץ, הזמן שלי היה 1:45.70 דק' וקו היה רץ עם תוצאה של 1:41.73 דק' ". 

זה לקח לי הרבה זמן כדי לומר, 'אוקיי, זה שיא שכבר נמצא  יותר מדי זמן'. השיא החזיק כמעט 16 שנים כאשר שברתי אותו (1:41.24-1997 דק'). חשבתי שהשיא יכול להישאר עוד 16 שנים (בצחוק) ואז רודישה הגיע, כך אני מכיר את ההיסטוריה של ריצת ה- 800 מ'. אבל כאשר אני מדבר על אלופים אולימפיים, אני חושב שאנחנו נמצאים עכשיו במצב שאנחנו משאירים את ההיסטוריה של ריצת ה-800 מטרים לדויד רודישה".

רודישה ידע שיהיה מפגש עם שיאני העולם הקודמים. רודישה אמר: "אני מופתע מאוד לפגוש את שיאני העולם לשעבר. ידעתי שוילסון קיפקטר יהיה במונקו, אבל לא ידעתי שהג'נטלמנים האחרים הולכים להיות כאן. מפגש של כל שיאני העולם מבעבר זה לא משהו שקורה כל יום. אני חושב שזה מפגש טוב מאוד ולפגוש את האנשים שיושבים בחדר הזה שימח אותי מאוד".

 


הידיעה באדיבות איגוד האתלטיקה העולמי (IAAF).
תמונת השער - באדיבות Phillipe Fitte
 

סגור