אימוני קרוס-טריינינג לרצים

| שתף |

לא משנה אם נפצעתם ואתם לא יכולים לרוץ, או מתחשק לכם מעט לגוון את אימוני הריצה יש אין סוף אפשרויות כיצד לשמור על כושר. המאמן הבכיר גרג מקמילן מסביר

תאריך: 26/08/13, מאת: גרג מקמילן, תרגום: דפנה פרחי

לא משנה אם אתם רצים מתחילים או רצים מקצוענים, אתם חייבים לדעת מספר דברים חשובים על אימוני קרוס-טריינינג.

אני נוהג לחלק את אימוני הקרוס טריינינג לשלוש קטגוריות:

1. קרוס-טריינינג לשיקום מפציעה.
2. קרוס-טריינינג בשל הסטוריית פציעה.
3. קרוס-טריינינג למען הגיוון.

להלן הפירוט:

1. החלמה מפציעה שלא מאפשרת ריצה

כאשר רץ סובל מפציעה שאינה מאפשרת לו לרוץ, אנו ממליצים לבצע פעילות אירובית שתהיה כמה שיותר קרובה לריצה, אבל שלא תגרום לו להרגיש את הכאב. קיים מכשור מתקדם מאד כמו למשל מסילות ריצה שמנטרלות את משקל הגוף ולמעשה מאפשרות ריצה ללא גרימת זעזוע (אימפקט) על הגוף. זהו כנראה אימון הקרוס-טריינינג הטוב ביותר והקרוב ביותר שיכול להיות לריצה אולם לא לכולנו יש גישה אליו. לעומת זאת, לרבים מאיתנו יש נגישות לחדרי הכושר ושם אפשר למצוא מכשירים אירוביים נהדרים שישיגו את המטרה. מכשיר ה"אליפטיקל" הוא מכשיר מצויין להחלמה מפציעה, וריצה במים (אקווה-ג'וגינג) גם כן יעשו את העבודה. 

ביום של הריצה הארוכה ניתן להחליף את הריצה ברכיבה ארוכה, אם זה יום של אימון פרטלק, ניתן לבצע אותו על האליפטיקל. באופן כזה תוכלו לשמור על כושר אירובי גבוה כך שכשתחזרו לריצה תצטרכו רק להתרגל שוב ל"אימפקט" של הקרקע.

2. קרוס-טריינינג בשל הסטוריית פציעות

אם סבלתם בעבר מפציעות, אימוני הקרוס-טריינינג הם חלק בלתי נפרד מהתוכנית שלכם. רק זכרו, שאם ביצעתם יום אחד אימון עצים, ולמחרת אימון קרוס-טריינינג, הוא עדיין צריך להיות ברמה של התאוששות או אימון קל. כמו כן, אם אתם משתמשים באימון קרוס במקום ריצה, זכרו שהוא צריך לדמות את עצימות האימון של אותו יום.

3. קרוס-טריינינג למען הגיוון

אימון קרוס-טריינג למען גיוון יכול להיות אימון חיזוק בחדר-כושר, מתיחות, יוגה, פילאטיס, שחייה או כל דבר שאתם נהנים לעשות. מה שחשוב לזכור, במידה וריצה היא ההתמקדות העיקרית שלכם, אימון הקרוס-טריינינג צריך להיות קל.

 

 

בהצלחה!

 

גרג מקמילן, ממציא "מחשבון מקמילן", פיזיולוג ומאמן בכיר, מאמן את קבוצת "Team Arizona"

 
  • © mr.markin - Fotolia.com

סגור