"אל תקראו לי בולט"

| שתף |

הוא רק בן 19 אבל כבר אחראי ליום המשמעותי ביותר בתולדותיה של מדינתו הקטנה. עכשיו הוא בונה על עוד שלוש מטרות עיקריות: לשבור את ההגמוניה האמריקאית בריצת ה-400, לשבור את שיאו העולמי של מייקל ג'ונסון, ולגרום לאנשים להפסיק לקרוא לו יוסאין בולט הבא, כי מבחינתו השם קיראני ג'יימס שווה לא פחות.

תאריך: 14/02/12, מאת: דני בורשבסקי

עושה רושם שכמעט כל אתלט שזכה בתואר באליפות עולם שיוסאין בולט משתתף בה, נמצא במקום הנכון אבל בזמן כל כך לא נכון. האיש המהיר בעולם יכול לשבור שיא עולם, סתם לנצח או לפסול ולהפסיד – זה עדיין לא משנה כי עד להודעה חדשה וספק אם תהיה כזו, הוא ימשוך את מירב תשומת הלב בכל תחרות אתלטיקה. לאותם אלופים או מועמדים לתואר נותר רק לקוות כי האווירה האולימפית בלונדון 2012 תשאיר גם להם כמה נתחים מהעוגה של חגיגת האתלטיקה הגדולה בעולם. יש כאלה, כמו קיראני ג'יימס, שלא יכולים לחכות עד הקיץ. ג'יימס, האתלט שנחשב לאחת הסנסציות הגדולות של קיץ 2011, ישתתף בחודש הבא באליפות העולם באולם שתתקיים באיסטנבול, וינסה לנצל את הזירה המכובדת הזאת כדי לגרום לקהל האתלטיקה בעולם להבין עד כמה רחוק הוא יוכל ללכת, או לרוץ, בקיץ הקרוב.

קיראני ג'יימס הוא רק בן 19, אבל כבר חתום על מה שמוגדר כיום ההיסטורי בתולדותיה של גרנדה, אי קטנטן ורגוע בים הקאריבי המונה 100 אלף תושבים. בקיץ האחרון, בדייגו שבדרום קוריאה, ניצח ג'יימס בגמר ריצת ה-400 כשהוא בן 18 בלבד. הוא גבר על לשוון מריט האמריקאי בקרב מדהים של כתף מול כתף ועצר את השעונים ב-44:60 שניות. ריצת הגמר הזה נחשבה אמנם לאיטית במיוחד, אבל מאמנו של ג'יימס דאג להבהיר כבר אז. "מייקל ג'ונסון קבע את שיא העולם ב-400 מטר בגיל 32, קיראני ג'יימס בן 18. יש לו עוד מספיק זמן כדי להשתפר ולהיות מהיר יותר". ביום אחד הוא הפך לגיבור הגדול ביותר בתולדות גרנדה. ראש הממשלה לא הסתפק בטלפון וניגש אישית לברך את הוריו בכפר דייגים קטנטן הנקרא "גויאבה". שר המשטרה של האי אפילו אמר: "קיראני ג'יימס אחראי להישג הגדול ביותר בתולדות המדינה. זהו היום המשמעותי ביותר עבורנו, הוא אפילו חשוב יותר מהיום שבו כריסטופר קולומבוס גילה את האי". בקושי עבר שבוע מאז אותה אליפות העולם, וג'יימס קיצץ 25 מאיות משיאו בתחרות ליגת היהלום בציריך. ככה הוא סיים את עונת 2011.

הרבה אנשים אוהבים להשוות בין קיראני ג'יימס ליוסאין בולט. גם ג'יימס גבוה ורזה בעל רגליים ארוכות וצעדי ענק. גם ג'יימס מגיע מבית צנוע וממעמד של אנשים פשוטים, והצליח להגשים את החלום בשתי ידיו ובעיקר בשתי רגליו. גם ג'יימס כיכב בתחרוית מקומיות ובאליפויות עולם בגילאים הצעירים. בגיל 14 הוא כבר זכה במדליית הכסף באליפות העולם עד גיל 17. הוא קבע זמן של 46:96 שניות שהיה המהיר בעולם אי פעם לגיל כזה. שנה לאחר מכן הוא כבר קבע 45:70 שניות כדי לזכות במדליית הכסף באליפות העולם עד גיל 19. אחרי זה הוא חזר לאליפות העולם לקדטים והשלים דאבל בריצות 200 ו-400, כשבריצה הארוכה יותר והאהובה עליו הוא שובר את השיא הקאריבי לנערים שהיה שייך ללא אחר מאשר...יוסאין בולט. "אני לא רוצה שישוו אותי ליוסאין בולט. הוא עושה דברים מיוחדים וגם אני עושה דברים מיוחדים", אמר פעם קיראני ג'יימס, עוד הרבה לפני שזכה באליפות העולם לבוגרים. אחרי שעשה זאת נשמע אפילו נחוש יותר ואמר: "אל תקראו לי יוסאין בולט של ריצות ה-400. אני מעדיף שתקראו לי קיראני ג'יימס מגרנדה. זה מספיק טוב". זה אולי משפט שנשמע יומרני ושחצני, אבל חשוב להדגיש כי לפחות על פי קטעי הוידאו בתקשורת, ג'יימס נראה כמו צעיר קאריבי צנוע וביישן ונראה שההצלחה עוד לא השתלטה על האופי שלו כפי שעשתה לאיש שכולם משווים אותו אליו". מה שכן, גם ג'יימס הצעיר מתחיל לראות את המזומנים. פרט לכסף שהרוויח עד עכשיו מהתחרויות הבודדות שהשתתף בהן כמקצוען, הוא חתם על חוזה פרסום שמן עם חברת "ליים" שהיא ענקית הסלולאר באיים הקאריביים.

אחרי עונת 2011 החלומית, ג'יימס פתח נהדר את השנה האולימפית, בה ינסה להביא לגרנדה הקטנה את המדליה האולימפית הראשונה בתולדותיה ורצוי שתהיה מזהב. הוא ינסה להתמודד מול נתון סטטיסטי מדהים שמלמד כי מאז המשחקים האולימפיים בלוס אנג'לס 1984, ארצות הברית זכתה בכל מדליות הזהב בריצת ה-400 לגברים שכל כך מזוהה עם האתלטים האמריקאים. כל 9 הרצים שירדו עד היום מגבול 44 השניות הם אמריקאים וזו עוד מטרה של ג'יימס, ובכלל יהיה מעניין לראות עד כמה הוא יוכל להתקרב לתוצאה הפנומנאלית של מייקל ג'ונסון האגדי, שיא העולם העומד על 43:18 שניות. הבשורה הטובה מכיוונו של ג'יימס היא שלא נצטרך להמתין עד לעונת הקיץ כדי לראות אותו בפעולה. נכון לעכשיו, הרץ מגרנדה הוא אחד האתלטים הבכירים היותר פעילים בעונת החורף באולם, ובסוף השבוע האחרון הוא קבע בארצות הברית את תוצאת השנה ב-400 מטר, 45:19 שניות. בחורף האחרון, כשהוא היה בן 18 וחצי, הוא קבע את התוצאה השלישית בטיבה באולם, 44:80 שניות, ובכך שבר את שיא העולם לנוער של לשון מריט. למעשה, רק מייקל ג'ונסון ושיאן העולם קרון קלמנט רצו מהר יותר באולם, כך שהמשימה העיקרית של ג'יימס באיסטנבול בחודש מרץ הקרוב תהיה לרוץ מהר יותר מ-44:57 שניות, שיאו העולמי של קלמנט. אולי רק אז, "תנחת הפצצה" על המסה הרצינית יותר של האנשים שיבינו שאולי יוסאין בולט ינצח בלונדון 2012 ואולי הוא אפילו יקבע עוד שיא עולם, אבל זה שכל כך רוצה להימנע מהתואר "יורש העצר" יהיה אטרקטיבי כמעט כמו המלך, וביום מן הימים אולי אפילו יותר.

תמונה באדיבות Victah sailer/PhotoRun.net
 

  • ג'יימס קיראני בדייגו בקיץ האחרון

    Victah sailer/PhotoRun.net

סגור