הכוכבים של מחר מנצנצים השבוע

| שתף |

אליפות העולם לנוער באתלטיקה, אירוע ענק, יוצאת לדרך השבוע בברצלונה. הזדמנות מצוינת להכיר קצת יותר מוקדם כמה מהשמות שיהפכו לגדולים בשנים הבאות

תאריך: 09/07/12, מאת: דני בורשבסקי

קצת לפני פתיחת המשחקים האולימפיים ובין התחרויות בסבב ליגת היהלום, תצא לדרך ביום שלישי בברצלונה אליפות העולם לנוער (עד גיל 19 וכולל) באתלטיקה קלה. בניגוד לתחרויות לגילאים צעירים יותר, בהן אנחנו רואים כישרונות רבים ש"נתנו קפיצה" מהירה מדי בהתקדמות, אליפות העולם לנוער היא מדד לא רע כדי לבחון מי יהיו הכוכבים הבאים של האתלטיקה העולמית. לצורך העניין, וכדי שיהיה לכם יותר מעניין, אספנו עבורכם כמה מהשמות של האתלטים היותר מבטיחים, שיתחרו בין ה-10 ל-15 ליולי בברצלונה. אגב, המשלחת הישראלית לאליפות תכלול חמישה אתלטים: עמרי הרוש (200 מטר), מאור סגד (110 משוכות), דימה קרויטר (קפיצה לגובה), אקויה דרסך וטשלה דמקה (10,000 מטר).


טייריק היל (ארצות הברית) – 200 מטר

גיל: 18

שיא אישי: 20.14

ניסיון העבר מלמד אותנו שצריך להיזהר מאוד מאתלטים שעשו התקדמות מטאורית בשנה אחת, אבל מה שהספרינטר המוכשר הזה עשה הטריף קודם כל את האמריקאים, שהפכו אותו לסיפור גדול ובצדק. היל, שסיים השנה את לימודי התיכון שלו בג'ורג'יה, נסע לאורלנדו כדי להתחרות לראשונה בחייו מחוץ לג'ורג'יה. זה נגמר בכך שהוא קיצץ 80 מאיות משיאו האישי ב-200 מטר וקבע זמן מדהים של 20.14, איטי במאית השניה משיא הנוער האמריקאי בריצה הזאת. בנוסף, היא שיפר את שיאו ב-100 מטר מ-10.44 ל-10.19 שניות. עד לפני כמה חודשים היל נחשב בכלל לשחקן פוטבול מבטיח שקיבל מלגה למכללה בקנזס, אבל כעת כבר די ברור שהוא צריך להתמקד באתלטיקה. המאמן שלו ג'רי היל אמר עליו: "הוא שחקן פוטבול מדהים, אבל הוא הרבה יותר מוכשר על המסלול. יש לו כוח מתפרץ אדיר". אחרי התוצאות באורלנדו, היל הוזמן לריצת ראווה במסגרת ליגת היהלום בניו יורק, אבל פסל בזינוק. בכל מקרה, הוא נבחר לנבחרת האמריקאית לברצלונה, ויהיה מעניין לראות איזו יכולת היא יציג בתחרות הגדולה ביותר בה השתתף עד היום. אגב, שיא העולם לנוער ב-200 מטר שייך ליוסאין בולט ועומד על 19.93 שניות.
ג'וליאן פורטה (ג'מייקה) – 200 מטר

גיל: 19

שיא אישי: 20.38


דווקא בגלל שיריבו הגדול מייצג מקרה של התקדמות לא פרופורציונאלית, חייבים לציין את רץ ה-200 מטר מספר 2 השנה לנוער. ג'וליאן פורטה מבוגר בשנה מטייריק היל, ומייצג גרף של התקדמות יציבה בריצה שכל כך מזוהה עם ג'מייקה מאז התוצאות המדהימות של יוסאין בולט ויוהאן בלייק. השנה פורטה הצליח לשפר את שיאו האישי ב-18 מאיות, מ-20.56 ל-20.38. ובכל זאת, בתחרות המבחן בג'מייקה אליה הוא כיוון, הוא איבד שיווי משקל ביציאה באחד האדנים וכך גם זמן יקר. חוץ מזה, הוא ניצח את יריביו באופן משכנע כשהשני אחריו היה איטי ממנו בקרוב לשניה. זה אומר שג'וליאן פורטה הוא רץ 200 ששווה הרבה יותר, מספיק שבג'מייקה כבר סימנו אותו כאחד מהיורשים של בולט ובלייק. ההיגיון אפילו אומר שהוא זה שינצח את טייריק היל בגמר ה-200 בברצלונה.
אנטוניק סטרון (בהאמאס) – 100 ו-200 מטר

גיל: 19

שיאים אישיים: 100 מטר: 11.22, 200 מטר: 22.70

מבין הספרינטרים שאנחנו מזכירים כאן, זה השם הגדול ביותר עד עכשיו. אנטוניק סטרון הפכה כבר בגיל 17 לתקווה הגדולה של הספורט באי הקאריבי, שהאתלטיקה שלו נמצאת בצל של האימפריה הגדולה ג'מייקה. בכל מה שקשור לעתיד ריצות הספרינט לנשים, נראה שסטרון תהיה הדבר הגדול הבא. ההצלחה שלה במשחקי קריפטה (אליפות הקאריביים באתלטיקה לנוער) האחרונים הוכיחה את זה. היא זכתה שם במדליות הזהב ב-100 ו-200 מטרים, והשלימה טריפל עם רביעיית השליחות של הבהאמאס עם ניצחון גדול על ג'מייקה. את שיאיה האישיים קבעה סטרון בעונה הנוכחית, שבה היא עזבה את מולדתה כדי להתאמן במכללת אלבאמה בארצות הברית. עם הלימודים הגיע גם שיפור גדול ביכולת. כבר בקיץ הקודם היא צורפה לנבחרת הבוגרים של בהאמאס לאליפות העולם בדרום קוריאה והגיעה עד לחצי הגמר ב-200 מטר. השנה, אליפות העולם לנוער היא רק תחנה שלה בדרך למשחקים האולימפיים בלונדון. ובכל זאת, היא לא מתכוונת לוותר על תואר כפול, ואולי אפילו משולש, בברצלונה.


 


נייג'ל איימוס (בוצוואנה) – 800 מטר

גיל: 18

שיא אישי: 1:43.11 דקה

עוד סיפור מדהים של בחור בן 18 שפרץ לתודעה הבינלאומית משום מקום, ובשנה אחת הפך בארצו מוכת העוני למועמד למדליה אולימפית. מבין כל הספורטאים שנזכיר כאן, זה האתלט שקבע העונה את התוצאה האיכותית ביותר. היא לא נקבעה בתחרות זניחה באפריקה, אלא בתחרות בינלאומית במנהיים שבגרמניה. למעשה, רק שיאן העולם דייויד רודישה רץ מהר יותר השנה את ריצת ה-800 מטר. איימוס יצטרך להוכיח, גם בברצלונה וגם במשחקים האולימפיים בלונדון, שההישג המדהים שלו במנהיים לא היה מקרי. עד לאותו הישג הוא לא ממש בלט מחוץ לאפריקה וגם שם, הוא סיים שלישי באליפות אפריקה לנוער כשהיה בן 17. מה שמדהים הוא שמתוך משלחת של חמישה ספורטאים שבוצוואנה תשלח ללונדון 2012, איימוס ואלופת העולם ב-400 אמנטל מונטסו נחשבים למועמדים למדליה אולימפית.


אדם ג'מילי (בריטניה) – 100 מטר

גיל: 18

שיא אישי: 10.08

ושוב אתלט עם סיפור שמזכיר את זה של טייריק היל. הפעם אנחנו מדברים על בחור שהחליט רק בחודשים האחרונים להתמקד באתלטיקה, כי עד לשנה הנוכחית הוא שילב את זה עם כדורגל. הוא נולד בלונדון, וגדל באקדמיה לכדורגל של צ'לסי. אולי הוא לא היה כל כך מוכשר עם הכדור, אבל כל מאמן רצה בקבוצה שלו שחקן כל כך מהיר. בסופו של דבר הוא מצא את עצמו בשנים האחרונות בקבוצות קטנות יותר, אבל גם על מסלול האתלטיקה. מה שגרם לו להחליט להיות אתלט ב-100 אחוז היה זמן נהדר שהוא קבע במבחנים לאליפות העולם לנוער, 10.08 שניות בגיל 18 בלבד. מדובר בתוצאה הרביעית בטיבה לרץ נוער אירופאי. רק כריסטוף למטרה, דווין צ'יימברס וג'ימי ויקו הצרפתי רצו יותר מהר מזה כשהיו צעירים יותר. למעשה, ג'מילי הפך גם לרץ הבריטי המהיר ביותר השנה. זה לא עזר לו להיכנס לסגל האולימפי בריצת ה-100 כי הוא עשה את זה מאוחר מדי, אבל הוא יהיה חלק מנבחרת השליחים בלונדון 2012. חוץ מזה, הוא מתכוון להפוך השבוע לנער המהיר בעולם ואולי אפילו להתקרב יותר לגבול 10 השניות. אגב, שיא העולם לנוער של דארל בראון הטרינידדי עומד על 10.01 שניות.


סרגיי מורגנוב (רוסיה) – קפיצה לרוחק

גיל: 19

שיא אישי: 8.35


מבין כל האתלטים שהוזכרו כאן, זה היחיד ששבר העונה את שיא העולם לנוער. סרגיי מורגנוב גם מחזיק בתוצאת השנה בעולם לבוגרים, אותה הוא חולק עם גרג רותרפורד הבריטי. לזכותו של הקופץ המוכשר הזה יאמר שהוא מציג התקדמות יציבה לאורך השנים. בשנה שעברה הוא זכה באליפות אירופה לנוער, השנה הוא מתכוון להפוך לאלוף העולם ומי יודע מה יקרה במשחקים האולימפיים?
 

  • © nito - Fotolia.com

סגור