האם כדאי לסמוך על ה-GPS במירוץ?

| שתף |

"לחלק מהאנשים תפיסה שגויה לגבי הדרך בה פועל שעון ה-GPS, צריך להבין שהוא לא "מצייר" קו עקבי וחלק של מסלול הריצה", על אמינותו של ה- GPS בכתבה הבאה.

תאריך: 12/12/11, מאת: מגזין רנינג טיימס תרגום: יובל כרמי

כחלק מכתבה שפורסמה במגזין הפופלרי ה-Running Times, דובר על אמינותו, או אולי אי אמינותו של מכשיר ה-GPS ככלי למדידת מרחק במרוצים השונים. שעוני ה-GPS המצויים בידי רבים מדייקים ב-95% מהזמן ועלולים לסטות ב-3-5 מ' מהנקודה בה נמצא הרץ (ובשאר 5% אפילו עד 10 מ'), ולכן גם בתנאים אופטימלים הם לא תמיד מדייקים כאשר משווים אותם לכלים יעודיים ותקניים למדידת מרחק. אפשר בקלות להניח שעם כל השיפור הטכנולוגי במחשבים, בלויינים, ובתוכנות, ה-GPS יהיה מדיוק בהרבה מהשיטות הישנות (כל מיני סוגי גלגלות). 

ראשית, לחלק מהאנשים תפיסה שגויה לגבי הדרך בה פועל שעון ה-GPS, צריך להבין שהוא לא "מצייר" קו עקבי וחלק של מסלול הריצה, אלא הוא מסמן נקודות בתדירות של שנייה 1 עד 20 שנ' ואלה יכולות להתמקם מימין/משמאל/מלפני/מאחרי מיקומו האמיתי של הרץ. להמחשה, ה-GPS הוא קצת כמו כלב מאומן ונאמן; הוא רץ ב-95% במרחק של מטרים ספורים מבעליו אבל לפעמים הוא גם מנסה לרדוף אחרי חיה קטנה או להריח משהו... אפילו יצרני השעונים, כמו גרמין, מודים שכל נקודת ציון יכולה לסטות עד כ-10 מטר מהמיקום המדויק.

 

שנית, דייקנות ה-GPS מושפעת מגורמים רבים: מיקומי הלויינים, הפרעות בגלי רדיו, תנאים אטמוספרים, ומחסומים טבעיים לאותות. הדיוק הרב ביותר של נקודות הציון מושג כשבין הלויינים לשעון יש שדה ראיה נקי לחלוטין. עצמים כמו הרים, בניינים, ועננים יכולים אף לגרום לזיוף של יותר מ-10 מ', אך מאחר ואין לנו שליטה על מיקומם הומצאו טכנולגיות חדשות לשיפור קביעת המיקום. למרות זאת יש שקבעו שגם המכשירים המדוייקים ביותר סוטים בכ-8 עד 10 מטר ב-95% וודאות. כמו כן יש לזכור את הגורמים הבאים שעלולים לשבש את המרחק שנמדד ע"י מכשיר ה-GPS; מסלולים רצופי פניות, שינויי כיוון, לדוגמא בשביל לשתות תוך כדי מירוץ, "יאריכו" את המסלול ע"פ ה-GPS. רצים אף פעם לא רצים בקו ישר לגמרי, כפי שמדידה תקנית של מסלול המירוץ מחייבת מהמודד, לכן גם לא אמורה להיות התאמה בין המרחק התקני למרחק שבשעון.


למרות כל זאת, מכשיר ה-GPS הוא כלי נהדר לאימונים, כדי לראות מה מצבך היחסי, כדי לראות הפרשי גבהים, וכמכתיב קצב. אבל צריך לזכור ש-GPS אינו כלי למדידת מרחק במירוצים, ובמיוחד לא במרוצים עם הרבה פניות, עליות וירידות. דרך מאוד פשוטה לבדוק את זה היא לגשת לאצטדיון ולרוץ 5 ק"מ על מסלול ה-400 מטר. גם אם נרוץ במסלול הראשון מבלי לסטות לצדדים, ולאחר מכן נוריד את הנתונים למחשב כדי לראות את מסלול הריצה, נראה שנק' הציון מפוזרות ליד מסלול הריצה הפנימי ולא מתקבלת צורתו האובלית המושלמת של המסלול. לכן זהו כלי טוב לאימונים אך לא לתחרויות.

 

סגור