הדבר הבא באתלטיקה

| שתף |

עד היום בקטאר ובנסיכויות המפרץ עסקו ב"ייבוא אתלטים", אבל הקופץ לגובה מוטאז עיסא בארשים, אולי אלוף העולם הבא, מוכיח שאפשר לעשות את זה בגדול גם במדינה קטנה.

תאריך: 05/02/13, מאת: דני בורשבסקי

מי שצפה באדיקות בתחרויות האתלטיקה ששודרו ב"יורוספורט" בשנים האחרונות, קרוב לודאי שנתקל בפרסומת המרשימה של "אספייר" – אקדמיית המצויינות לספורט בקטאר, שמשוויצה בתנאים האופטימליים לגידול וטיפוח ספורטאים. כשמקבץ הפרסומות תם, הכי טבעי היה לחפש את האתלטים הקטארים, בוגרי האקדמיה, בתחרות האתלטיקה, אלא שהיחידים שנשאו את דגל קטאר היו במקרה הטוב מתאזרחים קנייתים. אבל "אספייר" היא ככל הנראה הוכחה לכך שבכל מה שקשור להשקעה עתידית צריך להתאזר בסבלנות, וכיום הקטארים יכולים להתגאות באתלט תוצרת מקומית, שהפך בעונה הקודמת לאחד מקופצי הגובה הטובים בעולם, אפילו בכל הזמנים. השאלה הגדולה היא האם הקופץ לגובה, מוטאז עיסא בארשים, יוכל להפוך בקיץ הבא לאלוף עולם.

בארשים מככב כבר קרוב לשלוש שנים באתלטיקה האסייאתית, אבל לצמרת הבינלאומית הוא פרץ בקיץ האחרון, בו רשם שני הישגים גדולים: 1. מדליית ארד אולימפית בקפיצה לגובה בלונדון 2012. 2. שיא אישי מדהים של 2.39 מטרים תוך כדי ניצחונו בתחרות היוקרתית בלוזאן, רק 8 קופצים ניתרו גבוה יותר מזה בהיסטוריה של האתלטיקה. אנחנו בחרנו להתייחס אליו בשלב זה מאחר וביום ראשון האחרון הוא פתח מצוין את עונת החורף כשניצח בתחרות ה"חורף הרוסי" במוסקבה עם 2.37 מטרים. ההופעה הזאת הופכת אותו למועמד ראוי להפוך לקטארי הראשון, יליד המדינה או מתאזרח, שהופך לאלוף עולם באתלטיקה קלה. האליפות תתקיים באוגוסט במוסקבה, אז בארשים יהיה בן 22 בלבד.


Victah Sailer /photorun.net


בארשים, יליד העיר דוחא, סיפר לאחרונה בראיון שבתור ילד הוא בכלל לא בנה על להפוך לאתלט צמרת כי אפילו בקטאר הקטנה, הוא לא היה מהטובים ביותר. "בתחילת דרכי לא הייתי הכי טוב, במועדון שבו התאמנתי היו לא מעט ילדים שהיו טובים ממני", מספר תגלית העונה האחרונה ומוסיף שהכל השתנה כש-2009 הגיע לקטאר מאמן פולני בשם סטניסלב ז'ירבה, שבעבר אימן את לינוס תורנבלאד השבדי. "בהתחלה התקשינו מאוד לעבוד יחד ולהבין אחד את השני, אבל כעת הכל קורה בדיוק להיפך. יש לנו יחסים חמים מאוד, הוא כמו אבא בשבילי. אני יודע שהוא לגמרי מאמין בי ואני לגמרי מאמין בו". ז'ירבה שינה את הטכניקה של בארשים, ובזכותו היא מזכירה יותר את זו של הקופץ הפולני ארתור פרטיקה, מדליסט כסף אולימפי מ-1996. מאז התוצאות שלו השתפרו בגדול, כשהשיא היה בעונת 2011, בה שיפר את שיאו מ-2.31 מ' ל-2.35 מ'. למעשה, על העונה שעברה בה הוא קפץ 2.39 מ', הוא מספר שמדובר בעונה בינונית מבחינת המוכנות שלו, מכיוון שחלק גדול ממנה לווה בפציעת גב. "בהתחשב בנסיבות זו הייתה עונה מצוינת, הייתי פצוע ורק 10 ימים לפני המשחקים האולימפיים ידעתי בוודאות שאשתתף. זו גם הסיבה שמדליית הארד שזכיתי בה הרגישה כמו מדליית זהב". אגב, את אותה מדליה העניק לו באצטדיון האולימפי בלונדון חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי.
אחרי לונדון בארשים קיבל זריקה רצינית של ביטחון, מה שהוביל אותו לניצחון הגדול בלוזאן עם הקפיצה הנדירה של 2.39 מ' בניסיון שני. בשנה הנוכחית, המטרה שלו כאמור תהיה זכייה היסטורית באליפות העולם. המכשול העיקרי שלו יהיה ריבוי ביריבים חזקים שמסוגלים לקפוץ לגבהים דומים, ולמרות שבאליפות העולם הקודמת ג'סי וויליאמס האמריקאי שבר את ההגמוניה הרוסית במקצוע הכל כך מזוהה איתם, זאת תהיה משימה קשה מאוד לעשות את אותו הדבר על אדמת רוסיה. בארשים מסכם: "קודם כל חשוב לי לשמור על הבריאות שלי, במהלך העונה לא אעשה דברים בפזיזות. המטרה שלי תהיה להעביר מסר לדור הבא שהכל אפשרי, ושאפשר להשיג הרבה מאוד אם עובדים קשה. אני מקווה שאסלול את הדרך למדליסטים אולימפיים נוספים מקטאר". ובארשים לא זורק מילים באוויר, כאן אנחנו חוזרים לאקדמיית "אספייר" שמוכיחה את עצמה. באליפות העולם האחרונה לנוער שנערכה בקיץ 2012 בברצלונה, שני קטארים נוספים קטפו תארים עד גיל 18: רץ ה-1,500 חמזה דריוח ומיידה הפטיש אשרף אמג'ד אלסייפי, שגם שבר בברצלונה שיא עולם וניצח בהפרש מדהים. בשורה התחתונה, נראה שבארשים לא לבד, ובשנים הקרובות אפשר לצפות לגל חדש של אתלטי צמרת ממדינה קטנה, שעד היום עסקה בעיקר בייבוא אתלטים, אבל תרצה להוכיח יותר מכל, שאפשר לעשות את זה בגדול גם במקום קטן – הכל עניין של סדר עדיפויות.
 

  • Victah Sailer /photorun.net

סגור