6 שיאים אישיים ו-4 תוצאות שנה

| שתף |

האתלטים הישראלים התעלו על עצמם והובילו את ישראל להובלה של 15 נק' על פני הקפריסאים ו-4 אחרי הדנים. אולגה לנסקי עקפה את אמה למקום השני בכל הזמנים ב-100 מ', עשירית מאסתר

תאריך: 23/06/13, מאת: SPORTWEB

יום התחרויות הראשון של אליפויות אירופה לאומות היו, באופן מסורתי, עקב אכילס של המשלחות הישראליות לאורך ההיסטוריה. ביום שבת השתנו סדרי עולם, בתקווה שמחר יהיה המשך ישיר להישגי היום ולא המשך לשינוי סדרי עולם.

אולגה לנסקי (מכבי ראשל"צ) קבעה 11.55 שנ' (0.5) ב-100 מ' וסיימה במקום הרביעי. ההישג הזה הפך אותה לאשה המהירה השנייה בכל הזמנים בישראל אחרי אסתר שחמורוב-רוט, וכעת היא רחוקה עשירית השנייה בלבד משיאה הוותיק ביותר של אסתר. בתוצאה זו עקפה לנסקי ג'וניור בשיאיה האישיים, לראשונה בחייה, את אמה שהסתכלה בגאווה מהצד איך בתה קובעת תוצאה מהירה במאית משיאה שלה ב-100 מ'. "אני יודעת שאני יכולה הרבה יותר", ציינה אולגה והמשיכה, "הפסילה שהייתה לי בצרפת לפני כשבוע, בפעם הראשונה בחיי, עדיין מהדהדת לי בראש וזה גרם לי לזנק לא טוב בכלל".

את יום התחרויות התחילה בצורה מצוינת נעמה ברנשטיין (מכבי ת"א) בתחרות הקפיצה במוט. דווקא החימום נראה מדאיג כשנעמה לא הצליחה לייצר ניסיון אמיתי של מעבר הרף, אולם התחרות כבר הייתה סיפור שונה. היא עברה 3.25, עברה 3.40, ראתה מספר קופצות יוצאות מהתחרות, לפני שקבעה 3.55 מ', שיפרה את שיאה האישי ב-5 ס"מ וצ'יפרה את הנבחרת כולה בסיפתח של 4 נק' משמעותיות. הניסיון לעבור 3.70 לא צלח הפעם, אך היא ממש לא הייתה רחוקה.
כריסטינה ונושבה (מכבי ראשל"צ) הייתה הבאה לשבור את שיאה האישי ב-400 מ' משוכות. ונושבה סיימה אומנם שמינית, אולם עשתה את המוטל עליה כשנתנה את ריצת חייה וקבעה 1:06.08 דק' ושיפרה את שיאה ב-17 מאיות.

הבא בתור היה מאור סגד (אתלטי כיוונים ב"ש) שבריצה מצוינת סיים במקום הרביעי בתוצאה 52.87 שנ', שיפור של 14 מאיות לשיאו האישי. לשני לנדן (אס. רמה"ש) הייתה היום משימה כמעט בלתי אפשרית. ריצת 800 מ', ולאחר הפסקה קצרה מאוד ריצת 400. בריצת ה-800 לנדן פתחה בדבוקת 3 הראשונות, אולם החליפה מקומות במהלך הריצה עם המקום השני והרביעי. בסיום היא סיימה רביעית בתוצאה 2:07.13 דק' המהווה שיפור של 28 מאיות לשיאה. ההפסקה הקצרה ואי היכולת להתאושש גבו את המחיר בריצת ה-400 בה היא הייתה מותשת וסיימה שמינית בתוצאה 58.57 שנ'.

השיא האישי האחרון היום הושג ע"י מאור טיורי (הפועל אורן השרון) בריצה ל-3000 מ'. מאור זינבה רוב הריצה בסביבות המקום השישי, אולם הפתיעה בסיומת לא אופיינית לה במיוחד. 300 מ' לסיום החלה לעקוף רצות שהיו לפניה ועברה חמישית את קו הגמר בתוצאה 9:43.24 דק' המהווה שיפור של 6.87 שנ' לשיאה הקודם. "נשאר לי כוח, אז נתתי בסוף הכל", הסבירה טיורי את הסיומת המפתיעה שלה.

בנוסף רשמו אתלטים אחדים תוצאות אישיות מצוינות. אסף מלכה (אס. רמה"ש) סיים רביעי בריצת ה-100 מ' בתוצאה 10.60 (0.3) הרחוקה 5 מאיות מתוצאת השנה שלו אותה קבע לפני שבוע בלבד, ו-6 מאיות משיאו האישי. כ-10 מ' לפני קו הגמר מלכה הביט לצדו השמאלי על מנת לבדוק את מצב יריביו, ואיבד בכך זמן יקר. דונלד סנפורד (מכבי ת"א) סיים שני בריצת ה-400 מ' בתוצאה 46.56 שנ' המהווה שיפור של 2 מאיות לתוצאת השנה שלו. יצוין כי הדני שניצח בתוצאה 45.93 שנ', שיפר את שיאו האישי ב-31 מאיות.

דמיטרי קרויטר (ת"א) קבע את תוצאת השנה שלו ותוצאת השנה בכלל של קופץ גובה ישראל כשסיים שלישי בתוצאה 2.18 מ'. קרויטר פסל בגובה של 2.21 מ'.
גם יוליה פושקריוב (מכבי ראשל"צ) שיפרה את תוצאת השנה שלה בקפיצה משולשת כשקבעה 12.29 (0.7) בניסיון השלישי, תוצאה טובה ב-18 ס"מ מזו שקבעה בתחרות המבחן לאליפות זו. למרות זאת תוצאה זו הספיקה למקום השמיני בלבד. כבר בניסיונה הראשון שיפרה יוליה את תוצאת השנה שלה כשקבעה 12.21, אולם היה זה ברוח גבית של 2.1.
ריצה מרשימה הייתה לרביעיית הגברים בשליחים 4x100 מ'. מלכה העביר את המקל למיקי בר-יהושע (ת"א) שהעביר לצבי בלון (ת"א) שהעביר לאמיר דאי (הפועל חולון) בהחלפות מצוינות. דאי שסיים נגד רצים מהירים ממנו רץ בכל יכולתו עד אחרי קו הגמר עם זריקת חזה ועצר את השעון על 40.67 שנ' המהווה שיפור של 19 מאיות לתוצאת השנה שנקבעה לפני כחודש. בריצה המקבילה לנשים ריטה פוגרלוב (חולון) העבירה את המקל לאולגה לנסקי בצורה פנטסטית, אולם ההעברה בין אולגה לדיקלה גולדנטל (ת"א) ובינה לבין ג'ומאן ג'וברן (ב"ש) לא היו חלקות והן סיימו במקום השביעי בתוצאה 47.05 שנ'. למזלנו השופטים פסלו את הרביעייה מקפריסין, עובדה שסייעה גם בניקוד הסופי אחרי היום הראשון.
ימר גטהון (ת"א) הפתיעה את יריביו עם הסיומת שלו. כ-150 מ' לסיום ריצת ה-1500 מ' הוא היה שביעי, אולם בסיומת המיוחדת והידועה שלו עקף ארבעה רצים וחצה את קו הגמר שלישי בתוצאה 3:50.84 דק'.
טסמה מוגס (השרון) שלט באופן מוחלט לפחות ב-2000 המטרים הראשונים בהם היה בקצב מצוין בריצת ה-5000 מ'. למעשה, הוא ויריביו האוסטרי והסרבי נפרדו מיתר הרצים, ובשלב הזה הוא וברנטון רואה האוסטרי ברחו גם לסרבי. האוסטרי שרץ אחריו באופן טקטי הפריע לטסמה מהלך כל הריצה, לטענת טסמה הוא נתקל בעקבו מספר פעמים, ולהפצרותיו של הישראלי להאט ולעבור לשביל 2 על מנת שהאוסטרי יעקוף, נענו בשלילה. לאחר זמן מה האוסטרי לקח את היוזמה, פתח צעדים וברח לטסמה שחצה את קו הגמר שני בתוצאה 14:19.30 דק'.
יוחאי הלוי (ת"א) פתח את האליפות שלו בקפיצה לרוחק כשקבע 7.50 (0.2) וסיים במקום השישי. איתמר לוי (ב"ש) הוכיח יציבות כשהדף את כדור הברזל ל-18.34 מ' בניסיון השני שלו. המארגנים, בטעות, דירגו אותו אחרון כשתוצאת התחרות שלו נרשמה כ-17.51 מ', אותה קבע בניסיון הראשון שלו. ערנות של חברי המשלחת הביאה לתיקון מהיר שהעניק לו את המקום החמישי הראוי לו.
ביתר מקצועות הזריקה היה לחברי המשלחת יום בינוני יותר. ויקטור זגינאיקו (ת"א) היה הראשון ביידוי פטיש, שם קבע 57.39 מ' וסיים שישי. הניסיונות של אנסטסיה מוצ'קייב (ב"ש) בדיסקוס הגיעו תמיד אחרי אלו של האלופה האולימפית מקרואטיה, סנדרה פרקוביץ'. מוצ'קייב סיימה שישית בתוצאה 46.62 מ'. דורית נאור (ת"א) קבעה 40.09 מ' בהטלת כידון.
בסיום יום התחרויות הראשון ישראל מדורגת שביעית עם 81 נק', ומקדימה ב-14 נק' את קפריסין שדי יצאה מתמונת התחרות. דנמרק במקום השישי עם 85 נק' ואוסטריה בחמישי עם 88 נק' תהיינה יריבותינו הגדולות מחר ביום התחרויות האחרון באליפות. ‏

 

 

 

 

 

 

 

  • אולגה לנסקי

    צילום: דניאל קימחי

סגור