שערוריית הסמים בספרד

| שתף |

מרתה דומינגז, אלופת העולם בריצת מכשולים מעורבת בשערוריית שימוש בסמים אסורים בספרד. השבוע נחקרה דומינגז על ידי משטרת ספרד שביצעה מספר מעצרים בעקבות מידע שהגיע למשטרה על פרשה מסועפת בה מעורבים מספר אתלטים מהמדינה.

תאריך: 14/12/10, מאת: מערכת עולם הריצה

מרתה דומינגז ניצחה באליפות העולם ב-2001 ו-2003 בריצת 5000 מ' וב- 2009 ניצחה באליפות העולם בריצת 3000 מ' מכשולים.

מקור מדיני בספרד מסר כי ידוע כי מספר העצורים בפרשה הגיע ל-14, שביניהם נמצאים אתלטים בכירים, מאמנים וצוות רפואי. עוד הוסיף המקור כי נראה שנאספו "שקיות דם" ו"מבחנות מעבדה" שכנראה הכילו חומרים שנועדו להעברה של דם וחומרים אסורים בספורט.

דומינגז בת ה-35 עוכבה לחקירה כפי שנמסר מתחנת הרדיו המקומית RNE. דומינגז מואשמת בסחר בחומרים אסורים והלבנת כספים. האשמות אלו כוללות גם את מאמנה של דומינגז סזר פרז, ומאמן נוסף מנואל פסקואה פיקראז. המשטרה ערכה חיפוש בבתיהם ועסקיהם של המואשמים במספר ערים במדינה במסגרת המבצע הגדול שנקרא 'Operation Galgo'.

מגוריה של דומינגז, וכן מגוריהם של רוכב ההרים בעבר אלברטו ליאון והפזיותרפיסט אופמיאנו פונטס עברו חיפוש אף הם. פונטס מואשם כמי שעומד בראש הפרשה לאחר שבשנת 2006 בפשיטה שנעשתה על מעבדתו התגלו עשרות מוצרים של חומרים אסורים ו-100 שקיות דם מועשר. רוכבי עבר המואשמים כקשורים לפרשה זו הם יאן אולריך ורוכב הג'רו דה-איטליה איבאן באסו.

המבצע נגד שימוש סמים בספורט יצא לדרך לאחר כנס איגוד האופניים שנערך בספטמבר האחרון שבו הושעה אלברטו קונדאטור לאחר שבגופו התגלו שאריות של חומרים אסורים וזכייתו בטור דה פראנס נלקחה ממנה.

דומינגז, הנמצאת בחודש מתקדם להריונה לא תיקח חלק בעונת 2011. היא תיכננה לחזור בעונת 2012 לקראת המשחקים האולימפיים בלונדון. איגוד האתלטיקה הספרדי אמר לעיתונות כי "יש לכבד את הסיכוי שבחפותם של הנחקרים בפרשה עד הרגע שבו יוכיחו את אשמתם". עוד הוסיף דובר האיגוד," אם כך יקרה, האיגוד לא יהסס בהתאם לחוקת הספורט להעניש את האתלטים שהשתמשו בסמים אסורים בהכנה ובמהלך תחרויותיהם".

אלוף ספרד בעבר בריצת 10,000 מ' צ'מה מרטינז שהתאמן אף הוא עם פרז, אמר כי חשוב לא להסיק מסקנות נמהרות,"זהו רגע רגיש, אנחנו חייבים לחכות ולתת למשטרה לעשות את העבודה שלה".

בכנס שנושאו היה סמים אסורים בספורט, מזכיר המדינה לענייני ספורט בספרד ג'יימי ליזבסקי מסר כי, "בעיית השימוש בחומרים אסורים בספרד אינו גדול יותר מאשר בשאר העולם. מדובר בתופעה גלובלית".

 

 

הידיעה באדיבות http://i-marbella.com

תמונת שער ויקימדיה

סגור