אלוף ישראל בריצת הרים מסכם את השתתפותו באליפות העולם

| שתף |
  • SPORTWEB
  • כתבות
  • אלוף ישראל בריצת הרים מסכם את השתתפותו באליפות העולם

חיים מלכא – אלוף ישראל בריצות הרים חזר השבוע מאליפות העולם בריצת הרים שנערכה בקמניק שבסלובניה. הריצה כללה 12 ק"מ קשים עם טיפוס מצטבר קרוב ל-1300 מ'. בשיחה שנערכה איתו בשובו ארצה סיפר מלכא לאתר עולם הריצה על חויותיו מהתחרות .

תאריך: 09/09/10, מאת: מערכת עולם הריצה

 "השתתפתי לפני מספר חודשים באליפות אירופה והחלטתי לצאת לאליפות העולם שפתוחה לכל המעוניין. היתה לי מגבלה באפשרויות האימון בארץ. באימונים בתחום ריצות ההרים מרכיב חשוב מאין כמותו הוא אימוני העליות שבממוצע העלייה היא 20-30 מעלות.

בארץ אין הרבה עליות פונקציונליות כמו בתחרויות בעולם. ניתן למצוא מקומות עם כאלה עליות אך הירידות חזרה גורמות לרץ להגיע לאימון הבא לא רענן מה שפוגם לאורך זמן ביכולת שלך להתאמן טוב. המקום היחידי בארץ שיכולתי להתאמן היה בצוק מנרה בצפון שבו יש רכבל. עליתי בריצה ובירידה השתמשתי ברכבל.

"בריצת ההרים צריכים יכולת של 35 דק' ב – 10 ק"מ והריצה עצמה מזכירה מאוד אימון אינטרוולים מתמשך. רוב המשתתפים בתחרויות ריצות ההרים הולכים במהלכה, כי פשוט קשה מאוד לרוץ את העליות בתחרות. רק יחידי סגולה מצליחים לרוץ את כל התחרות והם המתחרים האמיתיים בתחרות. רוב הארצות שולחות את המתחרים החזקים שלהם. ניתן להזכיר את איטליה שבה היתה מלחמה על כרטיס ההשתתפות באליפות העולם האחרונה".

"2003 היתה שנה ראשונה שהשתתפתי באליפות העולם". מספר מלכא. מבחינה מקצועית ריצות ההרים התאימו לו מאוד, בעוד שבתחום מרוצי הכביש הגיל היווה עבורו מגבלה להתקדמות. לכן החליט לעשות הסבה לריצת ההרים ששם התחום הטכני הוא קריטי. עוד מוסיף מלכא שתחום ריצות ההרים הוא יחסית חדש ואין ספר או תוכניות אימונים כתובות.

מה ניתן לעשות לדעתך על מנת לקדם את תחום ריצות ההרים בארץ?

"בישראל תחום זה יקודם עם ריצות השטח (TREIL) וכן צה"ל צריך לדעתי להשתמש באימונים לאלה לאימון הלוחמים". מלכא מאמין שבעשור הקרוב הצבא יתחיל להתאמן בריצות הרים מה שיביא לקידום הכושר הקרבי בקרב לוחמי צה"ל.

מלכא סיים את התחרות במקום ה-114 מתוך 149 משתתפים בזמן של 1:11:49 ש', פחות מ-3 דק' מהמקום ה-100, המקום שהציב לעצמו מלכא כיעד ערב התחרות.

ספר לנו איך עברה עליך הריצה.

"הזינוק לריצה היה מתוך איצטדיון כקילומטר במישור. לאחר מכן נכנסנו לדרך עפר מתעקלת, הדרך נמשכה לאורך ארבעה ק"מ. לאחר מכן היו שלושה ק"מ של דשא אלפיני שהיקשה על הריצה. מבחינת הטקטיקה שלי במהלך הריצה, היתה לעבור כמה שיותר רצים. בחלק ההררי חלפתי על 10 רצים. והמהלך כל התחרות חלפתי על 20 רצים. אני מאמין שאם היה קטע הררי נוסף הייתי עובר עוד רצים. בחלק האלפיני היה לי קרב צמוד עם רץ דני שבסופו של דבר ניצחתי אותו דבר שנתן לי לסיים את התחרות בהרגשה טובה. את התחרות התחלנו ב – 14 מעלות וסיימנו ב – 2 מעלות, דבר הממחיש את הקושי בריצות ההרים".

כרגע מלכא ממשיך את העונה – "הולך לי טוב כרגע, אם היו לי עוד 5 תחרויות הייתי נכנס ל – 80 הראשונים באליפות העולם. התחרות הבאה שכנראה אצא אליה היא אליפות אפריקה בריצות הרים שתיערך בנובמבר בניגריה. מה שמיחד את התחרות הזו מעבר לרמה הגבוהה היא הפרסים, 50,000$ למנצח".

יתר התוצאות מאליפות העולם -  ג'ונתן ווייט מניו זילנד שנחשב לשליט הבלתי מעורער של הריצה, סיים הפעם רק במקום השמיני, כשאחמט ארסלן הטורקי, אלוף אירופה 4 פעמים ברציפות, אשר איים לקחת ממנו את השליטה, סיים מקום אחד לפניו והקדים אותו ב-9 שנ'. הרצים האפריקנים ששולטים בדרך כלל בריצות הארוכות ובריצות השדה, הוכיחו השנה שגם בהרים הם יכולים לקחת את השליטה בקלות, אחרי שששת הראשונים כללו ארבעה רצים מאריתריאה ושניים מאוגנדה. אלוף העולם החדש הוא סמסון גשאזג'י מאריתריאה שניצח בזמן של 56:25 דק' כשהוא מקדים על קו הסיום ב-3 שנ' את בן ארצו טקלאי ולדמאריאם. ג'ופרי קוסורו מאוגדנה סיים שלישי.

בנשים סיימה ראשונה אנדריאה מאייר האוסטרית, בתוצאה של 49:30  דק'. הנשים רצו מרחק קצר יותר של 8.5 ק"מ עם טיפוס מצטבר של מעל 1000 מ'. שנייה הגיעה ולנטינה בלוטי האיטלקייה ושלישית  מרטינה סטרל משוויץ.

סגור