האבולוציה המהירה של המרתון

| שתף |

ב-2011, מלבד שיא העולם שנשבר, נשברו שיאי המסלול במרתונים בלונדון, בוסטון, ברלין ושיקגו. הזמנים המהירים שנקבעו במרתון ניו יורק ממחישים את ההתקדמות שעבר המרתון ב-3 השנים האחרונות.

תאריך: 08/11/11, מאת: הספורט אילוסטרייטד תרגום: יובל כרמי

במרתון ניו יורק שהתקיים ביום ראשון ג'אפרי מוטאי הקנייתי ניפץ את שיא המסלול ביותר משתיים וחצי דקות. הוא רץ 2:05:06 שע', כאשר המקומות השני והשלישי גם כן רצו מהר משיא המסלול. גם בקרב הנשים פיריאוט דדו האתיופית קבעה את הזמן השישי בטיבו בתולדות מרתון ניו יורק - 2:23:15 שע'.

ב-2011, מלבד שיא העולם שנשבר, נשברו שיאי המסלול במרתונים בלונדון, בוסטון, ברלין ושיקגו. הזמנים המהירים שנקבעו במרתון ניו יורק ממחישים את ההתקדמות שעבר המרתון ב-3 השנים האחרונות, בהן התוצאה הממוצעת של הטופ 10 היתה מהירה יותר משיא העולם ב-2002. ובעוד גילם הממוצע של 10 המהירים ב-2001 עמד על 28.5, כעשור אח"כ ירד הגיל ל-26.5. בקרב הנשים, למרות ששיא העולם מ-2003 עומד בעינו, עומק שדה הרצות גדל; ב-2001 רצנה 6 נשים מתחת ל-2:24, ב-2010 כבר 13 נשים, והשנה 23 נשים ירדו מה-2:24 שע'.

דינה קסטור, מדליסטית הארד במרתון משנת 2004, אומרת שהמרתון הוא כבר לא "משהו שעושים בשלהי קריירת המסלול כנסיון אחרון להצליח". אכן, אפילו רצים ענקיים כהיילה גברסילסי ופול טרגט, שניהם שיאני עולם, לא החלו להתחרות במרתון עד גיל 29-30. קסטור אומרת, "היום רצים מגיעים למרתון בשיא הקריירה שלהם". וזה נכון במיוחד בקניה. בשנת 2001 רצים משש מדינות הרכיבו את רשימת הטופ 10, ב-2011 כולם היו מקניה.

גבריאל ניקולה, מאמן איטלקי של רצי עלית קנייתים טוען ש"השוק של תחרויות האתלטיקה מת, המרתון הוא השוק היחידי שנשאר, באתלטיקה יש רק את יוסין בולט ומחיאות כפיים. בקניה, אם אתה לא הולך למרתון אתה נשאר איכר, לכן רצים מוכשרים מגיעים מיד למרתון, בלי לבזבז זמן על המסלול".

החשיפה והתמריצים הכספיים הירודים באתלטיקה הביאו לשינוי תפיסה של המרתון בקרב הרצים. ב-2004 הרץ האמריקאי האגדי בוב קנדי החליט בגיל 33 לרוץ את מרתון הבכורה שלו בניו יורק. אלה היו חדשות מרעישות וכולם ציפו לראות מה הוא יעשה. הוא לא סיים את המרתון. הוא כבר היה רגע לפני פרישה. אז, אלו שרצו 5 ו-10 ק"מ נראו כמי שאין להם מספיק מהירות ל-1500 או למייל ואלו שרצו מרתון ככאלה שכבר אין להם מספיק מהירות ל-5/10 ק"מ. המרתון שימש בעצם כקריירה שנייה, וזה לווה ברעיון שגוף הרץ הצעיר עוד לא חווה מספיק אספלט בכדי להתמודד עם המרתון. כל זה למרות שהיו עדויות סותרות בצורת רצים צעירים, כמו אלברטו סאלזר שניצח במרתון ניו יורק 3 פעמים רצופות החל מגיל 22.

מרי וויטנברג, המנכ"לית של ארגון רצי ניו יורק (NYRR), שבין השאר מארגן את מרתון ניו יורק, אומרת, "אני לא בטוחה שאתלטים שמדלגים על קריירת מסלול עושים דבר טוב לספורט או לעצמם. הנוסחה שהוכיחה את עצמה ליצירת כוכבי ריצה כמו פולה רדקליף, היילה גברסיליאסי, פול טרגט, היא שהם היו ידועים על המסלול לפני שפנו למרתון. אולי זו לא אותה במה גדולה, אבל הם היו בכל הערים הגדולות, פאריס, לונדון, שטוקהולם, שנגחאי, ואנשים ראו אותם. הדבר הראשון שאנו אומרים לסוכן אתלטים או לרץ שרוצה להתחרות בניו יורק הוא שיבנה רזומה, לוודא שאנשים יודעים מי אתה."

מרי וויטנברג ודינה קסטור, צילום:NYRR

 

מב קפליזגי שהיה האמריקאי הראשון במרתון ניו יורק ביום ראשון, ניצח אותו ב-2009, והחזיק בשיא האמריקאי ל-10,000 קרוב לעשור, אומר, "אנשים מכירים שלושה מרחקים, 100 מטר, מייל, ומרתון, כשאני אומר שאני רץ 5/10 ק"מ, אנשים לא כ"כ מכירים את המרחקים האלה. כיום הטכנולוגיה טובה יותר, האימונים טובים יותר, ההתאוששות טובה יותר ויותר רצים צעירים הולכים למרתון".

צפו שזמני הרצים במרתון ימשיכו להשתפר.

לכתבה המלאה 

סגור