הג'וקרית החדשה של אלברטו סלאזאר

| שתף |

אחרי מו פראח וגיילן ראפ, המאמן האמריקאי ממשיך לייצר כוכבים כשהפעם מדובר בכוכבת. מארי קיין בת ה-17 ניפצה אינספור שיאים אמריקאים וכעת היא מסתערת על העולם

תאריך: 09/06/13, מאת: דני בורשבסקי

כשהייתה בת 16 וקצת, מארי קיין השתתפה במבחנים האמריקאים לקביעת הסגל למשחקים האולימפיים בלונדון וסיימה את ריצת ה-800 במקום ה-18 הכל כך רחוק מהחלום האולימפי. חודש לאחר מכן, השחיינית מיסי פרנקלין הדהימה כשבגיל 17 זכתה בארבע מדליות זהב אולימפיות בלונדון. שנה אחרי, כבר משווים את קיין לפרנקלין, למרות שהיא עדיין רחוקה מאוד גם ממדליה אולימפית אחת.

כנראה שאותה קיין ידעה מה היא עושה בגיל 16, והחשיפה לה היא זכתה במבחנים האמריקאים הובילה למעשה לחיבור בינה לבין אלברטו סלאזאר, המאמן האמריקאי המוערך, שחגג באותו קיץ עם שני המנצחים הגדולים של גמר ה-10,000 האולימפי, מו פראח וגיילן ראפ שמתאמנים אצלו יחדיו. חודשיים לאחר המשחקים האולימפיים בלונדון הצטרפה לחבורה המכובדת הזאת תלמידת התיכון קיין, וארבעה חודשים לאחר מכן, קהילת הרצים האמריקאית כבר לא יכלה שלא לשמוע את השם של הכוכבת החדשה. בשבועות ספורים היא ניפצה כמות נכבדת של שיאי תיכונים אמריקאים בריצות של 800 עד 3,000 מטרים, ולשיא הראשון הגדול שלה היא הגיעה בתחילת עונת האצטדיונים לפני קצת יותר מחודש, כשקבעה זמן של 4:04.62 דקות בריצת 1,500 מטרים ושברה את שיא הנערות האמריקאי מ-1987 שהיה שייך לסוזי פייבור (המילטון). התוצאה הזאת היא הטובה בעולם השנה לגילאי 17, השניה בעולם לגילאי 19 והשישית בכל הזמנים לקדטיות, כשעל חמש תוצאות אחרות חתומות רצות סיניות משנות התשעים – תקופה שמעוררת חשד גדול בקרב כל רצה שהגיעה מסין.

אבל עם כל הכבוד לריצת ה-1,500, את ההישג הגדול ביותר שלה העונה רשמה קיין בתחילת יוני, כשהוזמנה לרוץ בתחרות מסבב ליגת היהלום ביוג'ין. היא התחרתה בריצת ה-800 וסיימה במקום החמישי בזמן של 1:59.51 דקה. מדובר בזמן מדהים שהיה כמובן שיא אמריקאי לנערות כשקיין הפכה לאמריקאית הראשונה אי פעם מתחת לגיל 19 ששוברת את מחסום 2 הדקות. זו גם תוצאת השנה בעולם לגילאי 19 והתוצאה השלישית בטיבה אי פעם לגילאי 17 (אחרי שתי רצות סיניות). עם מספרים כאלה, נראה שהילדה שתוגדר בקרוב כעולה לכיתה י"ב, תוכל להגיע באוגוסט לאליפות העולם במוסקבה, ואולי אפילו לשפר את התוצאה הטובה ביותר שלה באליפות העולם לנערות (מקום 6 ב-1,500 בתחרות שנערכה בקיץ 2012 בברצלונה).

אלברטו סלאזאר מתעקש שתופעת קיין היא לא תופעה חולפת, או במילים אחרות – זו לא תהיה אתלטית של התעלות אחת בגיל הטיפש-עשרה והיעלמות בלתי מוסברת. מבחינתו, באמת מדובר בכוכבת הבאה, בגלל היתרונות הכל כך מיוחדים שלה. "היא כל כך חכמה יחסית לילדה בת 17 וזה עוזר לה לשמור על ריכוז ולפעול נכון. אם מסבירים למה צריך לבצע משהו מסויים, היא מיד מבינה", אומר המאמן שיחד עם הוריה של קיין דואג שלא לחשוף אותה יותר מדי ל"מלתעות" התקשורת האמריקאית, ומאפשר לה להתראיין רק אחרי תחרויות. אגב, אחרי ריצת ה-800 המדהימה שלה ביוג'ין הסבירה קיין. "אף אחת מעולם לא עשתה זאת בעבר וזה מה שהניע אותי. זה משהו שאני חולמת עליו מאז שהתחלתי לרוץ בכיתה ז' ועשיתי את זה". הנחישות של קיין מרשימה מאוד גם את סטטיסטיקאי האתלטיקה האמריקאי ג'סי סקוויר, שמבחינתו מדובר באתלטית בעלת גרף התקדמות מרשים מאוד, שלאורך שנים של תחרויות תיכונים ונערות שומרת על יציבות מדהימה ולעולם לא מפשלת. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" סיפר סקוויר שהנשק העיקרי של קיין נמצא מעל למתניים שלה. הוכחה אחת לכך, חוץ מהמספרים, אפשר לשלוף מעונת החורף האחרונה. בתחרות המייל הראשונה שלה בעונה הזאת, קיין ניפצה לרסיסים את שיא התיכונים במייל אחרי ארבע שעות וחצי של מבחן פסיכומטרי, בסיומו רצה לאצטדיון כדי לא לפספס את המקצה שלה.

על קצה המזלג מדובר בסיפור על התפתחותה של מי שמיועדת, לפחות מבחינת אלברטו סלאזאר, להפוך לאחת הכוכבות הגדולות של תחרויות האתלטיקה בריו 2016, במיוחד אחרי שגיילן ראפ הוכיח שעם כשרון טוב ואולי גם עם מאמן טוב, גם אמריקאים לבנים יכולים להתמודד נגד מזרח אפריקאים. אבל לפני הכל, במבחנים האמרקאים ההולכים וקרבים לאליפות העולם, נדע אולי עד כמה קיין עשויה מהחומר הזה, ועד כמה חוסן מנטלי נדיר של ילדה בת 17, יכול להחזיק מעמד ברמות הגבוהות ביותר של האתלטיקה.
 

  • Victah Sailer/photorun.net

סגור