האם רעידת האדמה הגדולה בנושא הסמים בספורט עוד לפנינו?

| שתף |
  • SPORTWEB
  • כתבות
  • האם רעידת האדמה הגדולה בנושא הסמים בספורט עוד לפנינו?

לפי אתרי חדשות שונים ברחבי העולם, שלילת תאריו של לאנס ארמסטרונג הייתה רק ההתחלה. כעת, הרצים הקנייתים הם אלו שנבחנים כעת בזכוכית מגדלת

תאריך: 28/10/12, מאת: דני בורשבסקי

פרשת לאנס ארמסטרונג המצערת ליוותה אותנו בשבועות האחרונים ובסיומה, רוכב האופניים שנחשב על ידי רבים לספורטאי הטוב בכל הזמנים, נושל מכל תאריו בטור דה פראנס ובכלל – מכל הישג מכובד שרשם. ההערכה היא שעל האמת המצערת ישלם ארמסטרונג סכומים אסטרונומיים. מצד אחד, קשה לראות כוכב כל כך גדול נופל כל כך חזק. מצד שני, נשאלת השאלה אם ספורטאים לא נקיים אחרים ראו ויראו? ממש לא בטוח, הרי גם במקרה של ארמסטרונג הוא הצליח לכאורה להעלים כל בדיקה לא מוצלחת, ולבצע "שימוש נכון" בחומרים האסורים כדי להישאר נקי, עד שבסופו של דבר ההלשנות והעדויות שיחקו את התפקיד המרכזי.


ארמסטרונג, האכזבה הגדולה Victah Sailer / photorun.net

 

ומה הלאה? באופניים מדובר במכה קשה ואת זה אנחנו כבר יודעים. הרי גם ממשיך דרכו של ארמסטרונג, אלברטו קונטאדור, לא נחשב לספורטאי נקי וחזר לאחרונה מהשעייה. באתלטיקה הקלה לא היו חסרים מקרים של שימוש בחומרים אסורים והשעיות של ספורטאים בכירים. במבט אחורה לעבר יותר משני עשורים נדמה היה שאחרי מקרים דרמטיים ומתוקשרים במיוחד, כמו אלו של בן ג'ונסון ומריון ג'ונס, היו אמורות להידלק נורות אדומות. לא כך היה. בסופו של דבר, לא הרבה אנשים באו בטענות ליוהאן בלייק ושלי אן פרייזר-פירס הג'מייקנים למרות שהם כבר נכשלו בבדיקת סמים ב-2009. בטח היו כאלה שהרימו גבה כשראו את אסלי אלפטקין הטורקיה, רמאית מושעית לשעבר, מנצחת את ריצת ה-1,500 מטר בלונדון 2012 אבל שוב – קאמבקים של אתלטים שהשתמשו בחומרים אסורים כבר הפכו לעניין שבשגרה, כמו במקרה של ג'סטין גאטלין, ונראה שעד שלא תהיה תפיסה על חם – אנשים מעדיפים להאמין לספורטאים הכל כך נערצים.

ובכל זאת, נראה שאחרי המקרה הקלאסי של לאנס ארמסטרונג, שבו מפעל חיים שלם התפרק רק בזכות עדויות של אנשים, אנחנו בעיצומה של תקופה שיכולה להיות מסוכנת עבור ספורטאים שמרמים. רבים מהם נהנו משקט עד היום בגלל שבסופו של דבר, הצד של ה"רעים" הוא הצד המתקדם יותר והשיטות של ספורטאים בכירים שמסכימים לרמות בדרך כלל שומרות עליהם "נקיים". אבל צריך לזכור, יש לא מעט עיתונאים וחוקרים ברחבי העולם ש"רעבים לטרף", ומחפשים סיפורים מרתקים שעלולים להאיר את הצדק ולהחשיך את האטרקטיביות של הספורט המקצועני.

אחד האנשים האלה הוא העיתונאי הגרמני האג'ו ספלט, שהעביר לאחרונה מספר שבועות בקניה במסווה של סוכן ספורטאים שמחפש מקור לחומרים אסורים עבור האתלטים שלו. בראיון שפורסם עמו טען ספלט שהצליח לתעד במצלמה נסתרת רופא ספורט בכיר, בעל מעבדה משוכללת בסטנדרטים מערביים ובטח שאפריקאים, שתוך היכרות קצרה כבר הציע לו מגוון חומרים לשיפור הביצועים. אגב, הדוקטור הזה טען שאחת הפציינטיות שלו היא רצת ה-800 מטר פמלה ג'לימו. מעבר לאותו רופא שממוקם באיזור פופולארי של מחנות אימונים בתנאי גובה, ספלט ציין כי גם במהלך שהייתו בעיר הבירה נאיירובי, הוא וצוותו חשפו בית עסק רציני העוסק בין השאר במכירת הסם "אי.פי.או", ומצאו שרבים מלקוחותיו הם רצי מרתון בכירים. ספלט אמר שמסיבות משפטיות הוא לא יכול לנדב בעצמו שמות, אבל סיפר שהצליח לגבות עדות מבעל החנות, לפיה אחד הלקוחות הוא שיאן העולם במרתון, פטריק מקאו. חשוב לזכור שלפי העדות מקאו הוא בסך הכל לקוח, ובאותה חנות מוכרים למעשה גם ויטמינים ותוספי מזון חוקיים, כך שאי אפשר להאשים אותו בשום דבר – אם כי זה עדיין לא נראה טוב.

ספלט חקר גם את המקרה של מתיו קיסוריו, אחד מרצי חצי המרתון המהירים בכל הזמנים שהושעה השנה בגלל שימוש בחומרים אסורים. קיסוריו מציג בעצם את ההסבר הקלאסי של אתלטים רבים, לפיו הוא היה בסך הכל קורבן של מעטפת רפואית מושחתת, שעודדה אותו להשתמש בחומרים אסורים. זה לא שהאתלטים היו כל כך תמימים והצליחו להחדיר להם חומרים אסורים במסווה של ויטמינים. העניין הוא שלפי עדויות כמו של קיסוריו, הרופאים עודדו אותו להשתמש בחומרים וגם מימנו לו את עיקר העלויות. ההסכם היה שקיסוריו יחזיר להם באחוזים מכספי הזכיות שלו בתחרויות.


מת'יו קיסוריו Victah Sailer / photorun.net

 

בעקבות התחקיר הזה, נשיא הרשות הבינלאומית למניעת סמים בספורט, ג'ון פאהיי, הורה לאנשיו לחקור טוב את מה שקורה בקניה. במקביל, יו"ר התאחדות האתלטיקה הקנייתית, איזייה קיפלאגאט, הורה לכל מאמני האתלטיקה הזרים השוהים בקניה ללא אישור, לעזוב את המדינה בתוך שבוע. לטענתו של קיפלאגאט, הזרים הם אלה ש"הורסים" את האתלטים הקנייתים, אם בכלל.

מה הלאה? כנראה שעיתונאים חוקרים כמו ספלט ינסו להתפרנס על חשבון "עברייני הספורט", שאולי יצטרכו לחשוש יותר בתקופה הקרובה. זה התסריט האופטימי, התסריט הפסימי הוא שנשכח מהר גם את פרשת לאנס ארמסטרונג ונוכה בתדהמה בעוד שנה, שנתיים או שלוש, כשנגלה על גיבור הספורט הרמאי הבא. ואולי בכלל, אם אנחנו לא יכולים להילחם בהם, נצטרף אליהם? כך מציע במאמר מעניין הפרופסור הבריטי אליס קשמור, מומחה לספורט ותקשורת, שטוען שאם נהפוך את החומרים הממריצים לחוקיים נוכל להשקיע בחקר שלהם וכך להפחית את הסיכונים שבשימוש בהם. נקודה מעניינת למחשבה, אבל לא ממש הגיונית. בעצם, כנראה שהגענו למצב מצער שבו שום דבר כבר לא הגיוני בספורט המקצועני.
 

  • © ibajars - Fotolia.com

סגור