איש הברזל האוסטרלי

| שתף |

קאי הרסט הוא אחד המועמדים למדליה אולימפית בשחיה ל-10 קילומטרים במים פתוחים, אבל במסגרת ההכנות שלו ללונדון, הוא לא מסוגל להתנתק מה"איירון מן האוסטרלי", תחרות שונה לגמרי מאיש הברזל שאנחנו מכירים. היכרות עם האיש והתופעה האוסטרלית.

תאריך: 05/01/12, מאת: דני בורשבסקי

הריחוק של האוסטרלים משאר העולם גורם להם להתעקש לעשות הרבה דברים אחרת. כמו שהפוטבול המקומי שלהם שונה מהראגבי ומהפוטבול האמריקאי, כך גם תחרות איש הברזל ביבשת הקטנה בעולם, היא מעין שילוב מוזר של דברים שמוכרים לנו, עם דברים המוכרים לנו פחות. כמובן שבמדינה כל כך ספורטיבית כמו אוסטרליה, לא חסרים טריאתלטים אולימפיים ואנשי ברזל "סטנדרטיים", אבל כשאומרים באוסטרליה "איירון מן", הכוונה תהיה בדרך כלל לתחרות השנתית למקצועות מצילי הים. 

אז מה לנו ולתחרות המוזרה הזאת? מבט חטוף לרשימת הפייבוריטים למדליה אולימפית בשחיה במים פתוחים ל-10 קילומטרים, מלמד שאחד המועמדים העיקריים הוא קאי הרסט האוסטרלי. בקרב חובבי השחיה זה עוד ספורטאי צמרת בענף חדש שעדיין לא הספיק להצמיח כוכבים כמו שקורה בבריכת השחיה. מצד שני, באוסטרליה קאי הרסט ידוע בעיקר בזכות יכולותיו בתחרות איש הברזל, בה זכה 7 פעמים עד עכשיו, ושבגללה הוא לא מוכן להתרכז בהכנות האולימפיות שלו ב-100 אחוז. עד כמה מחזיקים מהספורטאי הזה באוסטרליה? את זה אפשר ללמוד מאתר האינטרנט הרשמי שלו שמתהדר בארבעה ספונסרים גדולים מאוד כמו למשל "סובארו" ו"קלוגס".

תחרות איש הברזל האוסטרלי מורכבת למעשה מארבעה מקצועות, 3 בים ואחד על החוף. מדובר במירוץ מפרך למרחק של כ-48 קילומטרים. הוא כולל בתוכו חתירה בקיאק נגד כיוון הגלים (שבדרך כלל גבוהים) למרחק של כ-23 קילומטרים, שחיה במים פתוחים ל-3.5 קילומטרים, גלישה (על הברכיים) בגלשן ארוך (כשחותרים עם הידיים) למרחק של 5.5 קילומטרים, ולכל אלה מוסיפים ריצה מפרכת על חול ים למרחק של 10 קילומטרים ויותר (המרחקים משתנים משנה לשנה). בסך הכל מדובר במירוץ שמסיימים אותו בזמן ממוצע של שעתיים וחצי עד שלוש, ובכלל בסבב תחרויות יוקרתי עם סך פרסים שהגיע כמעט למיליון דולר אוסטרלי בשנה.

מאחר וספורטאי אוסטרלי מצוי לא מסתפק בסבב תחרויות אחד בעונה, נעשו לאורך השנים הרבה ניסיונות של טריאתלטים אוסטרלים רגילים להשתלב בסבב איש הברזל האוסטרלי ולהיפך, אך ללא הצלחה. כולם גילו די מהר שטריאתלון אולימפי מיועד לספורטאים בעלי מבנה גוף קטן וקליל יותר, בעוד שהמצילים הטיפוסיים השתמשו בחלק גוף עליון מאסיבי, שעזר להם מאוד במקצועות הים. גם הריצה על חול הים לא ממש היטיבה עם הרצים המקצועיים שהיו רגילים למסלולים קצת יותר קשים, כך שהספורטאים הכבדים יותר שהתמקצעו בה לאורך השנים, זכו ביתרון גם במקרה הזה.

אחד היחידים שהצליחו לשלב את ההצטיינות בסבב איש הברזל עם ענף ספורט אולימפי היה קאי הרסט. היום הוא בן 30, אבל כבר בגיל 16 הוא פרץ לסבב איש הברזל והפך להבטחה גדולה. במקביל הוא תמיד היה שחיין מוכשר, בבריכה ובים הפתוח. כבר בגיל 17 הוא זכה במדליית כסף בשחיה ל-5 קילומטרים באליפות העולם במים פתוחים, אלא שאז זה היה רחוק מלהיות ענף ספורט אולימפי. ב-2004 הוא פיספס במיקום אחד את מקומו במשחקים האולימפיים באתונה כשחיין 1,500 מטר חתירה. בבייג'ינג 2008 הוא נהנה כמו כולם מהחניכה של ענף השחיה במים פתוחים ל-10 קילומטרים. באליפות העולם שקדמה למשחקים הוא סיים חמישי בזמן של 1:49 שעה והקדים את בן ארצו ואחד משחיינים המרחקים (בבריכה) הטובים בכל הזמנים, גרנט האקט האגדי. במשחקים האולימפיים עצמם סיים הרסט במקום ה-11, וניצל את השנים האחרונות כדי לחזור לסבב איש הברזל ולהמשיך לככב בו.

כעת עומד קאי הרסט בפני פרשת דרכים חדשה. באליפות העולם בשחיה שנערכה בקיץ האחרון בשנחאי הוא סיים שוב במקום החמישי ב-10 קילומטרים והצהיר על כוונותיו לקראת לונדון 2012. מצד שני, בעוד שהרבה אנשים מבקשים ממנו להתרכז בהכנות ללונדון, הוא לא יכול להתנתק מאהבתו הראשונה שהיא ה"איירון מן" האוסטרלי, ומכל תחרות אפשרית שהוא יכול להשתתף בה. "אני צריך תחרויות, ואני צריך לנצח בהן כמו שאדם צריך לנשום", כך מסביר הרסט את השגעון שלו. מצד שני, אם הוא יצליח לשלב את ההצלחה שלו בחופי אוסטרליה עם מדליה אולימפית בלונדון 2012, הוא ללא ספק יהפוך לאחד הספורטאים הגדולים באחת המדינות הספורטיביות בעולם.
 

סגור