האליפות של האלופים הבאים

| שתף |

אלוף ישראל ב-100 מטרים היה מתקשה לקבוע קריטריון למשחקי קאריפטה, אליפות הנוער של האיים הקאריביים באתלטיקה והמקום שמצמיח את האנשים המהירים בעולם.

תאריך: 25/03/12, מאת: דני בורשבסקי

לאמין דיאק, יושב הראש הסנגלי של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, לא ממש מגן על המפעל החשוב ביותר שלו, אליפות העולם, לא כשמזכירים לו את משחקי קאריפטה (CARIFTA). מדובר באליפות הנוער באתלטיקה של מדינות הים הקאריבי, או במילים אחרות במפגש השנתי של הספרינטרים של הדור הבא מג'מייקה, טרינידד והבהאמאס. לטענתו של דיאק, שהוא צופה אדוק של התחרות, מדובר במפעל שהוא לא פחות חשוב מאליפות העולם. כשמסתכלים על שמות האתלטים המצטיינים בתחרות הזאת בעשור האחרון, אפשר בהחלט להבין למה הוא מתכוון: יוסאין בולט, יוהאן בלייק, קיראני ג'יימס – כולם כיכבו שם בתחילת דרכם, אפילו מרלין אוטי ומארי ז'וזה פרק כיכבו בשנים קודמות יותר במפעל הזה, שהוקם בשנות השבעים.

משחקי קאריפטה מתקיימים מדי שנה בחופשת הפסחא של הנוצרים, שמקבילה לחופשת הפסח שלנו. השנה זה יקרה ב-7 לאפריל בברמודה, שתארח את האליפות הזאת בפעם הרביעית. בפעם הקודמת, בשנת 2004, יוסאין בולט הצעיר שבר באותו אצטדיון בדיוק את שיא העולם לנוער בריצת 200 מטר וקבע 19:93 שניות, שיא שהוא לא פחות מדהים משאר שיאיו של בולט, בהתחשב בעובדה שהוא היה בן 17 וחצי בלבד. למשך שלושה ימים, יהפוך האצטדיון הלאומי של ברמודה לזירה שתפגיש את בכירי הספרינטרים בעולם עד גיל 17 ועד גיל 20, וכמו כן לסוג של "מקדש" עבור סקאוטים מהמכללות הגדולות ביותר בארצות הברית, שיגיעו כדי ליהנות מהשמש ובעיקר במטרה לצוד כשרונות.

בולט כיכב באליפות הזאת במשך מספר שנים בתקופת נעוריו. הוא התחיל בתור שיאן קאריפטה עד גיל 17 ב-400 מטרים וסיים כשיאן העולם ב-200. יוהאן בלייק היה שיאן קאריפטה ב-100 מטרים לנוער (10:11 שניות) כמה שנים לפני שהפך לאלוף העולם לבוגרים, וקיראני ג'יימס עשה את הדרך המהירה ביותר מהצטיינות בקאריפטה ב-400 מטרים עד לכיבוש של הטופ העולמי לבוגרים. גם ספרינטריות כמו ורוניקה קמפבל ואלין ביילי הצטיינו במפעל לפני שפרצו לתודעה, למען האמת מדובר בסך הכל בלא פחות מ-30 מדליסטים אולימפיים בריצות הספרינט.

משחקי קאריפטה נוסדו על ידי נשיא התחרות האתלטיקה של ברבדוס. הג'מייקנים מכבדים מאוד את המפעל, אבל דווקא יש להם מקבילה משלהם. תחרות ה"צ'מפס", אליפות ג'מייקה לבית ספר, מתקיימת מדי שנה באצטדיון המלא ב-30 אלף צופים וזוכה לרייטינג הגבוה ביותר בטלוויזיה הג'מייקנית. אז אולי משחקי קאריפטה לא יכולים להתחרות ב"צ'מפס", והמטרה הראשונית שלהם הייתה בכלל לקרב בין מדינות הים הקאריבי. מצד שני, הטרינידדים והרצים מהבהאמאס רואים בהם את ההזדמנות היחידה לפרוץ לתודעה הבינלאומית בגיל צעיר, מה שהג'מייקנים יכולים לעשות גם בתחרויות המקומיות שלהם שמעוררות הדים עצומים.

הכוכבת של האליפות בשנה שעברה הייתה הספרינטרית מהבהאמאס, אנטואנט סטראכן, שזכתה בדאבל בריצות הספירנט עד גיל 20 וסיימה את העונה עם שיא אישי של 22:70 שניות ב-200 מטרים. השנה, המטרה של הג'מייקנים היא להחזיר לאליפות כוכב משלהם, כי האחרון היה יוהאן בלייק בשנת 2007. כרגיל, הג'מייקנים הם הפייבוריטים לזכות בריצת ה-100 כשלכל מדינה מותר לשתף שני אתלטים. את ג'מייקה ייצגו האלוף המכהן ג'אזיל מרפי, שמגיע הפעם לתחרות בגיל 18 וינסה לקבוע תוצאה שתתקרב ל-10:00 שניות. מי שיצטרף אליו ויתחרה בשתי ריצות הספירנט יהיה ג'אבון מינזי, שלפני שנה היה אחראי ל"פאדיחה" הגדולה של המשחקים, שהתקיימו אז בג'מייקה. מינזי הוביל בבטחה בגמר ה-200 מטרים לגילאי 17, וכשנותרו כ-40 מטרים לסיום הוא חשב שהקרב גמור ו"שלף" תנועה יומרנית שנראתה סימן ל:"למה אף אחד לא תופס אותי?". הוא לא שם לב שבאותו הרגע עקף אותו מייצ'ל סדניו הטרינידדי, וגרם לו להבין בגיל צעיר מאוד שצריך המון ניסיון ובעיקר יכולת פנומנלית, כדי להתנהג כמו יוסאין בולט. בכל מקרה, מינזי קופץ הפעם למגרש של הגדולים (עד גיל 20) וינסה להוכיח את עצמו שם.
 


רץ נוסף שיהיה שם הוא טוד אודייל, אלוף העולם לנוער ב-100 מטרים וסגן אלוף העולם במרחק הכפול. אצל הנערות נראה את כריסטאניה וויליאמס שזכתה בשנה שעברה במדליית הארד באליפות העולם לנערות, כמו גם את שריקה ג'קסון ואוליבייה ג'יימס שעמדו על הפודיום באותה אליפות בריצות 200 ו-400. מה שבטוח זה מה שמייחד את האליפות הזאת - הולך להיות ממש צמוד עוד משלבי המוקדמות בכל אחת מריצות הספרינט מ-100 ועד ל-400. צריך להבין, הקריטריון להשתתפות בריצת ה-100 מטרים בקאריפטה הוא 10:62 שניות, תוצאה שרק שני המסיימים הראשונים בגמר אליפות ישראל האחרונה לבוגרים היו מהירים ממנה. עם עומק כזה, לא פלא שכרטיס ליום אחד בתחרות לגילאי נוער במדינה קשת יום כמו ברמודה יכול להגיע למחיר של כ-30 דולר. אחרי הכל, בעוד מספר שנים יהיה קשה מאוד להשיג כרטיסים לאירועים שבהם ישתתפו רבים מהאתלטים של קאריפטה.

תמונה באדיבות Victor Sailer / photorun.net

 


 

  • קיראני ג'יימס

    Victor Sailer / photorun.net

סגור