האם אסבל קיפרופ בדרכו של סבסטיאן קו?

| שתף |

בסוף השבוע האחרון ניצח אסבל קיפרופ באדינבורו כאשר הוא משאיר מאחוריו כוכבים גדולים וחזקים. אם נלך אחורה בזמן נגלה שהניצחון של קיפרופ אינו מקרי והוא סולל את דרכו בביטחה למדליה בלונדון 2012

תאריך: 10/01/12, מאת: דני בורשבסקי

בבריטניה כבר ציינו 200 יום לפתיחת המשחקים האולימפיים בלונדון, ואין ספק שלורד סבסטיאן קו, יו"ר הוועדה המארגנת, טרוד באינספור מחשבות וחששות. אבל ככל שהזמן יחלוף, ונגיע אל טקס הפתיחה או אפילו אל יומה הראשון של תחרות האתלטיקה, הוא בטח יתפנה לחשוב על ההישג האולימפי הגדול שלו, והאם מישהו יוכל לשחזר אותו. סבסטיאן קו הוא הרץ היחיד בהיסטוריה שזכה פעמיים במדליית זהב אולימפית בריצת ה-,1500 מטר. זה קרה בפעם הראשונה במוסקבה 1980, כשחלק מבני ארצו החרימו את המשחקים, ובפעם השניה בלוס אנג'לס 1984. נוראדין מורסלי והישאם אל גארוז' כיכבו בריצה הזאת באליפויות העולם, אבל כל אחד מהם זכה בתואר אולימפי אחד במרחק הכל כך פופולארי בקרב חובבי האתלטיקה.

לסבסטיאן קו יש סיבה טובה להאמין שיש אתלט שיכול לשחזר את ההישג שלו בלונדון. אסבל קיפרופ הקנייתי נמצא בטופ העולמי של הריצה הזאת כבר מספר שנים, וכעת הוא מאיים להשתלט על המרחק שכל כך קשה להשתלט עליו. במרחק הזה, גורם ההפתעה חזק יותר מריצות ארוכות יותר ובטח שקצרות, ולכן כל כך מרשים לראות אתלטים שלא זזים מהטופ העולמי ב-1,500 מטר.

אסבל קיפרופ עשה את זה בשנת 2008 בבייג'ינג, אבל קשה לומר שהוא עשה את זה בגדול. בריצת גמר ה-1,500 מטר באצטדיון ה"קן לציפור" קיפרופ למעשה הפסיד לראשיד ראמזי, רץ מרוקאי שהתאזרח בבחריין ונתפס על שימוש בחומרים אסורים, מספר חודשים לאחר שעמד בראש הפודיום. מדליית הזהב נלקחה מראמזי באביב 2009, אבל הוענקה לאסבל קיפרופ רק בחודש שעבר. הבירוקרטיה גרמה לקנייתי, שהיה בן 19 בבייג'ינג, לחגוג תואר היסטורי רק שלוש שנים וארבעה חודשים לאחר אותה ריצה בבייג'ינג. קיפרופ לא הסתיר את אכזבתו מהעובדה שלא יכל לחגוג את הניצחון בזמן אמת, אבל ניסה להשתעשע עם הרעיון שאנשי הוועד האולימפי הבינלאומי הגיעו במיוחד לקניה כדי להעניק לו את מדליית הזהב ולהשמיע לו את ההמנון בטקס מכובד במלון בניירובי. "אני יכול להרשם כעת בספרי ההיסטוריה בתור הספורטאי הקנייתי היחיד שזכה במדליית זהב אולימפית על אדמת קניה", אמר קיפרופ שהוסיף בנימה רצינית יותר: "חבל לי מאוד שזה קרה ככה, אבל לפחות הצדק נעשה וקיבלתי את מה שמגיע לי".

אם מישהו חושב שמדובר במדליית זהב אולימפית מקרית, הוא צריך להסתכל על שאר ההישגים של אסבל קיפרופ. הם מבטאים למעשה את משמעות שמו הפרטי שהיא "נחוש". רק בקיץ האחרון הוא זכה באליפות העולם בריצת ה-1,500 כאשר באותה עונה קבע את שיאו האישי העומד על 3:30:46 דק'. אם הולכים אחורה בזמן, הוא התחיל את שנת הפריצה שלו ב-2007 עם מדליית זהב באליפות העולם במירוצי שדה וניצחון בריצת ה-1,500 במשחקי אפריקה. לפני שנה הוא ניצח גם באליפות אפריקה בריצת ה-1,500, הישג פחות יוקרתי מאליפות העולם אבל מרשים באופן כמעט שווה. בשורה התחתונה, מדובר בווינר אמיתי שאין כל קשר בינו לבין גורם ההפתעה בריצות הבינוניות. אולי לא מדובר ברץ שיוכל להפתיע אותנו בשיא עולם כמו הישאם אל גארוז', אבל אין ספק שעונה מרשימה נוספת כמו 2011 תוריד אותו מזמן של 3:30 דקות. תוסיפו לזה את הטקטיקה שהובילה אותו לכל כך הרבה תארים ותקבלו את יורשו של סבסטיאן קו, באופן אירוני על מסלול האתלטיקה בלונדון.

הבריטים כבר הספיקו להכיר טוב מאוד את אסבל קיפרופ. זה קרה במירוץ השדה מסבב "בופה" שהתקיים באדינבורו שבסקוטלנד בסוף השבוע האחרון. מצד אחד מדובר במירוץ שדה, מצד שני יש הרואים בתחרות הזאת ככזו שמספקת אינדיקציה לקראת העונה הקרבה בריצות המסלול. אם ככה, קיפרופ במצב נהדר. הוא התייצב לריצה למרחק שלושה קילומטרים כשלצידו רצים אדירים כמו האלוף הקודם אליוד קיפצ'וגה ורץ המרחקים הארוכים הטוב בכל הזמנים, קנניסה בקלה האתיופי. קיפרופ השאיר לכולם עשן כשניצח בזמן של 9:20 דקות, כשקיפצ'וגה סיים שלישי בלבד ובקלה, באופן מפתיע, סיים במקום ה-11 בלבד. זו הייתה למעשה הפעם הראשונה בה בקלה מצא את עצמו מחוץ לטופ 10 בתחרות כלשהי מאז 2001. בסיומה של התחרות, הצהיר קיפרופ את מה שכולם כבר הספיקו להבין: "הניצחון הזה הוכיח שההכנות שלי טובות. ציפיתי מבקלה וכל השאר לאתגר אותי, אבל זה לא קרה". אין ספק שבלונדון 2012 ובתחרויות שיתקיימו לאורך הקיץ הבא באירופה יהיו מספיק רצים שיאתגרו את הקנייתי המופלא, 1.88 מ' על 62 ק"ג של כשרון אדיר. מצד שני, בתקופה כל כך יפה של חברו דייויד רודישה בריצת ה-800, למה שלא נאמץ גיבור קנייתי חדש גם בריצת ה-1,500 ונהנה סוף סוף מיציבות אולימפית בריצה הזו, לראשונה מאז הימים הנהדרים של סבסטיאן קו.
 

סגור