יערות הכרמל - נהרס גן העדן

| שתף |

מערכת עולם הריצה פותחת ערוץ תקשורת שבו רצים ורוכבים מרחבי הארץ יתנדבו לארח רצים ורוכבים מאזור הצפון הנפגע, הן לשם אימונים וכן אירוח מלא. פרטים נוספים בכתבה זו.

תאריך: 03/12/10, מאת: מערכת עולם הריצה

אסון הכרמל

נכון לכתיבת שורות אלו עדיין קשה להעריך את הנזק שנגרם ליערות הכרמל. יתכן כי יקח ימים להשתלט על השריפה. עד אז, עולם הריצה עלה ברעיון לארח רצים ורוכבים מהצפון. המעוניינים לארח או להתארח מוזמנים ליצור קשר עם המערכת במייל info@runningworld.co.il וכן בפורום אתלטיקה. מערכת עולם הריצה תעמוד לרשות הרצים והרוכבים ותסייע "בשידוכים" לאימונים ולאירוח.

 


יערות הכרמל
(מתוך ויקיפדיה)

 

לא בכדי נמשל הכרמל כסמל ליופי וחן. מצוקיו הפראיים; צמחייתו הירוקה והרעננה הקנו להר את יחודו. תכונותיו המיוחדות אף הפכו את ההר לחלק מהמסורת הדתית. אליהו הנביא חולל בו את אחד מניסיו המופלאים. יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים קידשו את אתריו ומסדר הכרמלתים הנוצרי נושא את שמו ברחבי העולם. "ההר הירוק כל ימות השנה" משמר בתחומו עצי יער וחורש, שיחים ופרחים רבים, וכן מגון של בעלי חיים. זאת לצד תצפיות נוף מרהיבות ושרידים ארכיאולגיים שימיהם כימי האנושות.

שטח הגן 84,000 דונם, כשליש מהם שמורות טבע, הגן הלאומי כרמל מוקדש כולו לשמירת הטבע והנוף של החבל הים - תיכוני בישראל. והוא גדול הגנים הלאומיים בישראל. ניתן להגיע אליו מארבע כיוונים שונים: מעתלית במערב, ממושב אליקים בדרום, מחיפה בצפון דרך אוניברסיטת חיפה או דרך נשר בצפון מזרח.

מיום שהוכרז הכרמל כגן לאומי עושה רשות הטבע והגנים רבות לפיתוחו ושימורו. עשרות חניונים הוכשרו בתחומו ובהם ברזיות ושירותים עם מים זורמים, נפרצו דרכים ודרכי נוף, הוכשרו מסלולי טיול. דגש מיוחד ניתן לשימור אופיו המיוחד של ההר על אוצרות הנוף והטבע שלו. מאמצים אלו נמשכים יום יום, כדי להעלות את רמתם של החניונים הקיימים ולהכשיר חניונים חדשים. מאמץ רב מושקע בבניית תשתית מתאימה לנכים.


היסטוריה
אזור הכרמל היה מיושב בצורה זו או אחרת לאורך ההיסטוריה. במערות שבמורדות ההר ניתן למצוא שרידים פרה-היסטוריים להתיישבות האדם הקדמון, כשהקדומים שבהם מצויים במספר מערות בנחל המערות (לדוגמה מערת טבון), ומוערכים כבני 120,000 שנים. על הרכס עצמו נמצאו שרידים ליישובי קבע קטנים מן התקופה הכנענית.

הכרמל מוזכר מספר פעמים בתנ"ך: בתקופת השבטים היה הכרמל חלק מנחלתם של שבט מנשה ושבט אשר. בהמשך נכבש ההר על ידי הפיניקים שנעזרו בו להגנה על ערי הנמל באזור (עכו, עתלית). בתקופה הצלבנית עלתה חשיבותו של האזור עוד יותר והוקמו בו ביצורים ומצודות, משום שהצלבנים היו תלויים בסיוע מאירופה שהגיע ברובו בדרך הים. עם כיבוש הארץ על ידי המוסלמים איבד הכרמל מחשיבותו והיישוב בו הידלדל. במהלך התקופה העות'מאנית החלה ההתיישבות הדרוזית בכרמל, ממנה נותרו כיום שני יישובים בולטים - עספיא ודלית אל כרמל. עם התפתחות הציונות והעלייה לארץ, החלה ההתיישבות בכרמל: ב-1882 הוקמה המושבה זכרון יעקב בתמיכת הברון רוטשילד ואחריה בת שלמה ושפיה.

במסגרת יישובי חומה ומגדל הוקמו בכרמל יישובים נוספים, ביניהם קיבוץ בית אורן. לאחר קום מדינת ישראל, הכריזה רשות הטבע והגנים על שמורת טבע ועל חי-בר בהר הכרמל. ב-1996 הכריז ארגון אונסק"ו על שמורה ביוספרית בכרמל. במהלך ההיסטוריה זכה ההר לכינויים כמו "הר אלף המערות", "אף איילה","הראש הענק" וה"ראש הקדוש" (או "ריש קדש"), יש המשערים שהשם מורכב מצירוף המילים כרם-אל, על שום כרמי הגפן והזית שכיסו אותו. הערבים מכנים אותו "ג'בל מר אליאס" על שם הנביא אליהו שהוא מורה הנביאים ופטרון הנזירים המתבודדים שנאבקו באלילות.

אתר עולם הריצה משתתף בצערם של משפחות ההרוגים והפצועים באסון הלאומי בהר הכרמל.

 

סגור