הכנה או מטרה?

| שתף |

מחר בשעה 9:30 יוזנק חצי מרתון עמק המעיינות המהווה את אליפות ישראל בחצי מרתון. למירוץ יוזנקו בכירי הרצים בארץ אשר חלקם מתאמנים גם למרתון טבריה וזהו מבדק חשוב עבורם.

תאריך: 09/12/10, מאת: אורן בוקשטיין

אליפות ישראל בחצי מרתון בעמק המעיינות נחשבת עבור רבים ממשתתפיה כתחרות ההכנה האחרונה והטובה ביותר למרתון טבריה. אולם ישנם כאלו שמגיעים לאליפות הזו כדי לזכות בתואר, מבלי להסתכל קדימה לטבריה. אחד הרצים הבולטים שירוצו מחר בנוף הקסום, בניסיון לקטוף תואר ישראלי נוסף, יהיה מוגס טסמה, אלוף ישראל הטרי ב-10 ק"מ.

אומנם המרחק האווירי בין גן השלושה בו יוזנק חצי מרתון עמק המעיינות מחר לנקודה הדרומית של כביש עוקף כינרת, בו עובר מסלול המרתון, אינו גדול במיוחד, העובדה ששני המקומות נמוכים גאוגרפית אינה מאפשרת, אפילו לא ביום בהיר עם משקפת טובה, לראות האחד את השני. כמה סמלי זה עבור רץ כמו מוגס טסמה, אשר למרות שרבים מחובבי האתלטיקה רוצים לראות את הפוטנציאל הגדול שטמון בו מקבל ביטוי במרתון, הוא מעדיף להתמקד, לפחות בשלב זה, במרחקים האולימפיים הבינוניים-ארוכים, אבל לא לזלוג למסלול הארוך ביותר, למרות שמאמנו, זוהר זמירו הוא אלוף ישראל במרתון.

מוגס פרץ בשנת 2010 בכל הכוח. זה החל באליפות ישראל במרוצי שדה בה הפתיע את יוסף גזצ'או כשניצח אותו בכמעט דקה שלמה. בתחרות השנייה בין השניים (אליפות ישראל ב-10,000 מ') גזצ'או הוכיח שבנוסף לכישרון הגדול הטמון ברגלי השניים, הניסיון הנו פקטור חשוב. כזכור, גזצ'או ניצח את מוגס בהפרש של כ-14 שנ', תוך קביעת שיא ישראלי מדהים. בתחרות ההכנה האחרונה של טסמה, טרם יציאתו למחנה אימון באתיופיה, הוא ניצח באליפות ישראל ל-10 ק"מ כביש באשדוד עם פספוס מרגיז של שיא המסלול ב-4 שנ'. כבר אז הוא אמר: "אני שמח שניצחתי ומאוכזב מהפספוס של שיא המסלול. אבל אני מרגיש שהמשכתי את ההכנה שלי לאליפות ישראל בחצי מרתון".

הרץ הצעיר, בן ה-23 מאגודת הפועל אתלטי אורן השרון בילה כחודש במחנה אימון באתיופיה יחד עם מאמנו זוהר זמירו ומרתוניסטים ישראלים נוספים שמשלימים את הכנותיהם למרתון טבריה. לפני שבוע חזר ארצה כדי להשתתף בחצי מרתון עמק המעיינות וניצחון הוא כמובן מטרה ברורה. "הייתה לי הכנה טובה", סיפר, "לקראת חצי המרתון הראשון בחיי. אני לא יכול להתחייב על תוצאה, אבל לבטח ארצה לנצח במירוץ".

המטרה הגדולה והלא פשוטה תהיה שבירת שיא המסלול העומד על 1:04:06 שעות אשר נקבע ע"י יוסף גזצ'או בשנה שעברה. הרצים הבכירים הנוספים שירוצו בחצי המרתון יהיו זבדיה וודג', אביחי גודמן, אסרט ממו, מארו טפירי, דוד אשרףאקל אסנקאו ויוסף ימהרן.

בקרב הנשים שבירת שיא המסלול שנקבע ע"י נילי אברמסקי לפני 9 שנים ועומד על 1:14:25 ש' נראה רחוק בהרבה. נועה ברקמן, אורנה בלאו, ריקי סלם, נינה פקרמן, מיגל אטיאס,ורד אופיר, יערה זנגי ומארי אליאס תהיינה הרצות הבולטות באליפות השנה, אבל קשה לראות את אחת מהן מתקרבת לשיאה של אברמסקי. ‏

 

 

 

 

תמונת שער: באדיבות מועדון ארוחת הבוקר

 

 

סגור