האולטרא - מן הישראלי הראשון

| שתף |

10 ק"מ שחייה, 420 ק"מ רכיבה ולסיום 84 ק"מ ריצה - זו התחרות שבה השתתף ניר אלתר מכפר סבא, ולא רק שהוא הישראלי הראשון שאי פעם השתתף באתגר הזה הוא גם סיים במקום השלישי הכללי. תנו לו כבוד!

תאריך: 22/09/11, מאת: יובל כרמי

ניר אלתר, בן 25, תושב כפר סבא מצא את האתגר שלו, תחרות "אולטרא מן". כיום הוא משקיע את כל זמנו באימונים לתחרות המאתגרת והקשה הזו.

מהי תחרות האולטראמן (ULTRAMAN)?
"תחרות האולטראמן הראשונה התקיימה בהוואי בשנת 1983 ומאז היא מתקיימת ברציפות עד היום. במהלך השנים נוסדו תחרויות אולטראמן קנדה, אולטראמן אנגליה ומהשנה יתקיים גם אולטראמן ספרד. התחרות הינה תלת יומית וכוללת 10 קילומטר שחייה במים פתוחים, 420 קילומטר רכיבה ומסתיימת ב84 קילומטר ריצה".

ואיך אתה קשור לתחרות הסדיסטית הזאת?
"השנה ייצגתי את ישראל והייתי לישראלי הראשון שהתחרה לצד טובי הספורטאים מ-17 מדינות שונות באולטרה מאן אנגליה שנערך בהרי ווילס. התחרות התאפיינה בתנאי מזג אוויר קיצונים, כפי שלא נראו כמותם מעולם בתחרות זו, כדברי המארגנים. השחייה נערכה בטמפרטורות שנעו בין 12-14 מעלות. הרכיבה כללה למעלה מ-5000 מטר של טיפוס מצטבר (הרכיבה מתבצעת עם אופני נגד שעון כמובן). הריצה ההררית התקיימה בגשם ורוח קיצוניים וללא הפוגה. כחלק מחוקי התחרות כל מתחרה אחראי על ניווט הדרך (הכבישים פתוחים לתנועה), ציוד חירום, סיוע טכנאי ותזונה שוטפת לכל משך התחרות, על כן בעת ההרשמה על האתלט להרשם עם שני אנשי צוות שישמשו לו לעזר לאורך התחרות".

מה היה הישגך בתחרות?
"השנה על אף המרחקים הארוכים התחרות נותרה צמודה עד היום השלישי, תופעה שאנו רגילים לראות בתחרויות מרובות ימים מענף האופנים, וזה תמיד מפתיע ומרגש מחדש. בגמר התחרות זכיתי במקום שלישי כללי (כ-7 דקות ממקום שני) ובמקום ראשון בקבוצת הגיל. הישג זה מקנה לי כרטיס כניסה לאליפות העולם שתיערך בהוואי. כעת בתקופה שבין העונות אני מחפש שותפים נוספים לדרך מלבד הורי, שבמהלך 2011 סיפקו לי את הגב הכלכלי והמנטאלי וערן כספי שסיפק לי את הגב הטכני (לגבי כל מה שקשור לאופנים)".

איך התאמנת לקראת התחרות?
"לקראת התחרות שהיתי והתאמנתי בארץ, ללא תמיכה קבוצתית או כלכלית. מאמני בשנים האחרונות הינו אדוארדו פינקלשטיין – מאמן ברזילאי יהודי שעלה ארצה לתקופה קצרה אך שהה בחו"ל במהלך השנה האחרונה. בתקופה זו עבדנו כצוות וניהלנו את לוח האימונים על בסיס שיחות יום- יומיות ועדכונים שוטפים. בעת התחרות, אדוארדו הגיע לאנגליה וסייע לי באופן צמוד ושותף בכל שלושת ימי התחרות".

"בקיץ 2010 חיפשנו אני ומאמני אדוארדו פינקלשטיין תחרות מטרה של אולטראמן לשנת 2011. התחרות נראתה לנו כאתגר פיזי ומנטאלי אדיר שנשמח לקחת בו חלק, ותוך כדי התהליך גם לחוות שנה שלמה של בניית בסיס פיזי ובסיס מנטאלי לשנים הבאות. הגישה בה נקטנו במהלך שנת האימונים הינה אבסולוטית, כלומר כל מרצי וזמני התמקדו במטרה לבצע את האימונים על הצד הטוב ביותר. דבר שיצר סדר יום מקובע של שינה, אימון, התאוששות פסיבית, אימון שני, וכך הלאה. ביצענו לעיתים שני אימונים ביום ולעיתים שלושה, סך הכל בין שעתיים ל-10 שעות ביום. בשבועות השיא הגענו ל 50 שעות אימון בשבוע שכללו 30 קילומטר שחייה, 700 קילומטר רכיבה, 200 קילומטר ריצה".

בטח חוויתי הרבה קשיים במהלך האימונים... ספר קצת על הקשיים והאתגרים במהלך האימונים.
"כאשר אתה ניגש לתחרות כזאת או קורא עליה, האתגר הגדול ביותר הוא ההתמודדות עם המרחקים. לצורך ההמחשה, אימון "רכיבה ארוכה" טיפוסי כלל בין 250-270 קילומטר. תחילת האימון בכפר סבא, מקום מגורי, והמשכו לכיוון החרמון (כולל הטיפוס) יהווה את המרחק, אך הבעיה שצצה היא לא רק כיצד לחזור הביתה לאחר תום האימון, אלא בהתחשב בנסיעה חזרה גם כיצד להוציא לפועל את אימון ריצת השחרור המתכונן? התשובה הינה כדבר המאמן: "זה קצת לחוץ אך אפשרי"- מה שבסופו של דבר הוכח כנכון".

"אתגר נוסף היה ההתמודדות עם מזג האוויר. במהלך האימונים בארץ, כפי שיודע כל מי שעוסק בספורט, שוררים תנאי חום ולחות קיצוניים. כאשר אני מסתכל על רוב תוכניות האימונים של חברי לתחום הטריאתלון\ רכיבה \ריצה אני מבחין בפתרון אפשרי להתמודדות עם החום והוא יציאה מוקדמת מהבית, לדוגמא אם יוצאים לאימון רכיבה ממוצע של 3-4 שעות בשש בבוקר מסיימים את האימון לפני שעות הצהריים, כל שכן בענפים נוספים. הבעיה שהתגלתה לי במהלך ההכנות הייתה שלא משנה מתי אתחיל את האימון תמיד האימון יגלוש לשעות הצהריים החמות, ואף מעבר לזה. כך שהתנאים שהתמודדנו איתם בארצנו היו התנאים הקשים ביותר. אתגר הפוך היה בהתמודדות עם תנאי הקור והגשם בווילס (בעת התחרות ובזמן חודש ההכנות לקראתה). עם זאת, בזכות הכנה נכונה ושהייה של חודש ימים באזור התחרות התאקלמתי לתנאי מזג האוויר. זהו צעד שבמבט לאחור אפשר להכתירו כצעד החכם ביותר בו נקטנו השנה".

מה המטרות שלך להמשך?
"מטרתי לשנת 2012 היא לייצג את ישראל באליפות העולם בהוואי. ולא פחות חשוב מזה להמשיך ולהשקיע 100% מזמני לאימונים ולמצוא דרכים מקצועיות וכלכליות שיאפשרו לי למצות את הפוטנציאל הפיזי שלי לקראת התחרות".

• אם אתם רוצים להתעדכן בפרטים נוספים לגבי ניר בהמשך דרכו לקראת אליפות העולם 2012, ניתן ליצור קשר דרך דף הפייסבוק שלו (nir alter) או דרך אתר האינטרנט של team alter ( ניתן להיכנס אך האתר עדין בהקמה עד סוף חודש אוקטובר) www.ultraman.teamalter.com

*כל התמונות באדיבות ניר אלתר

 


 

סגור