החיים בדאון-אנדר

| שתף |

שהות של שנתיים באוסטרליה היוותה פוטנציאל לחוויות חדשות בעולם הריצה. ערן לנדה מספק הצצה לחיי האתלטיקה ביבשת הדרומית.

תאריך: 09/07/12, מאת: ערן לנדה עריכה: סיריל אולמן

עם המעבר למלבורן, אוסטרליה ב-2010, אחד הדברים הראשונים שחיפשתי היה מועדון ריצה להצטרף אליו. לא היכרתי את התרבות המקומית וחיפוש בגוגל של המילים “Running Club” ו- “Melbourne” הניב תוצאות בודדות, כשאחת מהן היתה South Melbourne Athletic Club. התקשרתי וביקשתי פרטים, אך לא כל כך ידעתי לקראת מה אני הולך. כך בלי כוונה נפתח בפניי עולם האתלטיקה של מדינת ויקטוריה, שלמי שמגיע מישראל נראה כמו גן עדן.

ארגון הגג, Athletics Victoria, אליו מסונפים כל המועדונים הפורמלים כאשר כולם מייצגים פרבר או יישוב כלשהו במדינה, מארגן שתי עונות מרוצים בשנה. ההשתתפות במרוצים אלו מהווה בעצם את המניע להצטרפות למועדון מסודר. מדובר בארועים שפתוחים לכולם כך שאין מגבלה אמיתית לרצים ליטול חלק בעונת הקרוס-קאנטרי והכביש שנערכת בחורף ועונת המסלול בקיץ.
עונת הקרוס-קאנטרי והכביש מורכבת מסדרת מרוצים מגוונים בתנאי שטח שונים שחלקם אישיים וחלקם בקבוצות שליחים. ההשתתפות מותנית, בין השאר, בריצה עם תלבושת המועדון, מה שהופך כל ארוע לקרנבל צבעוני ומעניין. עונת המסלול מחלקת את המועדונים למחוזות וכך יוצא שבכל מחוז מספר מועדונים מתחרים ביניהם במגוון תחרויות לשלל מרחקים- החל מ-100 מ' וכלה ב-5000 מ', ובנוסף במקצועות הקפיצה והזריקה למיניהם.

במהלך עונת המסלול נערכים מרוצי מסלול רבים אחרים שלא במסגרת אליפות המועדונים. אירועים אלו לרוב מציגים איכות משתתפים גבוהה ביחס לתחרויות העונתיות. המרוצים פתוחים רק לחברי מועדונים השייכים לאיגוד האתלטיקה או למוזמנים. כך מצאתי עצמי מתחרה במגוון מרחקים ולומד להתמודד עם אתגרים שונים מבחינת הדופק ורמת המאמץ.

לאחר מרתון מלבורן באוקטובר 2011, הצבתי לעצמי שני יעדי מסלול ב-5000 וב-10000 מטרים. אמנם מדובר במרחקים המוכרים לי היטב, אולם לרוץ אותם בהקפות של 400 מטר זו הרגשה אחרת לחלוטין ממרוץ כביש סטנדרטי. אליפות ויקטוריה ל-5000 מ' עתידה הייתה להערך בנובמבר וטים המאמן שכנע אותי להירשם לארוע באיצטדיון החדש שנחנך על גדות האגם באלברט פארק. למרות שהיה לי ברור שאהיה במאסף, זו נראתה כמו הזדמנות מצויינת לקבוע שיא אישי הודות לרמה הגבוהה של המתחרים (גם במקצה האיטי ביותר). קיוויתי להתקרב ל-19 דקות אך לאחר פתיחה חזקה תוך שנותרו שמונה הקפות לסיום, התחלתי להרגיש את השפעת החום. היה ערב חם והמקצה שבו רצתי נערך כשהשמש עוד נמצאת גבוה בשמים. הוסיפו לזאת טמפרטורה של 26 מעלות עם רוח פנים בישורת האחורית והרי לכם תנאים לא אידיאלים כלל. ק"מ 3 ו-4 היו איטיים בכעשר שניות מהשניים הראשונים ולקראת ההקפה האחרונה הצלחתי לגייס את כל הרזרבות שברשותי על מנת לסיים חזק (בערך 60 שניות ל-300 מ' האחרונים) ולעצור את השעון לאחר 18:59.90 דקות מתוקות במיוחד. תוספת נחמדה היתה שידור התחרות באינטרנט עליו למדתי זמן קצר לפני הזינוק. הוריי ראו אותי מסיים בסוף המקצה וניחמו אותי על המרוץ "החלש"...

מרוצה מההישג היה לי כשבוע "לנוח" עד לתחרות הבאה- מרוץ "זאטפוק: 10". זהו הוא אירוע ריצה בינלאומי שנערך השנה בפעם ה-51 במלבורן וכולל את אליפות אוסטרליה ב-10,000 מ'. כפי שניתן להבין הוא נקרא על שם "הקטר הצ'כי" אמיל זאטופק, שהיה ידוע בקשריו עם האתלטים האוסטרלים ובתרומתו לפיתוחם. במסגרת הארוע נערך מרוץ 10,000 מ' שפתוח לכלל האתלטים וזו בעצם ההזדמנות היחידה שלנו במהלך העונה להתחרות במרחק על המסלול.

התחרות נערכה במסלול האתלטיקה הנהדר ב- Aberfeldie Park ואחת הסיבות לחיבתי אליו הינה המיקום שלו, המגן עליו מרוחות באופן יחסי. כמובן שכשהגעתי לשם בערב התחרות נתקלתי ברוח פנים שנשבה לאורך העקומה הראשונה. במהלך התחרות שמרתי על עקביות ולאורך כשישה וחצי קילומטרים ישבתי על 95 שניות להקפה, קצב של כ-3:58 דקות לק"מ. בשלב זה נחלשתי והאטתי במקצת, אך בשתי ההקפות האחרונות נתתי את כל מה שנשאר על מנת לחצות את קו הסיום ב- 39:37 דקות. ניצחון אמיתי בשבילי.

סיימתי את סדרת חוויות המסלול שלי בשני ארועים למרחק מייל ו-5000 מ'. התחרות למרחק מייל במסגרת Victorian Milers Club הינה ההזדמנות היחידה במהלך העונה להתחרות למרחק הזה והארוע כולל בתוכו את אליפות ויקטוריה למייל. התחרות התקיימה במסלול של אוניברסיטת מלבורן והביאה נוכחות יפה של רצי סאות' מלבורן. ברמה האישית קבעתי 5:11.6 דקות ולא הייתי כל כך מרוצה, אולם כנראה שעומס האימונים נתן אותותיו. חזרתי למסלול באוניברסיטה שבוע לאחר מכן לריצת 5000 מ' שהיוותה את תחרות המסלול האחרונה שלי במלבורן ותוצאה של 18:58.3 דקות השאירה טעם מצויין של עונת שיא מבחינתי בה, התקדמתי מאוד ואספתי חוויות לכל החיים.

 

 

  • ערן לנדה במדי המועדון

  • שוב על המסלול

    תמונה באדיבות Victorian Milers Club

סגור