"אפשר לנצח את בולט ואת בלייק"

| שתף |

צ'וראנדי מרטינה הוא אחד הספרינטרים הטובים בעולם, אבל כשהג'מייקנים בשטח, השאר הופכים לבלתי נראים, במיוחד אם הם לא אמריקאים. מרטינה לא מתכוון לוותר

תאריך: 14/03/13, מאת: דני בורשבסקי

גם אם אתם רצים חובבנים למרחקים ארוכים וגם אם אתלטים מקצוענים שמתחרים בספרינטים, כולכם מכירים את הטיפוס המתמיד הזה, שרואים בכל תחרות, זה שלא מפספס שום חגיגת ספורט, זה שתמיד יהיה שם בצמרת. הוא תמיד משתתף, תמיד בריא, לא מפספס שום תחרות. יש לא מעט כאלה, ובמקרה הזה החלטנו להיזכר באחד הספרינטרים הבכירים בעולם כיום, שבתקופה שפויה היה אולי זוכה ליותר הכרה. אבל תודו, העובדה שצ'וראנדי מרטינה הוא הספרינטר היחיד שרץ לצידו של יוסאין בולט בכל אחד מארבעת הגמרים האולימפיים המופלאים שלו היא חדשה לכם. מדובר כמובן בגמרים לריצות ה-100 וה-200 בבייג'ינג 2008 ובלונדון 2012. ואם יש כאלה שאפילו לא מכירים את השם, נסלח גם להם. אחרי הכל, קשה לרכב על התהילה כשמישהו כל כך גדול רוכב עליה. אבל צ'וראנדי מרטינה, שפשוט לא נולד בתקופה הנכונה, לא מתכוון לוותר כשהוא בונה את תכניות האימון שלו לקראת עונת הקיץ של 2013 שבמרכזה אליפות העולם במוסקבה.

אז תזכורת קטנה למי שלא מכיר. צ'וראנדי מרטינה הוא יליד איי האנטילים ההולנדים, מדינה בים הקאריבי שעד 2010 הוכרה על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי. את הבכורה האולימפית שלו הוא עשה כבר בגיל 20 באתונה 2004, אבל את ההישג הגדול הראשון שלו הוא רשם באליפות העולם ב-2007 כשסיים במקום החמישי בריצות ל-100 ו-200 מטר באליפות העולם באוסקה. שנה לאחר מכן, במשחקים האולימפיים בבייג'ינג, הוא סיים רביעי בריצת ה-100 בה כיכב יוסאין בולט. כמה ימים לאחר מכן, בריצת ה-200, הוא חגג על קו הסיום את המקום השני אחרי בולט עם זמן של 19.82 שניות. מספר דקות לאחר מכן, הודיעו לו שהוא נפסל בגלל שסטה ממסלולו במהלך הריצה. אגב, שון קרופורד האמריקאי שקיבל במקומו את המדליה, העניק לו אותה בחזרה ואמר שמרטינה היה מנצח אותו בכל מקרה. ב-2010 מרטינה עבר לייצג את הולנד ושנתיים לאחר מכן זכה בשתי מדליות זהב באליפות אירופה (200 מטר ושליחים). בלונדון 2012 הוא היה שוב "ההוא שברקע" וסיים במקומות שישי (100 מטר) וחמישי (200 מטר).

השבוע התראיין מרטינה למגזין "ספייקס" והתייחס לעובדה שבולט וחברו יוהאן בלייק שולטים כיום ללא עוררין בעולם הספרינטרים. "בהחלט אפשר לנצח אותם", הפתיע ההולנדי והוסיף: "בשביל לעשות את זה צריך לעבוד קשה מאוד, אבל זה לא בלתי אפשרי. אחרי הכול, גם הם עובדים קשה מאוד". מרטינה, שבדרך כלל לא מפספס שום תחרות בינלאומית גדולה ושבעונה שעברה השתתף בלא פחות מ-30 תחרויות, מאמין ששינוי בלוח הזמנים שלו יוכל להביא לשינוי אחר: "השנה הקרובה תהיה שונה מעט, אני לא אקפוץ על כל התחרויות. אני רוצה שהשנה הזאת תהיה עדינה יותר. אני רוצה להתחרות עוד כמה שנים טובות, ואני לא רוצה להזיק לגוף".

בינתיים, צ'וראנדי מרטינה יכול רק להודות לדרכונו ההולנדי, אותו קיבל אוטומטית כשנולד באיים האנטיליים. הוא אמנם מייצג מדינה שהוא לא גר בה, אבל ההכרה לה הוא זוכה מפצה על הכל. כיום, מרטינה הוא אחד הספורטאים האולימפיים המרוויחים יותר בהולנד (עם הכנסה ממוצעת של 650 אלף יורו לשנה) והוא גם מככב בלא מעט פרסומות.
שיאיו האישיים של מרטינה עומדים עם 9.91 שניות ב-100 מטר ו-19.85 שניות ב-200. עם תוצאות כאלה אפשר להשוויץ, אבל לא "ללכת למכולת" של המדליות באליפות העולם הקרובה. מצד שני, תמיד לימדו אותנו שההתמדה מנצחת, ובמקרה של האתלט המופלא הזה, יהיה מעניין לראות איך ההתמדה שלו תשרת אותו בשנים שנותרו לו להתחרות, כשכיום הוא בן 28. צריך לזכור, כוכבים גדולים נופלים בסופו של דבר. האם הכוכבים הבלתי נראים הם אלו שינצצו בסופו של דבר?
 

  • צ'וראנדי מרטינה

    Victah Sailer / photorun.net

סגור