בריטית מפלסטיק, לב זהב ועצבים מברזל

| שתף |

יאמילה אלדאמה חגגה אליפות עולם ראשונה בגיל 39 ונראה שאחרי נישואין לסוחר סמים ומעבר בין שלוש מדינות, הקריירה האמיתית שלה רק מתחילה

תאריך: 13/03/12, מאת: דני בורשבסקי

הבריטים נוטים להשוויץ באתלטיקה שלהם, ויש להם סיבה לא רעה לעשות את זה. בסך הכל אנחנו נמצאים ביישורת האחרונה שלפני המשחקים האולימפיים, ועם סוללת כוכבים כמו מו פארח, ג'סיקה אניס, דיי גרין, הולי בליסדייל ואפילו פולה רדקליף – יש עם מה ללכת למכולת. מצד שני, סוללות כוכבים לא תמיד עושות את העבודה. באליפות העולם באולם באיסטנבול, שמהווה סוג של מדד לקראת המשחקים האולימפיים, ראינו רק שתי מדליות זהב למשלחת הבריטית. אחת מהן השיגה רביעיית השליחות ל-400X4 מטרים. במדליה השניה זכתה אתלטית שבעיני הרבה בריטים לא נחשבת לאחת משלהם. יאמילה אלדאמה, אלופת העולם הטרייה בקפיצה משולשת, מכונה אפילו "בריטית מפלסטיק". אז נכון שהיא זוכה לאחרונה לגלי הערצה רבים בממלכה המאוחדת, אבל גם התואר המכובד לא הצליח להסיר ממנה את הכינוי שהודבק לעשרה אחוזים מהאתלטים שמייצגים כיום את בריטניה "בריטים מפלסטיק".

הטרנד הזה קורה בהרבה מקומות בעולם כולל ישראל, אתלטים שמחזיקים באזרחות כפולה בוחרים בזו שנוחה להם יותר עבור הקריירה שלהם. כך למשל אפשר לראות בנבחרת האתלטיקה הבריטית שמות כמו טיפאני פורטר (סגנית אלופת העולם ב-60 משוכות), שאנה קוקס ומישל בינגהאם (רצות 400) – שהן בכלל אמריקאיות שיודעות שבבריטניה יהיה להן הרבה יותר קל להבטיח את מקומן בתחרויות הגדולות. מצד שני, הסיפור של יאמילה אלדאמה הוא קצת שונה. נתחיל בזה שבשבוע שעבר היא זכתה במדליית הזהב הראשונה שלה באליפות העולם בגיל 39, ובמשחקים האולימפיים בלונדון היא כבר תהיה בת 40. היא נולדה בקובה, וייצגה את קובה בשנות התשעים, כשרגע השיא שלה היה מדליית הכסף באליפות העולם ב-1999. אחרי שסיימה רביעית במשחקים האולימפיים בסידני היא כבר סומנה כאחת האתלטיות הבכירות בקובה, אלא שאז היא פגשה בעירה הוואנה מפיק טלוויזיה סקוטי בשם אנדרו דודס, שכביכול שהה אז בקובה לצורך לימודי ספרדית. השניים התאהבו, אלדאמה נכנסה להריון והם עברו לגור בבריטניה. האהבה פרחה ולאחר חתונתם אלדאמה מיהרה לבקש דרכון בריטי. אלא שאז דודס התגלה כחבר בחולייה שניסתה להבריח הרואין במשקל של 100 ק"ג, נשפט ונשלח ל-15 שנות מאסר.

אלדאמה החליטה לתמוך בבעלה ולהישאר לצדו, כלומר לגור בלונדון. הבעיה שלה הייתה שככל הנראה בגלל ההיבט הפלילי, הרשויות בבריטניה לא התגמשו איתה ולא נתנו לה יחס מועדף שספורטאית בכירה הייתה יכולה לצפות לו. נאמר לה שהיא תצטרך להמתין לפחות שלוש שנים עד לקבלת דרכון, והמשמעות הייתה שאלדאמה נותרה ללא מדינה לייצג אותה. המדיניות של קובה היא לא לאפשר לספורטאים שעזבו את המדינה להתחרות בשמה, ואלדאמה לא רצתה לעזוב את בריטניה. כשהמשחקים האולימפיים ב-2004 התקרבו, היא הבינה שהיא צריכה לבחור במדינה שלישית, ולמזלה הייתה כזו. סודן, שחיפשה הכרה בינלאומית דרך הספורט, העניקה לאלדאמה אזרחות ונהנתה משירותיה באתונה 2004, שם היא סיימה במקום החמישי. אלדאמה ייצגה את סודן במשך שש שנים, בהן קפצה ל-15.29 מטרים במשולשת (הקופצת החמישית בכל הזמנים) וזכתה בעוד שתי מדליות באליפויות העולם באולם.

בשנים האחרונות נראה היה שהזמן עשה את שלו, ואלדאמה הייתה רחוקה מלשכנע. כשהפרישה נראתה קרובה מתמיד, היא קיבלה סוף סוף דרכון בריטי. זה קרה בשנת 2010, קצת אחרי שבעלה השתחרר מהכלא מוקדם יותר, אחרי שריצה שמונה שנים בלבד מתוך עונשו. באליפות העולם האחרונה בדייגו, אנשים הופתעו לראות את אלדאמה לובשת את מדי הנבחרת הבריטית, ומסיימת במקום החמישי עם 14.50 מטרים. זה נראה כמו סוג של שירת ברבור עבור הקופצת, שבסופו של דבר הפתיעה את כולם בשבוע שעבר עם קפיצה של 14.82 מטרים שסידרה לה את ההישג הטוב בקריירה שלה. בערב אחד היא הפכה מאתלטית מזדקנת לעוד אחת מהמועמדים הבריטים למדליית זהב אולימפית, תואר מכובד ומלחיץ מאוד לאור העובדה שהמשחקים מתקיימים בלונדון.

ועדיין, מספר כלי תקשורת בבריטניה כמו למשל ה"דיילי מייל" עדיין מתנגדים לתופעות מהסוג של יאמילה אלדאמה, ורואים בה ספורטאית שמחליפה מדינות כמו גרביים ומייצגת את מי שנוח לה לייצג. כתבו שם אפילו שהקפיצה המשולשת האמיתית שלה הייתה בין קובה, סודן ובריטניה. הם גם מחפשים "טעויות" כמו למשל ציטוטים של אלדאמה בהם היא מספרת שהיא מתגעגעת לקובה כדי לנסות ו"להוכיח" שהיא לא בריטית אמיתית. אלדאמה עצמה מנצלת את הניסיון הרב שלב כספורטאית גדולה כדי לשמור על פאסון ולענות לכל המבקרים בנימוס בריטי אמיתי: "בודאי שאני בריטית. אני כבר חיה 11 שנים במדינה הזאת, הילדים שלי בריטים וגם החברים שלי. מדליית הזהב בה זכיתי הייתה ללא ספק רגע השיא בקריירה שלי. נכון שהיו לי חיים לא קלים עם הרבה עליות וירידות, אבל ההישג הזה שווה את הכל. כעת זה יתן לי מוטיבציה אדירה לקראת לונדון 2012". מבחינתנו, לתחרויות האתלטיקה בלונדון 2012 יתווסף גם סיפורה המרתק של יאמילה אלדאמה, שיוכל להפוך בקלות לדרמה גדולה. קשה לדעת איך זה יסתיים, מה שכבר פחות או יותר ידוע הוא שהופעתה של אלדאמה באיסטנבול כל כך הרשימה את מאמן הנבחרת הבריטית צ'רלס ואן קומיני, שככל הנראה יהפוך אותה לקפטנית של נבחרת האתלטים בלונדון.

 

תמונה באדיבות Victor Sailer/photorun.net

  • יאמילה אלדאמה

    Victor Sailer/photorun.net

סגור