יום ראשון הגדול – אירועי הסבולת הגדולים בעולם

| שתף |

היום ייערכו ברחבי העולם שישה אירועי ספורט סבולת גדולים בארבע יבשות שונות. מרתון ליסבון בפורטוגל שבאירופה, מרתון לאס ואגס באמריקה, מרתון שנחאי, סינגפור ופוקואוקה באסיה ואיירונמן Western Australia באי האוסטרלי. אתר עולם הריצה מגיש לגולשיו סקירה של אירועי היום.

תאריך: 05/12/10, מאת: מערכת עולם הריצה

מרתון לאס וגאס – ארה"ב
המרתון נערך לראשונה בשנת 1967 ועם השנים הצטרף לסדרת המרתונים היוקרתית – 'רוק אנד רול'. המרתונים בסדרה זו פזורים ברחבי היבשת האמריקאית. מה שמייחד את סדרת המרתונים מעבר למספר המשתתפים האדיר הוא השתתפות להקות הרוק לאורך המסלול והאוירה המיוחדת בשל כך. מחזיק שיא מרתון לאס וגאס הוא סטפאן קיוגורה עם 2:11:56 שע' משנת 2005. בנשים מחזיקת השיא היא סילביה סקוורטסובה עם 2:29:01 שע' משנת 2007. המרתון השנה שובר שיא משתתפים עם אקספו ענק, שמרכז בתוכו את כלל חברות הלבשה וההנעלה מרחבי העולם. אירועי היום יכלולו גם מירוץ לחצי המרחק וכן AFTER PARTY ענקית כיאה למשתתפים האמריקאים.

מרתון שנחאי – סין
העיר הסינית מוציאה לדרך את המהדורה ה – 11 של המרתון הבינלאומי. הסינים כך נראה, מתורגלים בקיום אירועי ספורט גודלים, אך מדיווחי המשתתפים משנים קודמות נשמעות טענות רבות כי המרתון עדיין זקוק לדחיפה בינלאומית נוספת. המסלול עובר דרך רובעי העיר המרכזיים והוא שטוח ברובו, מה שמבטיח תוצאה נאה למרתוניסטים שבכושר. מחזיק שיא המרתון בגברים הוא מלסה גשאו מאתיופיה עם 2:09:29 שע' משנת 2008. מחזיקת השיא בנשים היא הרוסייה אירנה טימופייוה עם 2:26:19 שע' גם היא שברה את השיא בשנת 2008.

מרתון סינגפור
המרתון יצא לדרך בסינגפור סיטי עם יותר מ – 50,000 משתתפים במרחקים השונים הכוללים את המרתון המלא, חצי המרחק וכן 10 ק"מ. בין השנים 2004 ו – 2008 נחשב מרתון סינגפור לאחד מהמרתונים הגדולים בעולם ("The Greatest Race on Earth") יחד עם מרתון הונג קונג, מרתון ניירובי ומרתון מומבאי. המרתון עובר לרגלי גורדי שחקים ונחשב למרתון אטרקטיבי ביותר בקרב רצי המרתון הזרים שמגיעים למזרח כדי לחוות את חווית המרתון. מחזיק שיא המרתון הוא לוק קיבט הקנייתי עם 2:11:25 שע'. את שיא המרתון קבע בשנה שעברה (2009). בנשים מחזיקה את השיא סאלינה קוסיגאיי אף היא מקנייה עם 2:31:55 שע' משנת 2006.|

תחרות האיירונמן – 'Western Australia' אוסטרליה
העיר המארחת של התחרות היא בוסלטון, עיר השוכנת לאורך מפרץ במרחק שלוש שעות נסיעה מעיר בירת המחוז פרט' (Perth). השקט השורר באזור והאוירה המיוחדת אפשרה בשנים קודמות למשתתפי תחרות איש הברזל להשיג זמנים מהירים למדיי. שלוש פעמים בעשר השנים האחרונות העיירה בוסלטון זכתה בפרס עיירת התיירות המובילה באזור המערבי, מה שיכול להסביר את קבלת הפנים החמה שמקבלים אנשי הברזל שלוקחים חלק כל שנה בתחרות.
קטע השחייה - סובב לאורך שני קילומטרים במזח הייחודי והיפה של בוסלטון. מדובר באחד מקטעי החוף היפים באוסטרליה המאפשר למעודדים הרבים שמגיעים כל שנה לעודד את המשתתפים להנות מתחרות איכותית ומנוף עוצר נשימה.
קטע האופניים - מאופיין כשטוח למדיי וכן בונוס נוסף העוזר למשתתפים הוא קטע של 60 ק"מ המוגן בעצי יער נדיר המגן על הרוכבים מפי משבי רוח בלתי צפויים.
קטע הריצה - מדובר בקטע של שלושה סיבובים בצמוד לחוף בוסלטון מה שמאפשר בכל סיבוב לאלפי המעודדים המגיעים מהאזור לעודד את המשתתפים בשלבים האחרונים של המירוץ.
קו הסיום: על פי דיווחי המארגנים מציע אזור הסיום אוירת 'After Party' והבטחה לעודד ולקבל באהבה את כל מסיימי התחרות עד אחרון המשתתפים.
כ - 1400 מתחרים נרשמו לתחרות השנה. 332 אנשי ברזל מרחבי העולם. הייצוג הגדול ביותר הוא מסינגפור (68 אנשי ברזל), ארה"ב (59 אנשי ברזל) ובריטניה (35 אנשי ברזל). הייצוג הקבוצתי הגדול ביותר הוא של קבוצת NSW ו - Victoria provide עם ייצוג חזק ביותר של 235 אנשי ברזל.

מרתון פוקואוקה - יפן
ג'אהוד גאריב המרוקאי וטקסטה קבדה האתיופי מובילים את שדה הרצים של מרתון פוקואוקה הבינלאומי (Fukuoka International Marathon) שיתקיים היום (ראשון) בפעם ה-64.
פוקואוקה, המהווה באופן מסורתי מירוץ אחרון לעונה בשביל רצי העילית, נחשב למרתון המהיר והיוקרתי ביותר ביפן. שיא המסלול נקבע בשנה שעברה ע"י האתיופי טסגאי קבדה ועומד על 2:05:18 שע'.
ג'אהוד גאריב בן ה-38, מדליסט הכסף במשחקים האולימפיים בביג'ינג ב-2008 ובעל שיא אישי של 2:05:27 שע' ממרתון לונדון ב-2009, מוביל את רשימת הרצים המוזמנים. השנה תיהיה זו הפעם השנייה בה יתחרה בפוקואוקה, לאחר שב-2006 סיים שלישי אחרי היילה גברסילאסי ודמיטרו ברנובסקי בתוצאה של 2:07:19 שע'. המתחרה העיקרי של גאריב ביום ראשון יהיה טקסטה קבדה, שסיים במקום השני בפוקואוקה בשנה שעברה עם זמן של 2:07:52 שע' ובבוסטון השנה עם זמן של 2:07:23 שע' (שיאו האישי).
דמיטרו ברנובסקי, מנצח פוקואוקה ב-2005, מהווה גם הוא מתמודד ראוי על הפודיום. לברנובסקי תיהיה זו הפעם הרביעית במירוץ, לאחר שבשנים קודמות סיים במקום הראשון, השני והשלישי.

מרתון ליסבון – פורטוגל
המהדורה ה – 25 של מרתון ליסבון יוצאת לדרך היום. המסלול נחשב ללא קל ועובר דרך חלקי העיר העתיקים והחדשים. המשתתפים בשנים קודמות מדווחים כי הפורטוגזים לא מוצאים עניין רב במרתון בעיר ואינם מרבים לעודד את המשתתפים. כמרתון בינלאומי נחשב מרתון ליסבון לקטן יחסית (סביב 1500 משתתפים במרחק המלא), המארגנים מדווחים על שבירת שיא משתתפים השנה. מחזיק שיא מרתון ליסבון הוא הפולני זביגניאו נדולסקי עם 2:11:57 שע' אותו קבע ב - 1994. בנשים מחזיקה בשיא בירגיט ג'רסצ'בק הגרמניה עם 2:28:02 שע' משנת 1995. נדמה כי המרתון לא הצליח לשמר את רמתו הגבוהה מאמצע שנות התשיעים ומנצחי השנים האחרונות ניצחו עם תוצאות בינוניות למדיי (סביב 2:20 שע' לגברים ו – 2:40 שע' לנשים).


תמונת השער: Singaporeathletics.com

סגור