איך נראתה שנת 2012 בריצות המרתון?

| שתף |

מהם המרתונים המהירים בעולם, מיהו הרץ הלא קנייתי/אתיופי המהיר ביותר? ומיהו הרץ הלא אפריקאי הטוב ביותר? אספנו עבורכם כמה נתונים מעניינים

תאריך: 30/12/12, מאת: דני בורשבסקי

אז אולי בשנת 2012 אף אחד לא הצליח לשבור את שיאו העולמי של פטריק מקאו בריצת המרתון, אבל זו בהחלט הייתה עוד שנה גדולה של הריצה האולימפית הארוכה ביותר, ואפשר ללמוד ממנה כמה דברים מעניינים. זה שהקנייתים והאתיופים ממשיכים לשלוט בה כבר ברור לכולם, אבל מה לגבי העמים האחרים? ומהם המסלולים המהירים ביותר? וגם, האם יש כיום רצים לא אפריקאים או ממוצא אפריקאי שיכולים לסכן את אותם רצים ממזרח אפריקה? לכבוד סיומה של השנה האזרחית 2012, אספנו עבורכם כמה נתונים מעניינים מריצות המרתון שהתקיימו השנה בעולם.

חמישה מרתונים בולטים מעל כל השאר במסלולים המהירים שלהם. ראשון מעל כולם הוא מרתון ברלין, שהשנה לא סיפק שיא עולם, אבל שני הקנייתים שסיימו ראשונים במירוץ של 2012, ג'פרי מוטאי ודניס קימטו, קבעו את התוצאות מספר 4 ו-5 בכל הזמנים. למעשה, ארבע מחמש התוצאות המהירות בהיסטוריה הושגו במרתון ברלין.


מרתון ברלין ממשיך לספק תוצאות מהירות / Victah Sailer / photorun.netחמשת המרתונים המהירים ביותר בשנת 2012 היו ברלין, דובאי, רוטרדאם, שיקגו ולונדון. חמשת המירוצים האלה סיפקו למעשה את 13 התוצאות הטובות ביותר שהושגו השנה בעולם לגברים. אצל הנשים, תוצאת השנה הושגה במרתון לונדון, ובסך הכל 10 התוצאות הטובות ביותר הושגו באותם חמישה מרתונים.

גם מרתון טבריה סיפק ב-2012 שיא משלו. מנצח המרתון האחרון, פטריק טוואמבה הצרפתי, היה למעשה הרץ הלא קנייתי/אתיופי המהיר ביותר בזכות זמן הניצחון שלו בטבריה, 2:07:30 שעות. התוצאה הזאת, שבתחילת ינואר 2012 הייתה תוצאת השנה בעולם, הייתה בסופו של דבר התוצאה ה-50 בטיבה לשנת 2012.

הרץ הלבן המהיר ביותר בשנת 2012 היה הנריק ז'וסט הפולני, שסיים שני במרתון אוטסו ביפן בזמן של 2:07:39 שעות. הוא עשה את זה כהכנה למרתון במשחקים האולימפיים בלונדון, שבו הוא סיים במקום התשיעי.

הרצה הלא קנייתי/אתיופית המהירה ביותר ב-2012 הייתה ג'אילי וונג הסינית, שניצחה את מרתון צ'ונגינג בארצה בזמן של 2:22:41 שעות. מדובר בתוצאה ה-20 בטיבה בעולם השנה. ליליה שובוקובה הרוסיה הייתה רצת המרתון האירופאית המהירה ביותר השנה אחרי שסיימה רביעית (בין הנשים) במרתון שיקגו בזמן של 2:22:59 שעות.

האכזבה הגדולה ביותר שחוו השנה מרתוניסטים הייתה מן הסתם במרתון ניו יורק, שלראשונה בהיסטוריה התבטל בגלל נזקי הסופה "סנדי". שלושה ימים לפני המועד המתוכנן, ראש עיריית ניו יורק עוד הצהיר כי המרתון יתקיים, אבל בסופו של דבר הנזקים היו כבדים מדי, ובניו יורק לא רצו "להיראות רע" ולקיים אירוע ספורט בזמן שכל כך הרבה אנשים התעסקו בנזקים שלהם. בסופו של דבר, מעשרות אלפי רצים מאוכזבים נותרו כמה אלפים, שלא ויתרו על ריצת המרתון ועשו זאת באופן עצמאי על המסלולים של סנטרל פארק.


רצים על קו הסיום של מרתון ניו-יורק שבוטל  / Victah Sailer / photorun.net

 

ההפתעה הגדולה ביותר בריצות המרתון ב-2012 נרשמה למעשה בזירה הגדולה מכולן – במשחקים האולימפיים בלונדון. למרות שהרצים הקנייתים והאתיופים היו חתומים על 49 התוצאות הטובות ביותר השנה במרתון, מי שהשמיע את ההמנון הלאומי שלו על הפודיום בטקס הסיום של המשחקים היה דווקא סטפן קיפרוטיץ' מאוגנדה. הקנייתים לקחו קשה מאוד את ההפסד של מדליית הזהב האולימפית במרתון והודיעו שיפיקו לקחים לקראת תהליך בחירת 3 המרתוניסטים בקמפיין האולימפי הבא שלהם.


קיפרוטיץ מניף את דגל אוגנדה /  / Victah Sailer / photorun.net


דניס קימטו, שסיים שני במרתון ברלין 2012, קבע גם שיא מרשים משלו. לא רק שהתוצאה שלו הייתה החמישית בהיסטוריה של ריצת המרתון, זו גם הייתה תוצאת הבכורה הטובה ביותר בכל הזמנים. קימטו, שקבע 2:04:16 שעות, עשה זאת בריצת המרתון הראשונה בחייו.


הסיום במרתון ברלין של מוטאי וקימטו אחריו /  / Victah Sailer / photorun.net
 

  • קירוי, קיפרוטיץ' וקיפסאנג בטקס הענקת המדליות האולימפיות

    Victah Sailer / photorun.net

סגור